een bezienswaardige stad te bezoeken, de route te plan nen door een gebied met een bepaald soort natuur- schoon of gewoon via de wat kleinere wegen het reis- doel te bereiken. Zaken als het aantal wegklassen, kwaliteit van de getoonde wegen, relief, begroeiing, (hoedanigheid van) bezienswaardigheden, landschappe- lijk fraaie routes enz. zullen aldus onderdeel van de in- formatie moeten uitmaken. Het accent zal echter moeten blijven liggen op informa- tie betreffende wegen in het algemeen. Dat wil zeggen dat het verloop en de kwaliteit van doorgaande routes, wegnummers, afstanden, tolwegen, de plaats van voor- zieningen längs de autosnelweg zoals tankstations, par- keerplaatsen en motels, hellingspercentages, de duur van sneeuwbedekking enz. zullen moeten zijn aan- gegeven. Zoals gezegd zal het gebruik van regionale kaarten in het algemeen een ander doel dienen dan dat van natio nale kaarten. Ondanks het feit dat het ook hier belang- rijk is dat het gekozen doel over de gewenste weg wordt bereikt zal het accent hierbij meer moeten liggen op de informatie die de omgeving betreft. Met andere woor- den, zaken als landschapskenmerken en andere meer toeristische informatie dienen meer nadruk te krijgen. Bovenstaande overwegingen hebben betrekking op wat de kaart moet weergeven. Met andere woorden op de eisen betreffende de inhoud waaraan de kaart, gezien het gestelde doel, moet voldoen. Operationalisatie van dit kriterium heeft plaats gevonden door een inventari- satie te maken van de objektklassen die een bepaalde soort kaart moet weergeven en vervolgens te kijken in hoeverre de individuele kaarten hieraan voldoen. Om tot een globale waardering voor de inhoud te komen kunnen aan de onderscheiden aspekten bepaalde we- gingsfaktoren worden gekoppeld. Sommering van de hieruit verkregen waarden leidt tot een maat voor de kwaliteit van de inhoud. Het is niet te vermijden dat bij het bepalen van de rele vante objektklassen en hun wegingskoefficienten van enige subjektiviteit sprake is. Bepaalde keuzes kunnen met evenveel recht iets anders gemaakt worden. Het is xxxx xxxx xxxxx a. nationale kaarten navigatie- informatie; snel wegen b. regionale kaarten navigatie- informatie; algemeen <x toeristische informatie Figuur 1. Belang van de verschillende informatiekategorieen in de inhoudswaardering van nationale en regionale kaarten. dus niet zinvol om elke keuze apart, tot in de finesses te verklaren of te verdedigen. Wat wel belangrijk is, is dat het algemene beeld dat uit de gekozen objektklas sen en hun weging wordt opgebouwd aansluit bij het verwachte gebruik van de kaarten. In dit verband wordt daarom niet ingegaan op elke individuele keuze, maar wordt volstaan met een globale beschrijving. De in de kaart weergegeven informatie kan worden on- derverdeeld in 2 kategorieen, de 'navigatie-informatie' en de 'toeristische informatie'. De navigatie-informatie kan hierbij opgebouwd gedacht worden uit de subkate- gorieen 'autosnelweg-informatie' en 'algemene weg- informatie'. In figuur 1 is weergegeven hoe de objekt klassen, behorende bij de genoemde kategorieen, heb ben doorgewerkt in de inhoudsbeoordeling van de na tionale en de regionale kaarten. Leesbaarheid van de kaarten Optische en semantische leesbaarheid Onder de optische leesbaarheid wordt de zichtbaarheid van de grafische dementen in het kaartbeeld verstaan. Zaken als minimumafmeting van een dement en het kontrast tussen dementen onderling en tussen een de ment en de achtergrond speien hierbij een rol. Semanti sche leesbaarheid heeft betrekking op de overzichtelijk- heid van de kaart en de duidelijkheid van de door de Symbolen weergegeven informatie. Met andere woorden, hierbij wordt bepaald in hoeverre een gebruiker in Staat is om in een oogopslag een relevant beeld uit het kaart beeld te distilleren. Het möge duidelijk zijn dat de opti sche leesbaarheid ook gevolgen heeft voor de semanti sche leesbaarheid. Het onderscheid tussen optische en semantische lees baarheid is echter nogal theoretisch van aard. Geen en- kele gebruiker zal na gebruik van een bepaalde kaart opmerken dat in tegenstelling tot de semantische lees baarheid de optische leesbaarheid van de kaart erg goed is. Waar het om gaat is dat de gebruiker met be- hulp van de kaart in Staat moet worden gesteld om voor hem relevante vragen in een minimum aan tijd te beantwoorden. Naast het theoretische karakter van het onderscheid zijn er ook geen kriteria voorhanden waarmee beide soorten leesbaarheid direkt en volledig te meten zijn. Vele faktoren bepalen samen de kaartleesbaarheid. Een aantal van deze zijn bekend (zoals het aantal namen per oppervlakte-eenheid, minimum symboolafmetin- gen), andere echter (nog) niet. De invloed van een be paalde faktor op de leesbaarheid is echter niet direkt. De leesbaarheid wordt bepaald door het samenspei van de afzonderlijke faktoren. De uiteindelijke invloed van alle faktoren tezamen is anders dan de som van de in vloed van de afzonderlijke faktoren. Met andere woor den, uit een bepaalde kaart valt niet direkt door metin- gen vast te stellen wat de semantische dan wel de optische leesbaarheid is. Er kan hoogstens gesproken worden van een kaart die leesbaarder is dan een andere. In hoeverre dit het gevolg is van verschillen in optische, xxxxx xxxxx 26 KT 1991.XVII.2 XXX /«XXX /XXXXX ffÄKXX

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 28