4 kartografische kwaliteit en kartografische fouten. Bij operaties zoals de konversie van raster naar vektor en overlay-operaties treden de zwakheden van kartografi sche gegevens veel meer aan het licht dan wanneer met behulp van traditionele middelen een papieren kaart werd getekend. Het ontstaan van 'slivers' is een bekend voorbeeld hiervan (figuur 3). Digitale technologie in de vorm van digitaliseerapparaten, digitale processoren en laserprinters levert ons een mate van precisie die zelden wordt gerechtvaardigd door de nauwkeurigheid van de geografische gegevens (zie voor een behandeling van de begrippen precisie (Eng: precision) en nauwkeurigheid (Eng: accuracy) tomlin, 1990). Het is niet logisch om geld te besteden aan precisie wanneer onze methoden van dataverzameling en -analyse grote onnauwkeurighe- den in zieh herbergen. Een oplossing wordt gevormd door het aanpassen van de precisie aan de nauwkeurig heid. Dit kan bereikt worden door het konventionele koördinatensysteem te vervangen door een bepaalde hierarchische bedekkingsstruktuur (Eng: tesselation), waarin de mate van resolutie varieert met de nauwkeu righeid van de gegevens (dutton, 1989). Een ander obstakel voor verdere ontwikkeling van ana- lysemogelijkheden is ons beperkte begrip van de relatie tussen nauwkeurigheid en kosten. Dit verband zal hoogstwaarschijnlijk asymptotisch zijn waarbij, op een hoger nauwkeurigheidsniveau, een extra hoeveelheid kosten een verminderde verhoging van de nauwkeurig heid oplevert (figuur 4). De vraag hierbij is of de extra kosten voortkomend uit het meten en registreren van de nauwkeurigheid van een lokatie of van een attribuut en het naspeuren van de effekten op komplexe operaties zoals achtereenvolgende kaartoverlays worden gerecht vaardigd? Bedragen zij minder (of meer?) dan de kos ten verbonden met eventuele juridische Processen die Figuur 3. De grens tussen twee regio's wordt, als gevolg van digitaliseerfouten, gevormd door twee verschillende lijnen. Dit heeft de vorming van 'silver-' of afgesneden polygonen tot gevolg. kosten 0% nauwkeurigheid 100% Figuur 4. Exponentioneel toenemende kosten bij toenemende nauwkeurigheid. het gevolg kunnen zijn van het veronachtzamen van een bepaalde foutmarge? Leveranciers van kartografische gegevens ondervinden een toenemende druk om infor- matie over de kwaliteit van de gegevens te verstrekken (goodchild, 1990). Deze informatie kost echter geld en behalve wanneer de relatie tussen de kosten en de baten van deze informatie beter begrepen wordt, zal het moei- lijk zijn om de koper te overtuigen van het feit dat hij/zij ervoor zal moeten betalen. Kommunikatie De kaart, hetzij in papieren, hetzij in elektronische vorm, is het meest voor de hand liggende medium voor de kommunikatie van geo-informatie. Geautomatiseerde kaartproduktie is waarschijnlijk het gebied waar, gedu- rende de afgelopen twintig jaar, automatisering de meest zichtbare vruchten heeft afgeworpen. Wij zijn niet alleen in Staat geweest om de konventionele pro- duktielijnen te automatiseren, maar we hebben ook het palet van kartografische Produkten vergroot met Pro dukten die in het verleden te kostbaar of rekenkundig te ingewikkeld waren. Voorbeelden van deze nieuwe kartografische Produkten zijn onder meer kaarten waarin de relaties tussen meerdere variabelen worden weergegeven, kartogrammen, komplexe symbolisaties en drie- of vierdimensionale weergaven door middel van animaties (gershmal, 1990). De recente ontwikkelingen op het gebied van desktop Publishing en de zogenaam- de hypermaps (kaarten waaraan tekstuele en numerieke databases zijn gekoppeld) stuwen de geautomatiseerde kartografie verder voort. In tegenstelling tot onderdelen van geavaneeerde gebruikerinterfaces zoals pop-up en pop-down menu's, Windows, icons, aanwijs- instrumenten, geluid enz., is er in de zogenaamde 'back-end' funkties van geautomatiseerde kartografie weinig ontwikkeling te bespeuren. Hierbij kan gedacht worden aan keuzen omtrent de gewenste kaartsoort, de 34 KT 1991.XVII.2 afgesneden polygoon

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 36