7 I Figuur 8a. Onderwerpen van onderzoek binnen de produktie- lijn van geo-informatie: exploitatie. resultaat van alle subaktiviteiten in relatie tot elkaar. Wellicht kan men echter aan gegevens- en kommunika- tiemodellen enige prioriteit toekennen wegens het feit dat deze zowel van invloed zijn op de analyse als op de instellingen. Van groter belang is echter dat de verschil- lende participanten in het proces, of zij zieh nu bezig- houden met kaartmodellering, met gegevensbeheer of met kognitieve aspekten, tot een betere onderlinge af- stemming van aktiviteiten worden aangemoedigd. Noten Dr J.C. Müller is hoogleraar Kartografie aan het ITC (Post bus 6, 7500 AA Enschede). Het artikel werd gepresenteerd op de studiedag Kartografisch Onderzoek, welke op 13 december 1990 werd gehouden in Utrecht en welke werd georganiseerd door de NVK-werkgroep Onderwijs en Onderzoek. R.J. van Essen zorgde voor de vertaling van het artikel van het Engels in het Nederlands. Literatuur Abler, R. (1987), The National Science Foundation Center for Geographie Information and Analysis. International Journal of Geographica! Information Systems, vol. 1, pp. 303-326. Chrisman, N.R. (1990), Deficiences of sheets and dies: buil- ding sheetless databases. International Journal of Geographi ca! Information Systems 4, nr. 2, pp. 157-167. Figuur 8b. Onderwerpen van onderzoek binnen de produktie- lijn van geo-informatie: analyse. Geo-Informatie Exploitatie Analyse Kommunikatie Instellingen Kommunikatie Instellingen Figuur 8c. Onderwerpen van onderzoek binnen de produktie- lijn van geo-informatie: kommunikatie en instellingen. KT 1991.XVII.2 Gegevensmodel (Vector/Raster Relationeel Objekt georienteerd) Gegevensstruktuur (Topologie "Quadtree") Gegevensbeheer (Bedekklng Schaal Resolutie) Vraagstelling gericht op gegevens Taaikundige ontleding Betekenis Kosten Kartografisch model Gegevens overdracht Qverlay Digrtaal Hoogte Model (DEM) Standaarden Kosten Kosten Gegevenskwaliteit Nauwkeurigheid Precisie Consistentie Volledigheid Herkomst Lokalisering Koördinaat Kosten "Ruitwerk" Gebruiker tot gebruiker metafoor Kognitieve Problemen Gecentraliseerd/ gelokaliseerd Mandaat Intelligente Kartografische Software Kosten 37

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 39