De geografische begrenzingen van de gemeenten zijn niet met een tablet maar wel met een Scanner inge- voerd, wat een aanzienlijke tijdsbesparing en preci- sie, maar ook meer geheugenopslag betekent. De koppeling van de geografische lokaties en de bij- behorende data moest eenvoudig blijven. De ruimtelijke data worden rechtstreeks binnenge- haald vanuit spread-sheets, waarin men - indien noodzakelijk - eventuele voorbereidende eenvoudige tot vrij ingewikkelde statistische bewerkingen kan in- voeren, bijvoorbeeld faktoranalyses, residu-analyses, e.d. Bovendien was het gewenst dat men zonder ingewik kelde procedures de eigen, vaak niet openbaar gepu- bliceerde, data, rechtstreeks in het kartografiepro- gramma zou kunnen invoeren. c. De flexibiliteit van het kaartbeeld moest maximaal blijven. Deze eis had betrekking op meerdere aspek- ten van het kaartbeeld: Met hetzelfde pakket moest men in kleur diverse kaarttypes kunnen produceren, van choropleet- kaarten tot en met kaarten met proportionele Symbolen, stippendichtheidskaarten, figuratieve waarden, e.d. Men moest gegevens van willekeurig gewenste groepen gemeenten, zoals bijvoorbeeld stadsge- westen, gewestplangebieden of andere zelfs elkaar niet grenzende ruimtelijke groeperingen kunnen afbeelden, al dan niet op een grotere achtergrond van gemeentegrenzen. Als toemaat moest het mo- gelijk zijn twee variabelen gelijktijdig in een zelf- de kaartbeeld te konfronteren. Uiteraard hoorde het gebruikelijke in- en uit- zoomen op kaartgedeelten tot het eisenpakket. Het aanwijzen van een gemeente, of een alterna- tieve eenvoudige methode, moest toelaten elke be- trokken gemeente meteen te identificeren, met in- begrip van de daar gekarteerde waarde. Eventuele samenvoeging van ruimtelijke data, bij voorbeeld van gegevens per arrondissement moest mogelijk blijven en de data na de samenvoeging moest men op hun beurt apart kunnen opslaan. Elke kleurschakering, symboolgrootte of -om- lijning, klasse-indeling, stipgrootte en kleur, tekst- type en kleur, legenda-indeling, titeltekstpositie, e.d. moest maximaal aanpasbaar blijven; uiter aard een niet geringe opgave. Dertig variabelen moesten binnen het pakket per manent beschikbaar zijn en na selektie in frakties van minuten op het scherm zichtbaar zijn. Ook een aanpassing van het kaartbeeld moest zeer snel gaan. Het zal niemand verbazen dat een programma schrijven dat aan dergelijke eisen voldoet in zes maanden tijd3 niet lukt, al is heel even aan het werken met de diverse Varianten in HYPERTALK gedacht, wat op de längere termijn overigens nog niet eens is uitgesloten. Men moet zieh echter ook bezinnen over de vraag of het in de Europese kontext nog wel zinvol en vooral be- taalbaar is zelf dergelijke programma's te schrijven, tenzij men ze aanzienlijk kan verbeteren. De nieuwste apparatuur en de bijhorende informatie over de mogelijkheden van ondermeer de ingebouwde ROM-funkties zijn vaak van die aard dat de Ameri- kaanse softwarehuizen veelal een jaar eerder over de middelen en de bijhorende 'pre-release-kennis' beschik- ken. Ze hoeven vaak alleen nog op de kommercieel pas sende vraagstelling te wachten. De toename van grafische stations allerhande heeft dan ook het schrijven van onder meer speeifieke kartogra- fiepakketten in de hand gewerkt, en dit tegen kostprij- zen waarvan men in Europa nog nauwelijks kan dro- men, en dan alleen nog in universiteiten, in de mate dat men over geschikte menskracht en apparatuur beschikt. Europa kan momenteel meestal alleen nog de gaten vullen die door de Amerikanen over het hoofd zijn ge- zien of als (naar Amerikaanse normen) niet rendabel zijn gekwoteerd4. Uiteindelijk rest in de praktijk overwegend nog het ma- ken van applikaties. Het is ten slotte de snelste en ook goedkoopste uitweg als men een geschikt pakket te pak- ken krijgt. En ook hier is geen tekort aan taken. Pakketkeuze en de bijbehorende voor- en nadelen De wereld van de interaktieve kartografiepakketten van bovenstaand type is niet al te breed. Een vrij degelijk maar duur GIS-pakket in de Macintosh™-lijn is in En geland ontwikkeld. Een vergelijkbaar pakket MacGraffix™ is in de V.S. ontwikkeld5. Het domein van de kleinschalige kartografie was iets ruimer, maar de meeste pakketten vielen vrij snel uit de race na Studie van de vakliteratuur. Beoordelingen in tijdschriften wezen Mapmaker™ 4.01, ontwikkeld door Select Micro Systems Inc., aan als een, mede dank zij het aanvaardbaar prijskaartje, toch wel uit te proberen pakket. De beschrijving van de moge lijkheden was niet onaantrekkelijk met het oog op de probleemomschrijving en de aanwezigheid van redelijke kansen om met dit pakket de meeste voorop gestelde doelstellingen te realiseren. Bij het bespreken van dit pakket na een uitgebreid ex- periment, komt men tot de belangrijke konklusie, dat men de Problemen van het installeren van de applikatie en die bij het gebruiken ervan in de praktijk duidelijk uit elkaar moet houden. Waar het gebruik van de applikatie aan de vaak meest verrassende eisen voldeed, bleek de installatie van het pakket nogal wat praktische en hoogst vervelende Pro blemen op te leveren. Installatieproblemen Het bijgeleverde handboek is ronduit zwak en typisch geschreven door een of meer informatici. Vooral aan de hand van een aantal voorbeelden wordt, zij het dan in zwart-wit, uitvoerig gedemonstreerd hoe men het pak- KT 1991.XVII.2 41

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 43