PER 1000 VERKOCHTE GR0ND0PPERVL. 1988 10.00 to 25.00 5.00 to 10.00 B9 4.00 to 5.00 11 3.00 to 4.00 2.00 to 3.00 1.00 to 2.00 SB 0.00 to 1.00 in files per provincie of per arrondissement bood een voor de hand liggende oplossing. Maar meteen dook er dan een nieuw probleem op: hoe brengen we later die deelfiles geografisch weer terug op een korrekte wijze aan elkaar? Eens te meer bleek hiervoor na veel puzzelwerk een op lossing te bestaan, maar in de handleiding was die ner- gens gesignaleerd. Je moest er dan maar opkomen. De foutmeldingen waren bovendien, zacht uitgedrukt, gewoon kryptisch en onvriendelijk. De ontwerpers van het programma, net als die van andere programma's gaan er kennelijk vaker van uit dat men bij het installe- ren geen dorame fouten maakt. Dit is een illusie. Ook is het programma in de toen geleverde release niet hele- maal 'bomvrij', om het in MAC-termen uit te drukken. Dat het programma, waarvan inmiddels wel een nieuwe versie op de markt is, in de gebruikte versie nog niet optimaal was bleek overduidelijk tijdens de installatie. Het werken onder de zogenaamde Multifinder, wat het in principe mogelijk maakt meerdere programma's te- gelijk in het geheugen te houden en met een druk op de muis over te stappen naar een ander programma, gaf met enige vastberadenheid een systeemcrash telkens wanneer men als eerste en enige programma Mapmaker 4.01™ invoerde. Het systeem bleef hardnekkig stuk gaan. Een omkering in de volgorde bij het invoeren van de programma's bleek na een toevallige ontdekking een eind te maken aan dit hoogst hinderlijke verschijnsel. Het is duidelijk dat de inmiddels opgedane ervaringen het invoerwerk vlotter zullen laten verlopen. De instal latie was niettemin bijzonder stress-verwekkend omdat Figuur 2. Weergave na kleurscheiding op 'Image II-printer' van de interaktieve kaart van Viaanderen met het pro mille of per 1000 openbaar verkochte kaveloppervlakte berekend op de totale gemeentelijke oppervlakte. men met harde deadlines zat, die in dit geval door de opdrachtgever konden worden afgestraft met niet onbe- duidende boetes per kalenderdag vertraging bij de over- schrijding van de afgesproken kontraktdatum. Het pakketgebruik Hoe pessimistisch het verhaal tot nu ook klinkt, des te enthousiaster kan men zijn over de gebruiksvriendelijk- heid en de flexibiliteit van het programma. In feite voldoet het pakket, op details na, aan nagenoeg alle eisen, die geformuleerd waren. Een belangrijk principe is het feit bijvoorbeeld dat een deel van het rekenwerk naar aanleiding van vrij inge- wikkelde statistische bewerkingen volledig gebeurt bui- ten het kartografieprogramma. Het voorbereidend cij- ferwerk gebeurt hetzij in spreadsheets, hetzij in zeer specifieke statistische programma's. Men kan de resul- taten vrij wel probleemloos invoeren. Op vergelijkbare wijze kan men ook de geregistreerde gegevens op een uitermate kompakt opgeslagen wijze zeer eenvoudig weer uitvoeren naar een 'spreadsheet' of naar specifie ke veelzijdige statistische programmatuur, als men ver- dere analyses overweegt. Dit koncept versnelt het eigenlijke kartografieprogram ma aanzienlijk. Met een MAC IIcx™, niet de snelste maar toch een redelijk snelle micro, komt een willekeu- rige kaart van een gegeven in minder dan twintig se- konden na selektie uit dertig opgeslagen variabelen op het scherm. Op een meer geavanceerde, maar wel veel KT 1991.XVII.2 43 Q Interactieve Digitale Surveg voor VLAANDEREN Kaartautci! ProLdr.M. VanNacltcn BRONrNJ^.

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 45