Bloch, D., Geographische Namen kurz erklärt. 2. durchgesehene Auf lage. Gotha: VEB Hermann Haack, 1989. Geographische Bausteine, Neue Reihe, Heft 34, 246 pp. ISBN3-7301-0641-4. Prijs DM 12,-. Een nuttig boekje voor kaart- en at- lasgebruikers, en zeker ook voor at- lasredakteuren, waarin herkomst en betekenis van aardrijkskundige na- men of toponymen in niet-Duitse taalgebieden in het Duits worden verklaard. Uit de door VEB Her mann Haack uitgegeven school- en gezinsatlassen werden circa 3500 na- men gekozen, waarvan achtereenvol- gens worden vermeld: 1. de bijbeho- rende soortnaam (bijv. Siedlung, Landschaft, Fluss), 2. de geografi- sche lokatie (bijv. USA, Australien, UdSSR), 3. de taal waarin de naam voorkomt of waaruit zij is afgeleid en 4. de vertaling van de naam dan wel haar afleiding (bijv. Dar es Sa- lam, Arab. Haus des Friedens; Na mibia, Nama, Land wo es nichts gibt; Kalifornien, Span., von Calida Fornalis Heisser Ofen). De kriteria gebruikt bij de selektie zijn niet duidelijk. Het aantal van 3500 namen vormt immers slechts een betrekkelijk klein percentage van het totale aantal namen dat in gang bare schoolatlassen voorkomt (Bos- atlas circa 20.000). Vermoed wordt dat voornamelijk die namen zijn uit- gezocht waarvan de herkomst ge- makkelijk te herkennen is en die dus geen Problemen opleveren. Het grote aantal van circa 1000 naar histori sche personen vernoemde namen - de zgn. eponymen - die globaal ge- zien toch slechts sporadisch voorko- men, zou voor deze veronderstelling pleiten. Overigens heeft het bijeen- brengen van deze eponymen ook zijn nuttige kant. Het is interessant te zien welke uiteenlopende kategorieen van personen längs deze weg de on- sterfelijkheid hebben verworven. On- der hen bevinden zieh zeevaarders, ontdekkers en poolreizigers, vervol- gens vrijheidsstrijders, revolutionai- ren, volkshelden, staatslieden en bestuurders, maar ook geologen, geografen, landmeters-kartografen, biologen, pelsjagers en missionaris- sen en zelfs een eenzame dichter of komponist. De Lage Landen zijn in deze rij met namen als de Houtman- rotsen, de Barentszzee, Mauritius, Tasmanie en de Tasmanzee, Straat Lemaire, het eiland Jan Mayen (naar zeevaarder Jan Jacobsz May) en met het Wilhelminagebergte en de Julia natop in Suriname niet siecht verte- genwoordigd. Rekordhouder op het gebied van vernoemde revolutionai- ren is zonder twijfel de Sovjetunie, maar de tijd zal leren in hoeverre hun onsterfelijkheid waardevast is. Het Nederlandse woongebied komt met een tiental namen waaronder 's-Gravenhage (Des Grafen Gehege), Edam (Damm am Fluss Ee), 's-Hertogenbosch (Des Herzogs Wald) en Amersfoort (Furt am Fluss Amer, heute Eem) magertj es voor den dag. Behalve probleemloze afleidingen bevat de lijst toch nog enkele tiental- len twijfelgevallen, zoals Marseille, vermutlich phönisisch: Hafen Got tes; Delhi, Hindi, vermutlich Schwel le, Grösse; London, keltisch, vermut lich von Llyndin Sumpfort. Tenslotte bevat dit boekje nog een lijst van circa 500 generieke termen uit ongeveer 65 talen met verklarin- gen in het Duits, die kunnen bijdra- gen tot beter begrip van de niet op- genomen geografische namen: Playa, Span., Strand; Teil, Arab., heuvel; Giri, Hindi, berg; Zuid, Ndl, Süden; enz. Een nuttige aanvulling op dit naslag- werkje vormt het bij dezelfde uitge- ver versehenen boekje van H. Täu- bert, Geographische Namen - richtig ausgesprochen, 4e druk, 1985. In de DDR werd nu eenmaal aan aard rijkskundige namen veel aandacht besteed. F.J. Ormeling sr Deys, H.P, De Gelderse Vallei: Ge- schiedenis in oude kaarten. Utrecht: HES Uitgevers, 1988. 263 pp., ill., krt. ISBN 90-6194-077-X. Prijs f 115,-. Na de Tweede Wereldoorlog heeft de beoefening van de lokale en regiona le geschiedenis in Nederland een be- langrijke ontwikkeling doorgemaakt. Naast een explosieve groei van het aantal verenigingen en instellingen dat zieh aktief met historisch onder- zoek bezighoudt, zijn er van profes- sionele zijde talrijke initiatieven ont- plooid om dat onderzoek van een theoretische en methodische onder- bouw te voorzien. Ook de histori sche kartografie heeft zieh op het punt van die deskundigheidsbevorde- ring niet onbetuigd gelaten, gezien het grote aantal artikelen, boeken en facsimile's dat gedurende de afgelo- pen twee decennia werd gepubliceerd en waarin de lokaal-historicus over het belang van de kartografie voor historisch onderzoek en de re- konstruktie van in het verleden plaatsgevonden veranderingen in het landschap wordt geinformeerd. Dat de historische kartografie desalniet- temin nog altijd de schijn heeft een antiquarische wetenschap te zijn, heeft alles te maken met de over- vloed aan platenatlassen waarin de geschiedenis van provincies en landstreken wordt verbeeld. Hoewel dergelijke werken appelleren aan de grote belangstelling die er in Neder land voor oude, en vooral fraai ge- kleurde kaarten bestaat, en daaraan ook hun voornaamste legitimiteit ontlenen, voegen zij aan de kennis van de kartografie weinig toe. Het boek De Gelderse Vallei: Ge schiedenis in oude kaarten, dat Henk Deys in 1988 schreef, hoort in die reeks platenatlassen niet thuis. Hoewel het boek met 115, vaak pagi- navullende, afbeeldingen heel ruim is geillustreerd, wordt die overvloed aan visuele informatie ruimschoots gekompenseerd en toegelicht met meer dan 150 pagina's uitstekend ge- dokumenteerde tekst, waarin de au- teur een groot aantal nieuwe gege- vens heeft bijeengebracht. Na een kort inleidend hoofdstuk waarin de grote lijnen in de geschiedenis van de Gelderse Vallei worden uiteenge- zet, belicht de auteur met een aan- stekelijk enthousiasme in een elftal hoofdstukken een aantal historische en waterstaatkundige aspekten van de Gelderse Vallei. Hij probeert daarbij de kartografie van de Gel derse Vallei, dat is het laag gelegen gebied tussen de Rijn en de voorma- lige Zuiderzee, van Rhenen en Wage ningen in het zuiden tot Amersfoort en Nijkerk in het noorden, in een bredere historische en geografische kontekst te definieren. Een dergelijke benadering, waartoe overigens Ma- rijke Donkersloot-de Vrij de toon zette met haar Studie De Vechtstreek: Oude kaarten en de geschiedenis van het landschap, steh de onderzoeker in Staat om de omstandigheden te evalueren waaronder kaarten tot stand kwamen, op welke wijze deze 54 KT 1991.XVII.2

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 56