bij besluitvormingsprocedures wer den benut en welke hun invloed op latere karteringen was. Bovendien wordt het mogelijk de vaak verbro- ken relatie tussen kaart en begelei- dende dokumenten te rekonstrueren. Gei'nspireerd door het werk van Donkersloot heeft Deys dat denk- beeld in zijn Studie voortreffelijk uit- gewerkt en daarmee een boek sa- mengesteld dat als uitgangspunt kan fungeren bij verder onderzoek. De omvangrijke karto-bibliografie die hij in zijn boek heeft opgenomen vormt daartoe overigens een belang- rijk hulpmiddel. Die opmerkingen laten evenwel niet onverlet dat bij het boek ook nog enige kritische kanttekeningen ge- plaatst kunnen worden. Die betref fen dan vooral het konceptueel kader en de wijze waarop Deys zijn gege- vens heeft verwerkt. De verschillende hoofdstukken hebben het karakter van een verzameling capita selecta, waarbij de samenstellende delen chronologisch achter elkaar zijn ge- plaatst, evenwel zonder een duidelij- ke samenhang of doorlopende lij- nen. De enkele noemers die de verschillende stukken met elkaar ver binden zijn de trefwoorden 'Gelderse Vallei', 'Geschiedenis' en 'Kartogra- fie', waarbij deze lemmata boven dien niet in een duidelijke vraagstel- ling met elkaar in verband zijn gebracht. Door deze toch wat wan- kele konceptie is het boek niet altijd evenwichtig van opbouw. Ook de presentatie van de onderzoeksgege- vens laat soms te wensen over, voor al omdat de schrijver er niet steeds in geslaagd is hoofd- en bijzaken voldoende van elkaar te onderschei- den. De gepresenteerde informatie is vaak erg gedetailleerd beschreven wat het moeilijk maakt het verhaal altijd goed te kunnen volgen. Een goede overzichtskaart, waarop de verschillende behandelde Objekten in hun ruimtelijk verband zijn afge- beeld, had hierin uitkomst kunnen brengen. Dat alles neemt niet weg dat Deys een prima boek heeft ge- schreven dat haar waarde nu en in de toekomst zeker zal bewijzen. P. van den Brink Jappe Alberts, prof dr. W. e.a., Historische Atlas van Limburg en omliggende gebieden. Kaart 1-2, De tegenwoordige provincies Limburg en omliggende gebieden (1543-1548). Assen: Van Gorcum, 1990. Kaart 1:250.000, 90 x 60 cm, met tekst- boekje 108 pp. ISBN 90-232-2308-X. Prijs f 48,-. AI sinds ongeveer 1975 wordt er door diverse deskundigen gewerkt aan een zgn. Grote Atlas op het ge- bied van de geschiedenis van Lim burg en de omliggende gebieden in Belgie en Duitsland. De atlas wordt in losbladige vorm uitgegeven, met kaarten op de schaal 1:250.000 (for- maat 90 x 60 cm), met bij elke kaart een tekstboekje. Verder is er een overlay-kaart met de huidige ge- meentegrenzen en een opbergmap verkrijgbaar. In totaal zullen er 6 staatkundige en 5 kerk-historische kaarten verschijnen, steeds in tijd begrensd door belangrijke gebeurte- nissen of mijlpalen in de geschiede nis. De reeks bestrijkt de periode 1473-1853, en behandelt de steeds optredende politieke en kerkelijke verschuivingen en de verbrokkelde en onduidelijke machtsstrukturen in deze regio. De reeks wordt uitgege ven door de Stichting Maaslandse Monografieen in Maastricht en uit- geverij Van Gorcum in Assen, met technische ondersteuning van het In stitut für Angewandte Geodäsie in Frankfurt am Main. Elke kaart plus boekje kost ongeveer 50 gülden. In 1976 en 1978 versehenen al drie de len (1-5, II-2 en II-3), in 1990 het hier beschreven blad 1-2 en in 1991 nog 11-4 (romeinse I Staat voor staatkundige, romeinse II voor kerk- historische kaarten). Blad 1-2 behandelt de periode 1543-1548, tussen de Vrede van Ven- lo en het Verdrag van Augsburg. De reden voor de vertraging in verschij nen van ruim 10 jaar ligt in het feit dat de situatie in deze körte periode zo komplex is dat 11 auteurs zieh met het onderwerp bezighielden, waarbij het moeilijk bleek de soms tegenstrijdige meningen in een kaart onder te brengen; daarnaast overle- den liefst 4 van de auteurs voordat de kaart klaar was. Op de kaart zijn de staatkundige verhoudingen aangeduid door mid- del van kleuren en tinten die echter soms zo dicht bij elkaar liggen dat ze niet altijd duidelijk zijn te her kennen en te herleiden tot een be- paalde legenda-kleur. De keuzes van die kleuren en tinten zijn echter ge- baseerd op historisch vastgelegde verdelingen en volgordes met als uit gangspunt de Westfaalse Kreits (rood/paars) en Bourgondische Kreits (geel/groen/bruin); de kleur blauw bijvoorbeeld wordt in het ge- heel niet gebruikt. Op de kaart zelf worden door middel van afkortingen de machtsverhoudingen nog eens ex tra benadrukt, terwijl in het tekst boekje precies omschreven Staat uit welke gebieden een bepaalde hogere eenheid bestond, terwijl in registers weer is op te zoeken tot welke hogere eenheden een bepaald gegeven ge- biedje wordt gerekend. Zoals gezegd wordt deze uitgave de 'Grote Atlas' genoemd; er is ook nog een Kleine Atlas voor de ge schiedenis van beide Limburgen, in 1989 uitgegeven ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de beide provincies (Vrede van Londen, 1839). Het is een bundeling van ongeveer 100 kaarten m.b.t. de geschiedenis van de beide provincies, die ooit eer- der zijn versehenen maar voor het grote publiek onbekend of onbereik- baar zijn. Enkele kaarten zijn op- nieuw getekend of enigszins bijge- werkt, het merendeel is in oorspronkelijke vorm overgenomen. De uitgave is gericht op het voortge- zet onderwijs (geschiedenis, aard- rijkskunde, maatschappijleer) en het brede publiek dat belangstelling heeft voor dit onderwerp. De atlas is samengesteld door een Nederlands- Belgische redaktiekommissie (waar ondergetekende ook zitting in had) en is gerealiseerd door de (karto)gra- fische afdeling van de provincie Limburg in Maastricht en uitgeverij Eisma in Leeuwarden (ISBN 90-70052-71-7, prijs /41,50), ook nu weer onder supervisie van de Stichting Maaslandse Monografieen; er is zelfs al een tweede druk van versehenen. W. van den Dries Depuydt, F., Elkab IV - Topograp hie. Deel 1, Archeological- topographical surveying of Elkab and surroundings. Uitgaven van het Comite voor Belgische Opgravingen in Egypte en de Egyptologische Stichting Koningin Elisabeth, Brüs sel, 1989. 41 pp., A4, met 15 figuren en 2 losse kleurenkaarten, in cassette. KT 1991.XVII.2 55

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 57