Prof. Depuydt, hoogleraar Kartogra- fie aan de Katholieke Universiteit van Leuven, heeft vanaf 1968 een oeuvre van archeologische kaarten opgebouwd, en met de produktie daarvan ook de nodige ervaring op- gedaan in Egypte, Jordanie en Tur- kije. Hij heeft daarvan onder andere in KT 1988.3 verslag uitgebracht. Die ervaringen zijn nu ook in boek- vorm gepubliceerd, en wel in een speciale publikatie van het Comite voor Belgische Opgravingen in Egyp te, Elkab IV (Elkab is het opgra- vingscentrum van de Belgische ar- cheologen in Egypte; het is een plaats aan de Nijl in Boven-Egypte waar een tempelkomplex uit de tijd van Ramses II is opgegegraven). De ook typografisch uitstekend verzorg- de publikatiereeks over deze vind- plaats is behalve met betrekking tot zijn kartografische aspekten ook zeer interessant vanwege zijn gede- tailleerde verwijzingen en inventari- saties voor in de dokumentatie gein- teresseerde vakgenoten. Behalve het deel van Depuydt hoort nog een in- ventarisatie van de archeologische vindplaatsen in het gekarteerde ge- bied (door S. Hendrickx en D. Huy- ge) tot deze vierde band. De hier besproken publikatie volgt in grote lijnen die in het Kartografisch Tijdschrift, maar is uitgebreider (be- vat onder andere een detailverslag over de opname en kartering van het Elkab-gebied), en is veel beter gei'l- lustreerd: met de druk in het KT is indertijd het een en ander mis- gegaan. Achtereenvolgens worden de volgen- de Problemen van een archeologische opname en kartering besproken: de omvang van het op te nemen gebied; de keuze van de te karteren objek- ten/elementen; de opname, met het topografisch net en het kwadraatnet, het uitzetten en kenbaar maken in het terrein van de netten, en de ei- genlijke kartering. Na algemene be- schouwingen hierover, geillustreerd met aan opgravingen in Egypte en Jordanie ontleende voorbeelden, volgt een beschrijving van de geko- zen methode in Elkab. De publikatie is extra waardevol van wege de twee bijgevoegde kleuren- kaarten: Elkab (opname F. Depuydt en P. Vermeersch 1968-1969, redaktie F. Depuydt, kartografie R. Gee- raerts, druk NGI 1972) in vier kleu- ren, en Wadi Hillal (opname F. De puydt en C. Steenmans, redaktie F. Depuydt, kartografie R. Geeraerts en L. Cleeren) in twee kleuren. Beide kaarten zijn getekend op de schaal 1:1000. Elkab, gelegen in de plaatse- lijk versmalde bebouwde riviervlakte van de Nijl, is weergegeven in zachte, groenige pasteltinten. Flet niet per manent bewoonde gebied van de Wadi Hillal op enkele kilometers van Elkab is in zwart en roodbruin ge- drukt. Wat met name opvalt aan bei de kaarten is de grote zorg voor het detail en de fijnheid waarmee de plaatselijke terreinverschillen zijn aangegeven. Een derde kleurenkaart, over een eveneens in de nabijheid liggend rotsgravengebied, zal waar- schijnlijk binnenkort uitkomen. F.J. Ormeling Kartographisches Taschenbuch 1990/91. Herausgegeben von Jürgen Dodt und Werner Herzog im Auf trag der Deutschen Gesellschaft für Kartographie (DGfK). Bonn: Kirsch baum Verlag. 300 pp.. ISBN 3-7812-1268-8. In 1989 verraste de DGfK haar leden met de uitgave van een Kartographi sches Taschenbuch 1988/89 dat in körte tijd als informatiebron over de kartografische gemeenschap in de Duits sprekende landen waardering ondervond. Thans is als vervolg daarop het Taschenbuch 1990/91 versehenen. De inhoud van deze pu blikatie valt evenals die van haar voorganger in twee delen uiteen. Ruim een derde van de 300 pagina's wordt ingenomen door artikelen over aktuele onderwerpen. Geopend wordt met een helder over- zicht van Wigand Weber (IfAG, Frankfurt) over ontwikkeling en hui- dige stand der computerkartografie. Vervolgens worden onder meer be- handeld de Zwitserse Topografische Dienst, de overheidskartografie en de kartografie-opleidingen aan de Technische Hogescholen in Duits- land. Interessant is voorts het artikel van Viola Imhof over kartografische verzamelingen in Zwitserland. Ten- slotte zijn in dit deel opgenomen een lijst van landennamen en een 22 bladzijden lange lijst met meer dan 300 afkortingen die in de kartografie en haar zusterdiseiplines in zwang zijn, zoals ICA, IfAG, IGU, ITC, MilGeo, NN enz. De lijst van landennamen (of beter gezegd van Tandnamen' zoals be- pleit door de Nederlandse Taalunie) omvat de ingeburgerde alledaagse vormen (Niederlande), de volledige officiele namen (Koningreich der Niederlande), de bijbehorende ad- jektieven (niederländisch), de inwo- nernamen (Niederländer) en de na men der hoofdsteden (Amsterdam). De lijst werd samengesteld door de Ständiger Ausschuss für Geographi sche Namen (StAGN) en is geba- seerd op de officiele schrijfwijzen in de vier deelnemende landen, de BRD, de voormalige DDR, Oosten- rijk en Zwitserland alsmede op de schrijfwijzen ingeburgerd bij het Duitse vertaalbureau bij de Verenig- de Naties. Wie verwacht dat de Duits sprekende wereld eensgezind zou zijn op dit spellingsgebied wordt teleurgesteld. In het bijzonder wijken de in de DDR vastgestelde spellingen herhaaldelijk af van die in de BRD, zoals uit de volgende voorbeelden möge blijken: Elfenbeinküste (DDR) - Cöte d'Ivoire (BRD); Burkina (DDR) - Burkina Faso (BRD); US- Amerikaner (DDR) - Amerikaner (BRD); Mocambiquer (DDR) - Mo- sambikaner (BRD) enz. Het tweede deel van het Taschen buch bevat een vrijwel uitputtend namen- en adressenbestand. Dit heeft in de eerste plaats betrekking op de kartografische en aanverwante verenigingen in de Duits sprekende landen met nadruk op de Deutsche Gesellschaft für Kartographie, haar werkgroepen, studiekommissies, lo kale en regionale afdelingen. Ook de International Cartographic Associa tion met haar kommissies krijgt een goede beurt. Achtereenvolgens wor den dan de kartografische overheids- diensten en instituten vermeld, de onderzoeks- en opleidingsinstituten, de uitgevers van kaarten en kaart- werken (93 in getal!), de partikuliere kartografische bureaus, ateliers en studio's, de boekhandelaren gespeci- aliseerd in kaartverkoop (19 stuks), de ingenieursbureaus die zieh bezig- houden met luchtfoto- en satelliet- beeldverwerking en tenslotte de im- porteurs en fabrikanten betrokken bij computerkartografie, digitale beeldverwerking, geografische infor- matietechnologie en reprotechniek. 56 KT 1991.XVII.2

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 58