De laatste 100 pagina's van het Ta schenbuch bevatten een uitvoerige le- denlijst van de DGfK met naam en voornaam, geboortejaar, adres, titu- latuur en in vele gevallen specialisa- tie (zoals atlaskartografie, computer- kartografie, opleiding enz.) en funktie. In totaal telt de DGfK een kleine 2000 leden waaronder de vrouwelijke kartografen met circa 25% van het totaal opvallend sterk vertegenwoordigd zijn. Reeds zijn in deze lijst opgenomen de kartografen uit de DDR die zieh na de hereni- ging van Duitsland als lid hebben aangemeld. Men kan moeilijk verwachten dat in een dergelijke overvloed van feiten - materiaal geen onnauwkeurigheden voorkomen. Wij vergeven het daar- om de samenstellers dat de NVK als NKV is opgenomen en dat de offi- ciele naam van het ITC niet tot Bonn is doorgedrongen. Verwonde- ring wekt het feit dat als enige bui- tenlandse uitgever van kaartwerken Elsevier Applied Science Publishers is vermeld. Jammer genoeg is het overzicht van de buiten het Duitse taalgebied verschonende kartografi- sche tijdschriften, zoals opgenomen in het Taschenbuch 1988/89, in deze uitgave weggelaten. En tenslotte is het niet duidelijk waarom onder de overheidskartografie de stadskarto- grafie geen plaats heeft gevonden. Dit alles neemt niet weg dat dit Ta schenbuch een uiterst nuttig naslag- werkje vormt dat om navolging vraagt. Mocht de NVK alsnog beste- dingsmogelijkheden zoeken voor de gelden uit het Schokkenkampfonds, dan ligt hier ongetwijfeld een gerede kans. F.J. Ormeling sr Visser, J.G et al., Historische stedenatlas van Nederland, Afl. 5: Schoonhoven en Nieuwpoort. Delft: 1990. 30 x 42 cm, 60 pp. Prijs 63,60. Aflevering 5 van de Historische Stedenatlas van Nederland is versehenen. Na Haarlem, Amersfoort, Zutphen en Kampen zijn nu Schoonhoven en Nieuwpoort gezamenlijk uitgebracht. In de atlas wordt de ruimtelijke ontwikkeling van beide Steden vanaf het ontstaan tot aan het begin van de negentiende eeuw in beeld gebracht door een reeks nieuw vervaardigde kaarten en een aantal reprodukties van oude stadsplattegronden en -gezichten. Een uitvoerig historisch kommentaar begeleidt dit alles. Los bijgevoegd is voor elke stad een plattegrond in kleur, schaal 1:2500, formaat 37x53 cm, gebaseerd op het kadastrale minuutplan 1827/1828. De op deze kaart aangegeven bijzondere gebouwen komen in een afzonderlijk hoofdstuk beknopt aan de orde. Voor lezers van dit tijdschrift is er van deze aflevering een speciale editie beschikbaar voor 34,50. Deze kan worden besteld bij de Technische Universiteit Delft, Faculteit der Bouwkunde, t.a.v. ir. J.G. Wegner, Postbus 5043, 2600 GA Delft. Bij deze toezending wordt 5,00 verzendkosten in rekening gebracht. De betaling geschiedt achteraf. Lezingenbundel 10-jarig lustrum Werkgroep Kartografische Reproduktietechnieken In Kartografisch Tijdschrift 1989.XV.4 (pp. 5-9) is een uitgebreid verslag opgenomen van de studieda- gen, die op 20 en 21 april 1989 wer den georganiseerd ter gelegenheid van het tienjarig lustrum van de NVK-werkgroep Kartografische Re produktietechnieken. De teksten van de lezingen uitgesproken op deze studiedagen zijn, zoals kon worden verwacht, op grafisch aantrekkelijke wijze gebundeld en toegezonden aan de deelnemers en andere gei'nteres- seerden. Van de lezingenbundel zijn nu nog maar enkele exemplaren be schikbaar. Zolang de voorraad strekt, kunt u nog een bundel aan- vragen bij de heer A.H. van Keste- ren, p/a LD kamer 1202, Postbus 20021, 3502 LA Utrecht, tel. 030-852887. KT 1991.XVII.2 57

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 59