dig of per ommegaande de Erelid- kommissie te raadplegen en/of een buitengewone ledenvergadering bij- een te roepen en middels een konvo- katie aan alle leden tenminste drie weken voorafgaande aan deze verga- dering kond te doen van de voor- dracht van de heer Willems voor het erelidmaatschap. De vergadering ging met dit voorstel van de voorzitter unaniem akkoord, waarop terstond een schriftelijk ver- zoek, ondertekend door 50 leden, aan het bestuur werd gericht om de noodzakelijke stappen te onderne- men. 11. Werkgroepen NVK Aan de deelnemers aan de ledenver gadering waren door de sekretaris de verslagen van de werkgroepen en kommissies van de NVK over hun aktiviteiten in 1990 toegezonden. Het ontbrekende verslag van de werkgroep Kaartbeheer werd ter plekke uitgedeeld. De afgevaardigden van de werkgroepen werden tijdens de vergadering in de gelegenheid ge- steld op de verslagen desgewenst een körte toelichting te geven. De diskussie spitste zieh allereerst toe op de werkgroep Kartografische Terminologie welke als zodanig niet meer bestaat omdat met de aan- staande druk van het Kartografisch Woordenboek, welke door uitgeverij Wolters-Noordhoff kosteloos wordt verzorgd, het einddoel van deze werkgroep is bereikt. De verwachting van de heer Willems was dat het boek over twee maanden drukklaar zal zijn en zeer waarschijnlijk nog voor deze zomer zal kunnen ver schonen. De heer Ormeling sr bracht naar vo- ren dat in 1976 voor het eerst het woordenboek werd aangekondigd en in 1988 in het KT bekend gemaakt werd dat het boek eind 1989 tege- moet kon worden gezien. De heer Ormeling vroeg zieh af of er inmid- dels sprake is van veroudering van termen in het woordenboek. Voorzitter E.S. Bos antwoordde dat het boek in ieder geval tot 1988 up- to-date is. De heer Willems voegde hieraan toe dat pas in 1983 feitelijk met het woordenboek is aangevan- gen en dat tot eind 1990 termen zijn toegevoegd en geaktualiseerd. De heer Smits Steide vervolgens voor de werkgroep Kartografische Termi nologie te laten voortbestaan ter voorbereiding van een Supplement over een jaar of drie. Voorzitter E.S. Bos deelde mede dat het bestuur van harte bereid is dit voorstel in overwe- ging te nemen. De heer Kraak van de werkgroep Automatisering meldde dat in tegen- stelling tot hetgeen in het verslag van de sekretaris over 1990 is vermeld, de themadag Automatisering 1990 wel druk is bezocht, te weten door 93 bezoekers. De heer Staal infor- meerde naar de deelname aan de zo- merkursus Automatisering. De heer Kraak antwoordde dat voor deze kursus zieh 31 personen hadden aan- gemeld, terwijl 20 plaatsen beschik- baar waren. Herhaling van de cursus voor de niet-geplaatsten werd niet haalbaar geacht. De heer Smeulders gaf namens de werkgroep Kartografische Reproduk- tietechnieken een toelichting op de herbezinning van de doelstellingen van de werkgroep. Naar aanleiding van de verschuiving van produktie naar leidinggevende en algemeen kartografische aspekten is door de werkgroep een diskussienota op- gesteld welke met het bestuur besproken is. Hieruit werd de kon- klusie getrokken dat er geen redenen waren een andere naam en/of gewij- zigde doelstellingen voor de werk groep te gaan hanteren, met dien verstände dat de doelgroep van de werkgroep voortaan iets breder ge- nomen dient te worden, te weten omvattende het totale kaartproduk- tieproces. Aangezien de afgevaardigden van de overige werkgroepen niet de behoefte voelden een nadere toelichting op de verslagen te geven en er kennelijk geen verdere vragen leefden bij de aanwezigen werd overgegaan naar het volgende agendapunt. 12. Goedkeuring reglement Histo risch Kartografisch Fonds In het reglement voor het Historisch Kartografisch Fonds is vastgelegd op welke wijze het batig saldo van de organisatie van de 13e Internationale Konferentie voor de Geschiedenis van de Kartografie kan worden aan- gewend. De heer Staal vond dat het regle ment er voornamelijk op is gericht zoveel mogelijk het saldo vast te houden. Hij pleitte voor de moge- lijkheid financiele ondersteuning te verlenen aan publikaties en/of evene- menten. Voorzitter E.S. Bos bena- drukte dat dit geenszins was uitge- sloten. De heer Schilder voegde hieraan toe dat in eerste instantie jaarlijks kan worden beschikt over de rente-opbrengst van naar ver wachting ongeveer /1500,-. De heer Ormeling sr attendeerde de vergadering erop dat voortaan in de gaten gehouden dient te worden dat voor historisch kartografische doel- einden niet meer uit het Ormeling- fonds geput kan worden. Aangezien er verder geen op- en/of aanmerkingen door de aanwezigen werden aangedragen werd het regle ment vervolgens unaniem door de vergadering goedgekeurd. 13. Bestuursmutaties Voorzitter E.S. Bos, vice-voorzitter F.J. Ormeling en sekretaris J. Rus schen waren aftredend. De heer Or meling had zieh herkiesbaar gesteld. Zowel de heren Bos als Russchen hadden te kennen gegeven zieh na een bestuursperiode van acht jaar niet langer als bestuurskandidaat be- schikbaar te willen stellen. Vice- voorzitter Ormeling dankte, namens de vergadering, de 'Kapitein' en 'Stuurman' voor de vele tochten (ICA, aangehaalde banden met Fo togrammetrie en Geodesie, nieuwe aktiviteiten zoals de onderzoeksda- gen) en de verdere optuiging (o.m. automatiseren ledenadministratie, funktioneren werkgroepen) van het NVK-schip. Het zijn acht vette jaren voor de vereniging geweest. Door het bestuur was mevrouw W. Hoogendoorn-Beks kandidaat ge steld voor de bestuursfunktie van voorzitter, de zieh herkiesbaar gestel- de heer Ormeling voor de funetie van vice-voorzitter en het zittende bestuurlid de heer Van der Schuit voor de funktie van sekretaris. Aan gezien er geen tegenkandidaten wa- 6 KT 1991.XVII.2

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 8