tatiemiddel voor kontouren uit be- staande emissiemodellen over topo- grafie heen. Bestuurders waren onder de indruk, aldus de spreker. Zelf relativeerde hij de geladen term 'DSS' en gaf de voorkeur aan een term als informatiemanagement. Een kumulatiekaart gaf milieu-overlast integraal weer. Zoals sommigen al vermoedden valt geluids- en reukhin- der vaak samen. Terzijde zij ver meld, dat de GBKN in den vreemde werd omschreven als 'extremely spaghetti-structured Information' K. Parsons van Gateway Foodmar- kets sprak over 'Store location - theory and practice'. Aan de orde kwamen zaken als 'lifestyle-maps' en isochronen van reistijden rondom supermarkten. Dit kommercieel kaart- en GIS-gebruik krijgt zoals gezegd in Engeland ruime aandacht. R. Buxton van Coopers Lybrand Deloitte sprak als Consultant over geografische informatie bij de lokale overheden, die (ook?) in Engeland in grote onzekerheden verkeren over hun geldstroom. Toch investeren ze in GIS, terwijl de gemeenschapsba- ten vaak bij anderen terechtkomen. De bekende D. Rhind en zijn Sekun dant S.Lewis van Birkbeck College Spraken over het fenomeen multimedia-GIS, een systeem met geluid, plaatjes, tekst enz. Wie denkt dat de wereld bestaat uit koördina- ten, pixels en attributen negeert be- langrijke aspekten van besluitvor- ming, zo vinden zij. Verder is het huidige hulpmiddel GIS buiten de universiteiten niet gebruiksvriende- lijk. Het Domesday-systeem met tekst en plaatjes, waaronder kaarten, op video heeft minder last van die bezwaren. Foto's kunnen ook goed- koper zijn dan digitale gegevens in voorgedefinieerde strukturen. Mis- schien zijn we binnen een paar jaar af van gedigitaliseerde gegevens, die slechts kunnen worden gebruikt door Professoren in de geografie en Staat er op tafel een hypermedia-GIS voor iedereen. 'Why digitise everything? - Photograph it!zo was de leus. Be- doeld is uiteraard om de GIS- funktionaliteit te versterken met de in Engeland zo bekende funktionali- teit van het Domesday-systeem. Bovenstaande greep uit het program- ma is inkompleet. Deels vanwege voorkeuren en omdat er parallelses- sies waren, maar deels ook omdat er lezingen vervielen door de winterse weersomstandigheden. (Vrijdag 8 fe- bruari was de absentie van Engelse sprekers, standhouders en bezoekers groot; de buitenlanders kwamen wel uit hun nabijgelegen hotels!) Op posters werd 'Mapping Aware- ness '92' al aangekondigd als 'Euro- pe's Premier GIS Event'. Dat be- looft wat als we de ook goede plannen van bijvoorbeeld EGIS en AM/FM European Division mede in aanmerking nemen. Een breed over- zicht geeft men in Engeland zeker. Kommerciele en -overheidstoepassin- gen, klein- en grootschalige werel- den, ze lijken minder gescheiden dan op het vasteland. Men heeft mij (minstens) geattendeerd op grote me thodologische overeenkomsten. On- danks de sneeuw was alles erg boei- end en blikverruimend. A. den Boer Nieuw Europees Centruin voor Geografische Data In januari 1991 werd de geografisch- kartografische gemeenschap in Ne- derland verrijkt door de oprichting van de firma European Geographie Technologies (EGT), gevestigd te Best (N.Br.). De firma steh zieh ten doel een pan-Europees digitaal geo- grafisch databestand op te bouwen en te exploiteren. Een dergelijk be stand wordt aantrekkelijk geacht voor een breed veld van gebruikers. Onder meer wordt gedacht aan toe- passingen in de kartografie, in vesti- gingsplaatsonderzoek, ruimtelijke or- dening, demografische analyses en navigatiesystemen. Het bestand zal zieh over geheel Europa uitstrekken en voortdurend bijgehouden worden. Ten einde dit te bereiken zijn kontak- ten in voorbereiding met diverse le- veranciers van gegevens (data sup- pliers). Tot de initiatiefnemers tot de oprichting van de EGT behoren on der meer Philips International Ne- derland, Renault Frankrijk, Naviga tion Technology USA (wiens databestand ter beschikking van EGT zal staan) en Pierson, Heldring Pierson Nederland. De nieuwe firma wordt geleid door algemeen direkteur E.G. Niessen, in kartografenkringen in Nederland be- kend als oud-direkteur van Falkplan Benelux, geassisteerd door de Opera tion manager R.A. Cass, Amerikaan en vice-president van de bovenge- noemde Data Base Development for Navigation Technologies. EGT is gevestigd: De Ronde 14, 5683 CZ Best (N.Br.), tel. 04998-93385. F.J. Ormeling sr Oproep: Kaarten in literatuur In het kader van een televisiepro- gramma over kartografie zoeken wij citaten, anekdotes, gedichten en kör te wijsgerige beschrijvingen over de betekenis van de kartografie, de fas- cinatie voor het fenomeen 'kaarten', de kaartenliefhebber, grenzen, macht, bestuur, omgeving en der- gelijke. De film die in voorbereiding is rieht zieh in het bijzonder op de kartogra fie van de laatste 200 jaar, ruwweg vanaf Napoleon. Hiervoor wordt als aanleiding genomen het werk van het Huis Perthes-Haack in Gotha, 1785 tot heden. Aanleiding tot deze keuze is het feit dat Stephan Perthes, zevende generatie in de befaamde Perthes-dynastie, pogingen onder- neemt het oude familiebezit, de hui dige firma Hermann Haack, terug te krijgen en de vestigingen in Darmstadt en Gotha onder een lei- ding te brengen. De gezochte teksten kunnen een zeer breed gebied bestrijken, zoals de be- schrijving van 'De Aardrijkskundi- ge' in De Kleine Prins van Antoine de Saint-Exupery tot körte poetische fragmenten uit 'de Stenen Stad' van Ismail Kadare. Uw reakties gaarne naar Otto Schuurman, Verversstraat 27, 1011 HZ Amsterdam. O. Schuurman en R. Orthel KT 1991.XVII.3 9

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 11