netwerk Professor Müller Met enkele jaren vertraging (door uiteenlopende oorzaken) heeft prof. dr Jean-Claude Müller, hoofd van de Afdeling Kartografie van het ITC in Enschede, op 11 april 1991 dan toch de voor hoogleraren gebruikelij- ke inaugurale rede uitgesproken. In de rede ging prof. Müller in op de kartografische onderzoeksagenda voor de jaren 90. Dit zal volgens hem een periode worden van blijven- de snelle veranderingen in het vakge- bied, zonder aantasting overigens van het doel van de kartografie: het op de meest efficiente manier ont- sluiten van geografische informatie. Het verschil wordt echter dat de kaartgebruiker niet meer afhankelijk is van de kartograaf als intermediair voor het verkrijgen van de informa tie. De gebruiker heeft rechtstreeks toegang tot de gegevens en kan zelf kaarten produceren met behulp van speciale Software. Voor de kartograaf betekent dit, dat het accent zal ver- schuiven van het zelf kaarten maken naar het ontwikkelen van dergelijke hulpmiddelen voor de gebruikers. Verder wordt de kartograaf meer be- trokken bij het beheren, kontroleren 10 en integreren van geografische gege vens en werkt hij daarbij nauw sa- men met aanverwante disciplines op het gebied van de computerweten- schappen en de remote sensing. Het artikel van prof. Müller in KT 1991.XVII.2 kan worden beschouwd als de schriftelijke neerslag van een deel van de rede. De volledige tekst van de oratie (in het Engels) kan worden aangevraagd bij het ITC (t.a.v. drs L.J.P. Blom, Public Relati- ons, Postbus 6, 7500 AA Enschede). Een van de zwaartepunten in het ei gen onderzoek van prof. Müller is momenteel de geautomatiseerde to- pografische generalisatie. Een artikel van zijn hand over de 'Removal of spatial conflicts in line generalizati- on' werd onlangs bekroond met de 'American Congress on Surveying Mapping Andrew McNally Award' voor 1991. Het bekroonde artikel werd gepubliceerd in het tijdschrift Cartography and Geographie Infor mation Systems (voorheen The Ame rican Cartographer), 17e jaargang, nr. 2, 1990, pp. 141-149. C.P.J.M. van Elzakker Kartografisch Laboratorium RUU Op 1 april 1991 verlief mw M. Limburg-Tiemeijer het Kartografisch Laboratorium van de Faculteit der Ruimtelijke Wetenschappen in Utrecht. Zij kreeg een aanstelling als kartografisch tekenaar bij de Rijks- dienst voor Oudheidkundig Bodem- onderzoek in Amersfoort. Mw N. van Betlehem-de Vink, even- eens werkzaam bij het Kartografisch Laboratorium, vond per 15 juni 1991 een nieuwe werkkring bij de grafi sche afdeling van het dagblad Trouw. Zij gaat daar de 'infograph- ics' verzorgen. G.W.J. van Omme Afscheid A. Timmerman Op 30 mei 1991 nam de heer A. (Arie) Timmerman afscheid van zijn kollega's van de Topografische Dienst en diverse relaties uit karto grafisch Nederland. Het bereiken van de 60-jarige leef- tijd bood de mogelijkheid gebruik te maken van de VUT. Tijdens de geanimeerde reeeptie werd hij toegesproken door de heer Geudeke en voorzien van de nodige kado's van kollega's die vooral in het teken stonden van het aanstaan- de Drentenieren. Van zijn opvolger, drs S.M. Gerrit- sen, ontving hij een betonnen boor- kolom waarmee gesymboliseerd werd in welke mate Timmerman in zijn 22-jarige loopbaan bij de Topografi sche Dienst doorgedrongen was tot de vaak ongrijpbare machten van de Haagse burelen. Aan zijn opvolger de taak om deze muren verder te doorgronden, niet wetend hoe dik deze zullen blijken. Körnend uit het bedrijfsleven heeft Timmerman 22 jaar de funktie hoofd Algemene en Economische Zaken bekleed. Hoewel zelf geen kartograaf hebben toch veel karto- grafen in Nederland te maken gehad met Timmerman. Veel kontakten met betrekking tot informatie over prijzen, het afsluiten van kontrakten tot het aanvragen van exkursies, wer den via Timmerman geregeld. Voorts was hij voorzitter van de 'Commissie Titelbeschrijving Karto grafie' die zieh van 1979 tot 1982 KT 1991.XVII.3 Q Ii

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 12