heeft beziggehouden met het tot stand komen van de publikatie Be- schrijvingsregels voor kartografische documenten. We wensen Arie Timmerman een ge- zonde pensioentijd toe en veel wan- delplezier längs de Drentse knapzak- routes. N.J. Bakker Hartman weg bij Topografische Dienst Drs P. Hartman is met ingang van 1 augustus 1990 in dienst getreden als direkteur van de Centrale Drukkerij en Publicatievoorziening te Emmen. Deze dienst verzorgt een groot deel van het drukwerk voor het Mimste de van Defensie. Paul Hartman was sinds 1978 werkzaam bij de Topogra fische Dienst, het laatste jaar als hoofd Bedrijfsbureau en daarvoor als hoofd van de Reproduktie Afde- ling. Als opvolger voor de Repro duktie Afdeling is benoemd de heer K.G. Verbeek. Het Bedrijfsbureau wordt sinds 1 augustus 1990 bemand door de heer G.G. Evers, daarvoor werkzaam als plv. hoofd van de Kartografische Af deling. De daar ontstane vakature is sinds 1 november 1990 opgevuld door drs H.H. van der Vegt. Haico van der Vegt heeft kartografie gestu- deerd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. N.J. Bakker Afgestudeerd Hogeschool Utrecht Op 2 juli 1991 studeerden de volgen- de personen af aan de Sector Bouw- nijverheid van de Hogeschool Utrecht, richting Kartografie. K. van Diepen; hij moet zijn militai- re dienstplicht vervullen tot eind 1992. J.B. Koers; cum laude. H. Kramer; hij heeft werk gevonden bij de afdeling Remote Sensing van het Staring Centrum. J.F.M. Sloven; hij heeft werk gevon den bij Tele Atlas. F.A.H. van der Velden. Mw. C.A. de Visser; zij vervolgt de Studie bij de vakgroep Kartografie van de Rijksuniversiteit Utrecht. G.J. van der Weijden; hij heeft werk gevonden bij de Grontmij. Hieronder volgen de körte samenvat- tingen van de afstudeerskripties. H. Kramer en G.J. van der Weijden - (Karto-)grafische Software voor de IBM-compatible PC Het betreft een onderzoek naar de toepasbaarheid voor de kartografie van illustratiesoftware. De onder de grafische interface MS Windows draaiende pakketten Arts&Letters, Micrografx Designer en Coral Draw! zijn getest op hun (kleinschalige) kartografische mogelijkheden. Dit om te kijken in hoeverre zij een al- ternatief kunnen vormen voor ener- zijds PC CAD-pakketten en ander- zijds vergelijkbare Software voor de Apple Macintosh. Daarnaast wordt de voor deze Soft ware benodigde hardware besproken en wordt er een overzicht gegeven van aanverwante Software. G.J. van der Weijden en H. Kramer - Taken Project Informatie Systeem Dit projekt omvat het opzetten van een geografisch informatiesysteem m.b.v. Arc/lnfo. Deze GIS bevat ge- gevens van projekten die zijn uitge- voerd door het advies-/ingenieursbu- reau 'Taken Landschapsplanning B.V.' te Roermond. De gebruiker kan interaktief informatie opvragen, toe- voegen of wijzigen en kan gemaakte selekties naar een beeldscherm, plot- ter en/of printer zenden. De koppe- ling met de kaart (Nederland of een onderdeel hiervan) gaat aan de hand van de gemeente waarin het projekt is uitgevoerd. Met behulp van deze GIS kan op een snelle en eenvoudige wijze een overzicht van uitgevoerde Projekten verkregen worden. J. Koers en F. van der Velden - Blijft het GISsen? Een inventarisatie van GIS-pakketten op PC-niveau Voor dit afstudeerprojekt is een in ventarisatie verricht van GIS- pakketten die op een PC kunnen draaien. Gekeken is naar technische aspekten voor hard- en Software, be- drijfskundige aspekten, het gebruiks- gemak en ten slotte de beschikbare funktionaliteiten. Voorafgaand hier- aan worden een aantal essentiele za- ken voor geografische informatie- systemen beschreven. Dit betreft onder andere een aantal koncepten, funktionaliteiten en opslagme- thoden. Koers en F. van der Velden - In- teraktiviteit in Geografische Infor matie Systemen In dit rapport wordt verslag gedaan van een onderzoek naar de interakti- viteit in geografische informatie- systemen. Dit onderzoek bestaat uit een tweetal onderdelen. Ten eerste wordt verslag gedaan van alle stap- pen die nodig zijn voor het aanbren- gen van een mutatie (in zowel geo- metrie als attributen) met behulp van MGE, met als achtergrond het WDGM-model. Daarnaast wordt een overzicht gegeven van de ver schalende soorten interaktiviteit zo- als deze tijdens de duur van het on derzoek zijn waargenomen. Gesteid kan worden dat van de ver- schillende soorten user-interfaces het gebruik van hot-key's het snelst werkt en dat een user-interface met iconen (mits eenduidig en zo veel mogelijk associatief) het makkelijkst te leren is. De keuze van een user- interface is van vele zaken afhanke- lijk. Hierbij kan worden gedacht aan het niveau van de gebruiker, de fre- quentie waarmee een gebruiker ach ter het systeem zit en de aard van de werkzaamheden (handelingskontext). Het is dan ook niet mogelijk zonder meer een advies te geven over de meest geschikte interface. P van Diepen, I. de Visser en J. Slo ven - Haar lern ruimtelijk in kaart gebracht Bij de regionale VW van Zuid- Kennemerland bestaat al enige tijd de behoefte aan een promotioneel plaatje van de stad Haarlem. De ge dachte is daarbij uitgegaan naar een plattegrond van de binnenstad, waarin de historische en monumen tale waarde van de binnenstad geac- centueerd wordt. Om dit laatste te realiseren is het plan geopperd om een perspektivische stadsplattegrond te vervaardigen. Met de huidige stand van de techniek moeten er mo gelijkheden zijn om deze plattegrond met de Computer te vervaardigen. In het kader van een afstudeeropdracht is hier een poging toe gewaagd. Besloten is gebruik te maken van Autocad voor het digitaliseren van de ondergrond en voor het konstrue- ren van de driedimensionale Objek ten. Daarnaast kan met deze Softwa re ook het gezichtspunt worden gekozen. Freehand leek ons het meest geschikt voor de afwerking. KT 1991.XVII.3 11

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 13