Hoewel vaststond dat we met boven- genoemde Software aan de slag zou- den gaan bestond nog enige twijfel over de wijze waarop de Autocad- tekening omgezet zou gaan worden naar een Freehand-tekening. Tijdens een studiedag aan de Techni sche Universiteit te Delft hield ing. P. Schokker een betoog over uitwis- seling tussen DXF-bestanden en Illustrator-bestanden. Hij en drs O. Koop, werkzaam aan de RUU, wer ken aan een programma dat het mo- gelijk maakt een DXF-bestand te konverteren naar het Illustrator format. Nadat we hadden besloten voor deze werkwijze te kiezen zijn de heren zo vriendelijk geweest het in ontwikkeling zijnde programma, evenals de benodigde hardware, ons ter beschikking te stellen. P. van Diepen, J. Sloven en I. de Visser - Onderzoek naar de her- komst van Iri-verontreiniging aan de Gerstweg in Nijmegen met behulp van System 9 van Prime Uit een aantal metingen is gebleken dat in de gemeente Nijmegen op en- kele plaatsen vrij hoge koncentraties trichloorethyleen voorkomen. Hoe wel voor een deel de herkomst van de verontreiniging bekend is, bestaat er voor het merendeel van de kon centraties onduidelijkheid hierover. Een van de mogelijke oorzaken van de verspreiding zijn de grondwa- terstromen. In het kader van het af- studeerprojekt is een onderzoek ver- richt naar de toepasbaarheid van het GIS-pakket System 9 bij de lokalise- ring van de herkomst van tri. R.T. de Wijs Zoetermeer in kaart Van 5 Oktober tot en met 27 novem- ber 1991 is in Museum 't Oude Huis de tentoonstelling Zoetermeer in kaart gebracht te zien. Aan de hand van Zoetermeers mate- riaal belicht deze tentoonstelling glo- baal de geschiedenis van de karto- grafie van Nederland vanaf de 16e tot en met de 20e eeuw. Op de tentoonstelling worden onder meer kaarten uit de kollektie van Museum 't Oude Huis getoond. Hieronder bevinden zieh enkele bij- zondere exemplaren uit de 18e en 19e eeuw. Ook zijn 17e eeuwse land- meetinstrumenten en moderne appa- ratuur voor de vervaardiging van he- dendaagse kaarten op de tentoonstelling te bezichtigen. Museum 't Oude Huis, Dorpsstraat 7, 2712 AB Zoetermeer (wijk 12, 5 minuten loopafstand van sprinterhal te 'Dorp' en 'stadhuis') is geopend op zaterdag-, zondag- en woensdag- middag van 13.00 tot 16.00 uur. In- formatie: J.L.H. van der Ploeg, tel. 079-164735. kaartententoonstelling van Noordhollandse Steden In de Universiteitsbibliotheek van Amsterdam is in de maand decem- ber een tentoonstelling te zien van kaarten van Noordhollandse Steden. De expositie is getiteld Van Alkmaar tot Grootebroek, kaarten van negen oude Noordhollandse Steden. Cen- traal staan de Steden in 'Hollands Noorderkwartier', waarmee aange- duid wordt het gebied boven het Noordzeekanaal. Van achtereenvol- gens Alkmaar, Beverwijk, Edam, Enkhuizen, Grootebroek, Hoorn, Medemblik, Monnickendam en Pur- merend zijn kaarten geexposeerd, aanvangende met plattegronden, die in het derde kwart van de zestiende eeuw door Jacob van Deventer voor de Spanjaarden werden gemaakt, en eindigend met aktuele luchtfoto's. Geopend: 29 november-20 decem- ber, op werkdagen van 11 tot 16 uur. Adres: Universiteitsbibliotheek, Sin- gel 425, Amsterdam (Tentoonstel- lingszaal). Toegang: Gratis. TeleAtlas straatpatronen onder Maplnfo Mapinfo, een GIS-pakket voor PC en Macintosh, kent sinds april van dit jaar de mogelijkheid om het digi tale TeleAtlas wegennet van de Bene- lux te gebruiken. Dit wegennet is ge- digitaliseerd op schaal 1:10.000 en bevat de hartlijnen van wegen. Bin nen Maplnfo zijn deze gegevens be- schikbaar als 'Mapfile', waardoor ze gevisualiseerd en geanalyseerd kun- nen worden met Maplnfo. TeleAtlas gegevens kosten vanaf /4.500,- per gemeente. Maplnfo kost 2.895,-, verkrijgbaar bij Oasis DSS in Nieuwegein. Agenda 13 december 1991 - Studiedag werk- groep Onderzoek en Onderwijs. The ma: Koördinatie en samenwerking in kartografisch onderzoek. Plaats: R.U. Utrecht. Inlichtingen: R.T. de Wijs, tel. 030-715631. 9 januari 1992 - Studiedag t.g.v. het gereedkomen van het on-line systeem van de Centrale Catalogus Kartogra- fie (CCK). Organisatie: Koninklijke Bibliotheek en Vakgroep Kartografie RUU. 23-26 maarl 1992 - EGIS '92. Third annual Conference on GIS: GIS in action. Plaats: München, Duitsland. Informatie: EGIS, Fakulteit Ruimte- lijke Wetenschappen, Postbus 80.115, 3508 TC Utrecht, tel. 030-534261. 2-14 augustus 1992 - 17e ISPRS- kongres (International Society for Photogrammetry and Remote Sen- sing). Plaats: Washington, D.C., Ver- enigde Staten. Informatie: ISPRS 1992 Congress, P.O. Box 7147, Reston, VA 22091, U.S.A. 9-14 auguslus 1992 -27e Internatio naal Geografisch Kongres (IGU). Plaats: Washington, C.C., Verenigde Staten. Informatie: IGU Congress Secretariat, 17th and M Streets, NW, Washington, D.C., 20036, U.S.A. 7-11 September 1992 - Eurographics '92. Plaats: Cambridge, Engeland. 11-13 September 1992 29e Jaarlijk- se Technische Symposium van de BCS (British Cartographic Society). Plaats: Universiteit van Aberdeen, Schotland. 2-6 april 1993 - S&M 93: UK Natio nal Survey and Mapping Conference and Exhibition, georganiseerd door de SMA (Surveying and Mapping Alliance). Plaats: Keele University, Engeland. Informatie: Institution College Conferences, tel. 09-44712227000. Nadere informatie over de genoemde aktiviteiten is, voor zover niet anders vermeld, verkrijgbaar bij de sekreta- ris van de NVK, respektievelijk van de werkgroepen (voor adressen zie pagina 2). 12 KT 1991.XVII.3

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 14