Kartografie op kleine schaal P. Benjaminse In de laatste tien jaar doet het verschijnsel zieh voor dat steeds meer kartografen en grafisch ontwerpers zelf- standig kartografie beoefenen en daar hun brood mee verdienen. Alhoewel het er een tijdlang naar uit heeft gezien dat kartografie slechts door grotere instituten en uitgeverijen kon worden bedreven, lijkt het tij gekeerd en komen wij weer terug in een tijdperk waarin karto grafie weer op maat en op naam gemaakt wordt. Daar- mee keren wij overigens terug naar de oorsprong van onze vaderlandse kartografiebeoefening. Waarom zijn mensen zelfstandig werkzaam in de karto grafie? In eerste instantie is dat veelal ingegeven door de grotere vrijheid die deze manier van werken geeft. Die vrijheid houdt ook in dat men veel meer met pure kartografiebeoefening bezig is en minder tijd hoeft te verliezen aan allerlei overlegstrukturen. Men hoeft zieh dan ook niet te verbazen dat veel zelfstandige kartogra fen eerder binnen een organisatie werkzaam zijn geweest. De lusten zijn niet vrij van lasten. Onregelmatige in- komsten, vaak hoge werkdruk en regelmatig oplaaiende stress, zijn de elementen die de blijdschap over de vrij heid in toom houden. Het tekent echter ook de eigen dynamiek van de kaartenmaker. Immers, het is zijn per- soonlijke inzet die het sukses en de ontwikkeling in zijn kaartwerk bepalen. Mapminded Tot hun produktie behoort een groot scala aan karto grafie, wat varieert van abrikaarten voor gemeenten tot lokatiekaartjes voor bedrijven. Naast algemene wegen- kaarten van Nederland en Belgie worden ook, in sa- menwerking met de opdrachtgevers, thematische kaar- ten vervaardigd, zoals kaarten met tankstations, of het spreidingsgebied van postkantoren, maar ook toeristi- sche kaarten. Er is ook een kleine serie stadsplattegronden die, ge- vouwen op een handig formaat, voorzien zijn van het centrumgebied en op de achterzijde een lokatiekaart hebben van de stad met de doorgaande wegen. Buiten Europa zijn er ook voor de Antillen kaarten gemaakt. Een deel van de werkzaamheden wordt gevormd door onderwijskartografie. Bij deze kaarten komt de meeste inventiviteit kijken om de onderwerpen in overleg met de auteurs goed uit te beeiden. Voor de nabije toekomst zal ook bij Mapminded een deel van het werk geauto- matiseerd tot stand komen. DPA DPA Mapminded is een bedrijf dat geleid wordt door Jan Uiterwijk en Coen de Vries. Beiden waren als kartogra- fisch tekenaar in loondienst. In 1984 verkozen beide heren om zelfstandig verder te gaan en zo ontstond Mapminded. In het begin werd er vanuit huis geopereerd, maar tegenwoordig heeft het bedrijf een volwassen behuizing in een bedrijfspand te Maarssen. Op dit moment wordt nog volledig handmatig gewerkt, waarbij alle werkzaamheden, behalve het drukken, bin- nenshuis gedaan worden. Het meeste lijnwerk wordt getekend, en het mag dan ook toeval heten dat de firma Staedtler in de direkte nabijheid zetelt. Douwe Dijkstra is al lang geen onbekende meer in de kartografische wereld. Hij heeft eerder gewerkt bij Staatsbosbeheer, en vormt nu samen met zijn vrouw Astrid Ploos van Amstel, die voor de gemeente Amster dam heeft gewerkt, de ijzersterke kartografische kombi- natie D(ijkstra)P(loos van)A(mstel). De veelzijdige achtergrond en belangstelling komen te rug in de soorten kaarten die hier gemaakt worden. Ook hier lopen de formaten uiteen van kleine starfol- ded kaartjes tot grote abrikaarten. Van thematiek of specialisatie is niet direkt sprake, alhoewel bepaalde langlopende opdrachten natuurlijk wel hun Stempel achterlaten. Kenmerkend is zeker ook het kontinue onderzoeken van nieuwe mogelijkheden en toepassingen voor de karto grafie. In technisch opzicht kan DPA dan ook prima uit de voeten met drie Apple's. Daarnaast is er de be- schikking over de nodige reprografische apparatuur voor handmatig werk. Een sterke identifikatie met het werk, met de pure kar tografiebeoefening, was destijds een van de redenen om zelfstandig verder te gaan. Wonen en werken is in dit huis dan ook heel sterk met elkaar verweven. Maar als lapminded Büro voor kartografie KT 1991.XVII.3 13

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 15