je vak je hobby is, hoeft dit geen nadeel te zijn. Im mers, de ideeen en gedachten die 's avonds naar boven komen, kunnen direkt vastgelegd worden, en zo hun tij- delijke rust krijgen. Als kartografisch familiebedrijf kan je bovendien je dochter nergens beter laten op- groeien dan in je eigen huis. Dit doet mij aan mijn eigen ervaringen denken. Als kind heb ik eens postbode gespeeld door de giro- afschriften van mijn vader huis aan huis in de buurt te verspreiden. Mijn vader is toen een hele avond bezig geweest om deze weer terug te krijgen. Ik ben dan ook altijd een beetje bang als mijn dochter van vier pro beert de aap uit de Computer te lokken. Toch hoop ik natuurlijk ook dat zij kartografie leert kennen als meer dan lijnwerk. Technieken en methoden veranderen wel steeds, maar kwaliteit kun je slechts bereiken als je de middelen met inzicht kunt hanteren. In die zin zal de kartografie, evenals bijvoorbeeld de kookkunst, altijd een ambacht blijven. Dat inzicht kan niet altijd worden doorgeven. DPA biedt in ieder geval die mogelijkheid. Cartografisch buro Beetwee Beetwee is in 1982 opgezet door Bert Verhulst. Voor- heen was hij werkzaam als hoofd kartografie bij het toenmalige Falkplan. De reden om een eigen bedrijf te beginnen was de verkoop van Falkplan aan de Friese Pers. Daarmee volgde ook het ontslag voor het grootste deel van het personeel. Het bedrijf is indertijd opgezet met een partner (waar- van de naam ook met een B begon), maar deze partner is er al geruime tijd mee gestopt. Beetwee is in de loop der jaren uitgegroeid tot een bedrijf van drie personen. Daarbij wordt ook veelvuldig gebruik gemaakt van freelancers. Destijds werden, als eerste opdracht, thematische kaar- ten gemaakt voor de Oosthoek-geluids-encyclopedie. Die uitgave is niet meer verkrijgbaar. Sindsdien zijn ve- lerlei soorten kaarten vervaardigd voor uiteenlopende opdrachtgevers. Onderwijskartografie is een van de ter- reinen waarop Beetwee zieh begeeft. Voorts worden ook topografische kaarten vervaardigd aan de hand van luchtfotografie. Dit betreft dan onder meer kaarten van de Arabische Emiraten die soms onder grote druk moe- ten worden vervaardigd. Ook worden wandkaarten geprodueeerd en bijvoorbeeld een nieuw ontwerp voor de kaarten die in de Succes- agenda worden gebruikt. Het grootste deel van de produktie wordt in opdracht vervaardigd. Daarnaast worden ook enkele uitgaves in eigen beheer gemaakt. Dit betreft onder meer een kaart van Amsterdam, alsook een autokaart van Nederland. Kaarten gemaakt in eigen beheer worden vaak ook als lokatiekaartje gebruikt voor bedrijven. Voor de traditionele produktie is er de beschikking over een volledig eigen reprografie. Sinds een jaar wordt er ook gewerkt met het programma Digisys voor de grote- re kaarten. Voor de kleinere formaten heeft men sinds een half jaar de beschikking over een Apple. Voor die tijd was er al Postscript-uitvoer mogelijk door de pro- gramma's te simuleren op een Atari-ST-computer. Intermap Intermap is een van de oudste kleinschalige kartografi- sche bedrijven. In 1978 werd het bedrijf opgericht door een voormalige ITC-student uit Sri Lanka, Susiri de Silva. In 1984 werd het bedrijf overgenomen door Aart Karssen, onder wiens leiding het bedrijf inmiddels is uitgegroeid; het heeft een personeelsbestand van zeven personen. Aart Karssen had reeds een gevarieerde loopbaan achter de rüg alvorens hij zieh zelfstandig vestigde. De behoef- te aan zelfstandige kartografiebeoefening komt goed tot uiting in het aantal produkties dat reeds in eigen beheer is ontwikkeld. De eerste uitgave betrof een kaart van Twente, gevolgd door een kaart van Nederland. Daarna volgde het initi- atief tot de uitgave van een vakantie-atlas voor Malta. Naast het kaartwerk betekende dit ook dat alle toeristi- sche informatie, illustraties en fotomateriaal moesten worden verzameld, om daarna in een aantrekkelijke vorm te worden gegoten. Bij de vormgeving van het kaartmateriaal komt de eigen aanpak van Karssen dui- delijk tot uiting. Alle kaarten werden voorzien van een goede gebergteschaduwering. Daarnaast is voor ieder thema gekozen voor een eigen kleurstelling. In zijn ge- heel ziet deze atlas er zeer verzorgd uit. Nadien zijn ook vakantie-atlassen uitgebracht voor Ne derland en Indonesie. Met name de laatste gids kon voorzien in een grote leemte aan kwalitatieve kartogra- fische produkties voor het toerisme naar dit land. De gebergteschaduwering is hier in perfektie uitgevoerd. Door het toepassen van verschillende fantasierasters in zachte tinten voor de verschillende soorten grondge- bruik is ook een grote schakering aangebracht in de on- dergrondtonen. AI met al kan men hier spreken van kaarten die 'rijk' zijn, zowel wat betreft informatie als uitvoering. Een andere bijzondere uitgave is het boekje Amsterdam by night dat al eerder in het KT werd besproken. De produkties in eigen beheer bedragen slechts 30 pro- cent van het totale werk; de meeste produkties worden in opdracht uitgevoerd. Dit betreft ten eerste onderwijs kartografie. Naast de algemene thematische kaarten 14 KT 1991.XVII.3

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 16