kan hij als een van de eersten beschouwd worden die, vanuit de ontwerpershoek, kaarten per Computer maakte. In het begin was alleen het berekenen, graveren en snij- den geautomatiseerd. Pellen en lithografie werden nog op klassieke wijze uitgevoerd. Intussen is het hele pro- ces in eigen hand geautomatiseerd. Het plotwerk wordt uitbesteed. Computers zijn maar een middel. Van te voren wordt van iedere kaart een volledig kleurenmodel met de hand geschetst. Door zelf een kleurenschema te ontwikkelen op basis van een aantal gekozen rasterpercentages, kan hij aan ieder vlak of lijn een bepaalde kleurwaarde toe- kennen. Hij weet hierdoor heel subtiele tintverschillen te kreeren, die in zijn kaarten goed tot uiting komen. Wat is volgens hem verschillend in de benadering tussen kartografen en grafisch ontwerpers? Sleutelwoord is vormgrammatica. Vormgrammatica veronderstelt een onderliggende struktuur aan de onderlinge verhouding tussen vorm, kleur, Symbolen enz. Vormgrammatica veronderstelt echter ook een bepaald gevoel voor de verhoudingen tussen de dementen. Bij kartografen speelt het vormgevingsaspekt een veel kleinere rol. Toch is het soms efficienter om juist daar aandacht aan te besteden. Hoe meer men zieh bewust is van de beper- kingen die de techniek aan de vormgeving oplegt, hoe efficienter men zieh juist met vormgeving bezig kan houden. Vormgrammatica is iets waar niet alle vormgevers zieh mee bezighouden. Het bepalen hoe dik een lijn moet zijn en welke kleur deze moet krijgen om goed zicht- baar te zijn, het bepalen van lettertypes en corpsgroot- tes in verhouding tot elkaar, en de kleurkeuze van de verschillende vlakelementen vormen samen de werkende bestanddelen van een kaartbeeld. Gieb van Enckevoort Anders dan kartografen, maar zeker ook heel anders dan grafisch ontwerpers houdt de illustrator Gieb van Enckevoort zieh met kaarten bezig. Hier is een kunstenaar aan het werk, alhoewel hij zelf zijn werk als ambacht beschouwt. Oorspronkelijk maakte hij illustraties voor textielopdruk, maar dat is reeds lang geleden. Zijn eerste kaarten heeft hij ge- maakt voor een atlasuitgave. Hier vloeide vervolgens ander werk uit voort, waarna, in 1983, een hele Serie kaarten het licht zag in de losbladige bundel Op stap in eigen land. De kaarten voor deze uitgave werden overi- gens niet alleen door Gieb van Enckevoort gemaakt, maar ook door Rij van Alphen en Sieger Zuidersma. Het betreffen hier vogelvluchtkaarten van landgoederen en Steden waarop wandelingen zijn uitgezet. In potlood opgezet en gekleurd, komen delen van de wereld in beeld die veel meer raken van wat men zien wil, dan wat er is. Het zijn kaarten om te willen hebben, net zo- als de kaarten die hij van Amsterdam gemaakt heeft voor Sail '90. Onder de inspirerende werking van zijn art director's worden, onder andere voor de ANWB-Kampioen, vaak de meest onmogelijke projekties tot stand gebracht om aan een opdracht te voldoen. Steden, landschappen, doorsnedes van Europa of een eilandengroep, zij geven allemaal meer aan beleving dan een willekeurig geometrisch of satellietbeeld. Hui- zen, gebouwen, trams en boten verrijzen uit het platte vlak en maken de kijker deelgenoot van een stad zoals je deze graag zou willen zien. De kaart lijkt vaak uit de werkelijkheid gelicht, om dan afzonderlijk weer een geheel te vormen. Dit idee komt ook sterk terug in het andere vrije werk en de medische illustraties die hij maakt. Kenmerkend voor zijn illustratietechniek is dat lijnen en kleuren veel vloeiender in elkaar over gaan dan kar tografen doorgaans gewend zijn. In die zin roept zijn werk dan ook associaties op met historische kaarten die, anders dan moderne kaarten, ook vaak meer suggereren dan er is. Kontouren leggen ruimtes vast. Waar kontouren vervagen krijgen ruimtes ook een andere dimensie, een verbeelding. Kartoplan Kartoplan is het kartografisch buro in Zuid-Limburg dat geleid wordt door Wil Crijns. In 1983 is hij samen met een kollega begonnen met het Stedebouwkundig Buro Limburg. Hij vervaardigde toen kaartondergron- den en kaarten met bepaalde thema's. Met dit werk werd veel kennis over en ervaring met vormgeving van kaarten en de gebruiksvriendelijkheid van kaarten op- gedaan. Het idee ontstond om die kennis ook ten be- hoeve van andere kaartsoorten en gebruikers te benut- ten. Zodoende werd toen een toeristische plattegrond gemaakt voor de gemeente Wittern (met daarin de meer bekende plaatsen als Epen en Mechelen). Daarna wer den lokatiekaartjes voor een aantal bedrijven in de re gio Maastricht gemaakt. In 1987 is vervolgens Karto plan ontstaan. Na Wittern is Wil Crijns verder gegaan met een stadsplattegrond van Maastricht, die hij in eigen beheer heeft uitgegeven. Daarna volgden enkele andere ge- meenten zoals Valkenburg, Thorn en Heerlen. Inmiddels heeft hij zijn werkterrein verlegd naar andere delen van Nederland, met onder andere kaarten van Enkhuizen en Middelburg. Sinds geruime tijd is de produktie geautomatiseerd met behulp van het programma Digisys. Paul Laarhoven Het is nog maar kort geleden dat Paul Laarhoven is 16 KT 1991.XVI 1.3 Pulperdonk 5 - Maastricht - Tel 043-437575

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 18