arto Studio overleden. Toen ik in januari van dit jaar het plan had opgevat om dit artikel te schrijven, kon ik niet vermoeden dat hij zo snel zou heengaan. En ook al kan hij dit niet meer lezen, toch wil ik hem niet onbesproken laten. Paul Laarhoven was begonnen als grafisch ontwerper, na het doorlopen van de Rietveld-akademie. Hij legde zieh al snel toe op het maken van kaarten. Mede door zijn produkties voor het GVB en VW in Amsterdam, verwierf hij door de jaren een faam als 'de kaartenmaker van Amsterdam'. Paul Laarhoven werkte volledig traditioneel en wist door goed gebruik te maken van alle reprografische mogelijkheden steeds prima werk te leveren. Met enige 'grafische' Varianten kan zijn aanpak van kaartproduk- tie echt kartografisch genoemd worden. Zowel voor off- set als zeefdruk wist hij zijn materiaal iedere keer per fekt sluitend te krijgen. Vaak gebeurde het dat deze produkties onder grote tijdsdruk moesten worden ge- maakt. Waren er in het begin nog pieken en dalen in zijn produktie, in de loop der jaren werd steeds meer een beroep op zijn diensten gedaan. Het is dan ook te vrezen dat dit sukses hem uiteindelijk noodlottig is ge worden. als kaarten, verbanden inzichtelijk te maken voor een groter publiek. In die opzet hebben zij zieh de laatste jaren aardig kunnen bewijzen. Anders dan bij veel kartografen waar opdrachten voort- spruiten uit eerdere produkties, speelt een aktieve ac- quisitie een belangrijke rol bij Geografiek. Mede gezien de persoonlijke achtergrond van het bedrijf, waarbij niet kon worden voortgebouwd op reeds bestaande net werken, was acquisitie noodzakelijk om de eerste jaren het hoofd boven water te houden. Bovendien vroeg het speeifieke werkterrein van Geografiek, namelijk een sterkere manier van informatie-overdracht, om een se rieuze benadering van de opdrachtgever omdat deze veelal een apart budget hiervoor moet aanspreken. Voor hun produktie maken zij gebruik van twee Apple computers. Doordat in veel opdrachten tekst en beeld gei'ntegreerd dienen te worden wordt er, behalve met het bekende tekenprogramma Lreehand, ook met het pagina-opmaakprogramma X-press gewerkt. Door de visualisatiegolf van de afgelopen jaren heeft Geografiek kunnen doorgroeien. Zowel in behuizing als in personeel wordt voor de toekomst dan ook een uit- breiding verwacht. Geografiek GRAFIEK Geografiek is in 1987 opgezet door Niels de Vos, soci- aal geograaf, en Willem van den Goorbergh, karto- graaf. Vanaf het begin is Geografiek gehuisvest in het AOC-gebouw, een bedrijfsverzamelgebouw, te Am sterdam. Beiden wilden na hun Studieperiode graag voor zichzelf beginnen of een baan met veel zelfstandigheid. Na een werkperiode in Kenya, waarin de vele mogelijkheden om informatie in beeld te brengen duidelijk werden, werd het plan opgevat om kleinschalige kartografie te bedrijven: als ideale kombinatie tussen geografie en informatie-overdracht. Kernaktiviteit is dan ook klein schalige kartografie ten behoeve van publieksvoorlich- ting en public relations. Naast geografische informatie wordt voor een groot deel ook statistische informatie in beeld gebracht. Onder de opdrachtgevers worden zowel de overheid als kommerciele bedrijven gerekend. Zo werden er in de loop der jaren kaarten gemaakt voor het Ministerie van Ontwikkelingssamenwerking, Econo- mische Zaken, NBT, Provincie Utrecht, NMB, SNV en het GAK. Jaarverslagen worden soms gedrukt met het lettertype Courier (schrijfmachine), en met op sommige pagina's grafieken, waarvan zelfs de tekenaar de bedoeling niet begreep. Geografiek probeert dan van tekst en beeld een inzichtelijk geheel te maken. Grafieken zijn, in de ogen van beide jonge ondernemers, bedoeld om, even- Carto Studio Carto Studio is het bedrijf van de auteur zelf dat in 1987 is opgericht. Na een opleiding aan het ITC was Paul Benjaminse gedurende een jaar in loondienst bij Reprocart. Omdat het werk daar niet kartografisch was maar bestond uit geautomatiseerde reprografie, moest voor hem het daaropvolgende werk beslist kartografisch zijn. Dat kon of binnen een baan zijn öf door iets zelf te beginnen. Nadat een eerste opdracht voltooid was, volgde de ene na de andere opdracht, zodat de keuze daarmee vast stond. De eerste produktie bestond uit een metrokaart van Pa- rijs voor Thomas Cook. Doordat hij zieh al eerder op vervoersgebied geprofileerd had, lag het in de lijn der verwachting om de mogelijkheden voor vervoerskaarten verder uit te diepen. In 1988 werd de produktie van de kaarten voor Rail 21 van de Nederlandse Spoorwegen ter hand genomen. In de opvolgende jaren werden ook de meeste andere pro dukties voor de Nederlandse Spoorwegen verzorgd. Op vervoersgebied werden voorts ook de kaarten gemaakt voor Groningen en voor het dynamisch reizigersinfor- matiesysteem Reiswijzer in Den Bosch en Eindhoven. Op vervoersgebied werd de Stichting voor Vervoerskar- tografie opgericht. Hierdoor werd het mogelijk om bin nen de tentoonstelling Maps aandacht te besteden aan vervoerskaarten, uit de verzameling die de auteur in de laatste jaren heeft aangelegd. KT 1991.XVII.3 17 Openbaar vervoer in kaart c

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 19