De produktie van een volledig digitaal vervaardigde poster van Europa K. Nijpels, A. Mak F. van der Laan Inleiding De bij dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift gevoegde poster bent u wellicht al eerder tegengekomen bij enkele kongressen in het voorjaar van 1991 (AM/FM, EG1S '91). Vanwege de geavanceerde karto- grafische technieken die gebruikt zijn bij de produktie, leek het goed om het ook in kartografische kring een bredere verspreiding te geven. In dit artikel wordt nader ingegaan op de bewerkingen op het satellietbeeld en de vektorbestanden ten behoeve van het drukken van de poster. Het doel van dit artikel is de mogelijkheden van digitale produktie op basis van een geintegreerde raster/vektor-bewerking duidelijk te maken. Met deze achtergrondinformatie wordt de kartografische poster hopelijk meer dan alleen maar een mooi plaatje voor de verzamelaar. De poster lijkt op een bekend satellietbeeld van Euro pa, dat al enige tijd verkrijgbaar is in de kaarten- speciaalzaak. Er zijn echter een aantal wezenlijke ver schollen tussen beide posters: produktiewijze: volledig digitaal versus fotografisch inhoud: satellietbeeld met extra kartografische infor- matie versus alleen een satellietbeeld projektie: konforme konische Lambertprojektie ver sus een onbekende Mercator-achtige projektie vorm: kegelvormig versus rechthoekig. Doel van de poster Aktuele ruimtelijke informatie is belangrijk voor de besluitvorming en het beheer van onze omgeving. De toepassingen die van van dergelijke geografische infor matie gebruik willen maken, liggen meestal op het ter- rein van de ruimtelijke ordening en het milieubeheer. Een probleem daarbij is echter, dat die informatie ver- kregen moet worden door gebruik te maken van ver schallende gegevensbronnen. Diverse satellieten uit het LANDSAT-, SPOT- en NOAA-programma geven kontinu aktuele gegevens van het gehele aardoppervlak in de vorm van digitale raster beeiden. Deze beeiden zijn belangrijk voor het produce- ren van thematische informatie. Hierbij kan bijvoor- beeld gedacht worden aan een landgebruiksinformatie van het satellietbeeld, en informatie over erosie, water- vervuiling en gewasontwikkeling. Daarnaast is vaak ook behoefte aan nauwkeurige topografische informatie, ter ondersteuning van de interpretatie en analyse. Deze is 26 veelal beschikbaar in de vorm van digitale vektor bestanden, verkrijgbaar bij topografische diensten of andere leveranciers. Deze geometrische vektorgegevens zijn vaak ook nog gekoppeld aan alfanumerieke gege vens, die voor een goede toegankelijkheid bijvoorbeeld in een relationele database worden opgeslagen. Wan- neer het satellietbeeld in rastervorm en de topografie in vektorvorm met elkaar gekombineerd kunnen worden, is het geheel meer dan de som der delen. De gegevens uit het satellietbeeld en de topografie vullen elkaar aan, en kunnen duidelijkheid in de geografische struktuur tot uitdrukking brengen. De bijgevoegde poster en de gebruikte bewerkingen to nen aan dat deze integratie mogelijk is. De kracht van een dergelijke integratie ligt uiteraard op het gebied van de geografische analyse met de Computer, met een Geo- grafisch Informatiesysteem. De poster zelf toont echter aan, dat dezelfde GIS-techniek, aangevuld met specifie- ke programmatuur, ook in Staat is om een fraai karto grafisch beeld te produceren. Dat het op zichzelf juist ook uitstekend in Staat is om een belangrijke rol te ver- vullen in het beheer van onze omgeving. Werkwijze en gebruikte apparatuur De bij de produktie van deze poster gevolgde werkwijze is weergegeven in het stroomdiagram van figuur 1. Het kleurenproef plotten drukken bewerken satelliet beeld WORKFLOW bewerken vector data tekst lay out Figuur 1. Workflow. KT 1991.XVII.3

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 28