satellietbeeld, de vektorgegevens en de tekst/layout zijn apart van elkaar bewerkt, waarbij er wel gekeken werd naar het goed op elkaar aansluiten van deze gegevens. Hierna werden de bestanden geplot, en de kleurstelling gekontoleerd met kleurproeven. Tenslotte werden de eindtilms gedrukt. In de volgende paragrafen volgt voor iedere stap een apart stroomdiagram. De gebruikte hardware-konfiguratie bestond uit een In tergraph InterPro 6240 Werkstation met twee 19" grafi sche schermen, 80MB intern geheugen en een 670MB schijfeenheid. De films zijn geplot met een Optronics 5040 scanner/plotter. De gebruikte Intergraph-software Staat op de poster vermeld. Bewerken satellietbeeld Het voor deze poster gebruikte beeld is afkomstig van de AVHRR-sensor (Advanced Very High Resolution Radiometer, eigendom van de NOAA - National Ocea- nographic and Atmospheric Administration, het 'KNMI' van de USA). De NOAA-satelliet met deze sensor bevindt zieh in een zonsynchrone baan op een hoogte tussen de 833 en 870 km boven het aardopper- vlak. De sensor produeeert beeiden met een grondreso- lutie van een kilometer in vijf spektrale banden. Voor de poster werden drie banden gebruikt: zichtbaar licht, nabij-infrarood en thermisch-infrarood. Het basismate- riaal bestond uit een digitaal mozaiek van 13 beeldseg- menten dat een vrijwel wolkenloos Europa toont, en waar water blauw gemaskeerd is. Gemaskeerd wil zeggen dat alle verschillende reflektie- waarden die het water bevat, omgezet zijn naar een be- paalde waarde; in dit geval donkerblauw. Maskering BEWERKEN SATELLIETBEELD kleur optimaliseren completeren registreren legenda creeren bewerkt satellietbeeld onbewerkt satellietbeeld 3 x 2 0MB COT bestanden van water was nodig, omdat door invloed van de ther mische band water roze zou zijn gekleurd. Door de gekozen kombinatie van drie banden is er een 'pseudo natural color' beeld ontstaan; het beeld Iijkt natuurlijke kleuren uit het voor ons zichtbare spektrum te bevatten, hoewel er in werkelijkheid andere spektrale banden gebruikt zijn. Het is geen geklassificeerd beeld, omdat er geen interpretatie aan te pas is gekomen. Dit mozaiek is geprodueeerd door het NRSC (National Remote Sensing Centre) in Groot-Brittannie en is ook via de remote-sensing-afdeling van het NLR (Nationaal Lucht- en Ruimtevaart Laboratorium) verkrijgbaar. Het oorspronkelijke mozaiek is 4500 x 4500 beeldpunten groot en heeft een grillige vorm (zie figuur 3). Het satellietbeeld heeft de volgende bewerkingen onder- gaan (figuur 2): Kompleteren Voor het uitbrengen van de poster van heel Europa in de geplande projektie (zie volgende paragraaf), ontbrak een klein deel van de satellietgegevens in Finland en de USSR (zie figuur 3). Geplaatst voor de keuze van het inmoza'ieken van een nieuw aan te schaffen segment en een kosmetische operatie van het beschikbare beeld, werd voor de laatste optie gekozen. Hiervoor werd het met 'A' in figuur 3 aangegeven gebied gekopieerd, gespiegeld in de eigen vertikale as (omklappen) en gere- gistreerd naar het volledige beeld zodat gebied 'B' ont- stond. Het omklappen garandeert een naadloze over gang met het oorspronkelijke beeld op de noord-zuid as. Een mozaiek-operatie die een ekologische grens volgt bij de oost-west overgang garandeerde ook daar een acceptabele grens. Voor de mozaiek-operatie werd het kleine beeld qua formaat aangepast aan het grote, om daarna samenge- voegd te worden tot een derde beeld. Het totale volume van rasterdata in de mozaiek-operatie 240 MegaByte: 3 (beeiden) x 4 (3 satellietbandbestanden 1 weergave- bestand) x 20 MB (per bestand) 240 MB. Ondanks dit grote datavolume, bedroeg de verwerkingstijd slechts 45 minuten. Registreren Voor de projektie van de kaart hebben we gekozen voor de konforme konische Lambertprojektie, mede gezien het doel, de grootte en de vorm van het gebied. Daar de projektie van het satellietbeeld onbekend was, diende het satellietbeeld op deze vektoren geregistreerd te wor den. Dit gebeurde aan de hand van een 80-tal registra- tiepunten; punten die zowel op het satellietbeeld als op de vektor-database goed herkenbaar zijn, zoals bijvoor- beeld Gibraltar, Land's End en de Bosporus. In ver band met de nauwkeurigheid van de subsegmenten van het mozaiekbeeld bleek het nodig een derde orde kubi sche konvolutie 'resampling' toe te passen voor een perfekte korrelatie met een standaardafwijking van minder dan een halve beeldpunt. Kleur optimaliseren Het beeld is opgebouwd uit drie COT (COntinuous Figuur 2. Bewerken satellietbeeld. KT 1991.XVII.3 27

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 29