Figuur 3. Het oorspronkelijke NOAA-mozaiek van Europa, met kegelvorm van de poster ingetekend (links). Detail van de bewerking om het ontbrekende deel in te pas sen (rechts). Tone)-bestanden, die worden weergegeven in rood, groen en blauw. In elke band kunnen 256 verschillende intensiteiten weergegeven worden. In principe zijn er dan 256 x 256 x 256 16,8 miljoen) verschillende kleurkombinaties mogelijk. Nu is 16,8 miljoen wat overdreven omdat het menselijk oog niet meer dan een aantal tienduizenden variaties kan onderscheiden en de kleuren in een satellietbeeld geclusterd voorkomen. Op het gebruikte grafische scherm is het aantal beschikbare kleuren in beginsel beperkt tot 256, dat is veel te wei nig. Daarom wordt kleuren-'dithering' toegepast: met het opofferen van schermresolutie (niet beeldresolutie) in patronen van 4x4 schermelementen kunnen 250.000 kleurvariaties gesimuleerd worden voor het oog. Alle berekeningen worden wel op de originele ge- gevens gedaan. Elke band werd afzonderlijk geoptimaliseerd op het scherm door intensiteit en kontrast van die band te ver anderen. Na kleurproeven moest de kleur experimenteel gekorrigeerd worden omdat de weergave op een kleu- renscherm (additief kleurenstelsel) afwijkt van die op papier (subtraktief kleurenstelsel). Zie ook de paragraaf 'Drukvoorbereiding - bewerkt satellietbeeld'. Legenda Om een legenda van de landschapstypen te kreeren wer den representatieve blokjes uit het beeld naar aparte bestanden gekopieerd. Deze legendabestanden werden daarna in het legendablok weer geintegreerd met het to- taalbeeld. De legenda werd gekompleteerd met teksten en lijnelementen in vektorvorm. A-uitsnede B=uitsnede (gespiegeld) C=ecologische grens D netto aanvulling Bewerken vektordata De gebruikte vektordata maken deel uit van de 'World Data Base II' (WDB II). Deze database bestaat uit ver schillende bestanden: hoofdwegen, spoorwegen, rivie- ren, land/water-grenzen, nationale en regionale gren zen. Een versie van de WDB II vektoren van Europa, in de konforme konische Lambertprojektie, vormde het uitgangsmateriaal voor deze poster. De WDB II vektoren hebben de volgende bewerkingen ondergaan (zie figuur 4): Selekteren en generaliseren De vektorgegevens zijn destijds door de producerende instantie ingevoerd van kaarten met een schaal van on- geveer 1:1.000.000. Omdat de afmetingen van de poster beperkt waren, was het noodzakelijk de weergaveschaal te verkleinen tot 1:5.200.000. Om een verantwoord ge- heel te krijgen, was het daarom noodzakelijk een keuze te maken uit de aangeboden bestanden. Gekozen werd voor: wegen, rivieren, land/water-scheidingen en natio nale grenzen. In het satellietbeeld zijn de land/water-grenzen duide- lijk zichtbaar. Omdat de betreffende vektoren geen in- formatie aan het beeld zouden toevoegen, zijn ze hier weggelaten. De wegen en rivieren zijn interaktief gese- lekteerd en verwijderd aan de hand van kaarten, om ze aan te passen aan de kleinere schaal. De nationale grenzen zijn volledig overgenomen. KT 1991.XVII.3 X 28

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 30