kartografische programma's Gebruik van de Macintosh bij kartering en in GIS J.F. Raper Inleiding De Apple Macintosh Computer (de Mac) zag het le venslicht in 1984 als een grafisch georienteerde Compu ter. Hij was ontworpen om de op dat moment heersen de, en door MS-Dos gedomineerde alfanumerieke wijze van computerbesturing te doorbreken. Als zodanig was het de eerste Computer waarbij van een nieuwe vorm van software-architektuur, geinkorporeerd in het bestu- ringssysteem, gebruik werd gemaakt om de grafische gebruikers-interface te besturen en op het scherm zicht- baar te maken. Dit grafische subsysteem (Quickdraw geheten) opende echter tevens mogelijkheden tot ont- wikkeling van geavanceerde grafische en geografische Software die de revolutie in de kartografie mede hebben mogelijk gemaakt en die tevens de Mac in de wereld van de geografische informatiesystemen hebben binnen gebracht. Met het tot stand brengen van een verbinding tussen Quickdraw en de paginabeschrijvingstaal Post script waren de onderdelen van een krachtig software- systeem voor grafiek en kartering binnen de Mac op hun piek gezet. Deze ontwikkelingen zijn extra effektief geweest door het gebruikersvriendelijke karakter van de Macintosh-gebruikersomgeving. Dit feit heeft menig, grafisch zeer goed onderlegde computeranalfabeet ver leid tot het gebruiken van de instrumenten die de Mac hem/haar beschikbaar Steide. Dit artikel beoogt zowel een overzicht te geven van de ontwikkelingen die tot de Mac-omgeving hebben geleid als om de huidige stand van zaken in kartering en GIS op de Macintosh te analyseren (zie hiervoor ook her- sey whitehead, 1990). Eerst wordt een beschrijving gegeven van de bouwstenen van de grafische afhande- ling op de Mac en de hieruit in eerste instantie ontwik- kelde instrumenten. Het tweede gedeelte van het artikel geeft een overzicht van acht sleutelgebieden in kartering en GIS op de Mac, te weten: Grafiek in de vorm van een kaart (met gebruikma- king van het PICT, Paint en Postscript-formaat). Grafiek gekoppeld aan geografische positie (met ge- bruikmaking van een rechthoekig koördinatenstelsel met de oorsprong van de grafiek als nulpunt) [In het vervolg zal deze koppeling aangeduid worden met de term geokoppeling, RvE.]. Volledige geogekoppelde kartering (met daaraan ver bünden de koördinaten en gegevens betreffende de projektie). Digitale kaart-gazetteers (met series nationale gren zen verkregen op een kleine schaal). Driedimensionale modellen (gebruik van het X,Y,Z- koördinatensysteem). Kaartweergave op een Mac funktionerend als eind- emulator (komplexe GIS-programma's draaiend op een minicomputer of op een mainframe die als 'host' funktioneert). Programma's die gegevens gerelateerd aan geografi sche positie omzetten naar Mac-formaat (uit meer algemene formaten). Kaarten als Multimedia (grafiek in de vorm van kaarten met verbindingen naar anderssoortige media als geluid, foto's en tekst). Hierbij worden tevens de belangrijkste ontwikkelingen binnen deze gebieden nader besproken. Grafiek binnen het Macintosh- besturingssysteem Omdat Quickdraw onderdeel uitmaakt van het Mac- besturingssysteem staan de hiermee verbonden grafische instrumenten tot de beschikking van alle Mac- applikaties. Dit verkleint de hoeveelheid arbeid die ont- wikkelaars moeten verrichten en voorziet hun van een kant-en-klaar platform met allerlei grafische funkties. Quickdraw bevat verschillende vektor-georienteerde funkties zoals konstruktie van grafische primitieven, schaling, transformatie en spiegeling. Verwerken van ge- roteerde tekst is echter niet mogelijk en het gebruikte koördinatensysteem is beperkt tot 32.767 eenheden op zowel de X- als de Y-as. Daarom vormen vroege pro gramma's als MacDraw niet veel meer dan een 'front- end' [dat gedeelte van een programma waarmee de ge- bruiker wordt gekonfronteerd, RvE] van de ruwe Quickdraw vektorfunkties. Hiermee is overigens niets gezegd over de bruikbaarheid van deze programma's. Quickdraw bevat ook een aantal instrumenten om rasterbewerkingen uit te voeren. Zij worden voorname- lijk gebruikt voor het afbeelden van in een bitmap vast- gelegde rasterschermen en van de menu's van de grafi sche gebruikersinterface. Toepassing vindt echter ook plaats in programma's die rasterbeeiden verwerken. Het eerste voorbeeld hiervan was Macpaint, ook heden ten dage nog in gebruik als bitmap-bewerker (editor). Mac Paint bevat onder andere instrumenten voor pixel- bewerking, transformatie en het vullen van vlakken. Macpaint was in eerste instantie ontworpen voor Macs met een 128K intern geheugen en kon slechts een scherm van in totaal 512.342 pixels bewerken. Dit komt KT 1991.XVII.3 31

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 33