ermee (zonder al te veel deskundigheid!) gemaakt. In de afgelopen twee jaar is de groep van vektor- tekenpakketten uitgebreid met enkele Computer Aided Drawing (CAD)-pakketten zoals Claris CAD II en Mi crostation Mac van Intergraph. Deze pakketten bevatten nieuwe, eveneens op Quickdraw gebaseerde instrumen- ten zoals micro-positionering en geavanceerde mogelijk- heden om met verschillende tekenlagen te werken. De snelle groei van zowel raster- als vektor-gebaseerde pakketten was echter nooit mogelijk geweest zonder we- zenlijke ontwikkelingen in de invoerrandapparatuur, be- schikbaar voor de Mac. Aan de rasterkant heeft de in- troduktie van hoge-resolutie-scanners een snelle verbetering van zowel de snelheid als het gemak van data-invoer mogelijk gemaakt. Een omvangrijke reeks Scanners (voornamelijk A4) met hardwarematige resolu- ties varierend van 200 tot 800 dpi zijn op dit moment beschikbaar voor de Mac. Veel van deze worden gele- verd met geavanceerde raster-bewerkers met mogelijkhe- den zoals het roteren van een niet in register staande kaart (zoals MacView van Agfa). Het verschijnen van deze Scanners had ook gevolgen voor de op de Mac gangbare formaten. De grote om- vang en komplexiteit van de hiermee geproduceerde rasterbeeiden leidden tot het ontstaan van een nieuw formaat, Tagged Image File Format (TIFF) geheten. Dit formaat is in Staat om de door veel van de nieuwe Scanners gedetekteerde grijswaarde-informatie op te slaan in een 4- of 8-bit kode per pixel. TIFF-bestanden werden snel geaccepteerd door een aantal desktop Pu blishing (DTP) pakketten zoals Pagemaker. Wegens de vaak grote omvang van TIFF-bestanden slaan sommige applikaties het rasterbeeld niet in hun eigen bestandsstruktuur op, maar wordt een wijzer bijgehou- den die wijst naar het adres waar het TIFF-bestand zieh bevindt. Diverse applikaties, zoals Digital Darkroom en Image Studio, zijn versehenen, die in Staat zijn om deze bestanden te manipuleren. Veel van de bestaande raster- programma's waren namelijk niet in Staat om grijswaarde-informatie te verwerken. Deze nieuwe ap plikaties kunnen grijswaardeschalen transformeren en rasterbeeiden retoucheren. Zo kunnen zij bijvoorbeeld kontrastaanpassingen uitvoeren of het beeld voorzien van air-brush-effekten. Nieuwere applikaties, zoals Photoshop en ColourStudio beschikken over omvang rijke beeldverwerkingsmogelijkheden en zijn in Staat om gebruik te maken van een pallette bestaande uit 16,8 miljoen kleuren. Bedenk hierbij dat de meeste scannersoftware ook de mogelijkheid biedt om het beeld als een PICT-dokument op te slaan. Hierdoor onstaat de mogelijkheid om het beeld in te voeren in een vektorpakket. Omdat het vektorpakket het beeld meestal opslaat als een objekt, heeft men hierbij in het algemeen echter niet de mogelijkheid om het beeld te bewerken. Met de introduktie van de 'cursors met meerdere knop- pen' voor invoer van vektordata, heeft zieh een, meer bescheiden, ontwikkeling voorgedaan op het gebied van digitaliseertabletten. Het voordeel van deze Cursors ten opzichte van de muis is dat zij veel handelbaarder zijn. Met sommige, zoals de Kurta/IS en Summagraphics SummaSketch, is men tevens in Staat om macrofunkties te maken en vast te Jeggen, die gebaseerd zijn op het aanklikken van bepaalde schermkoördinaten. Dit heeft de mogelijkheid voor de gebruiker geopend om vektor data direkt in te voeren in pakketten zoals MacDraft, waar zij vervolgens kunnen worden bewerkt. Slechts en kele pakketten zoals JMAP, MapGrafix, MacMap en Carto/O/Grafix ondersteunen punt- en 'stream mode- digitalisering op de grotere Calcomp of Summagraphics tabletten. Hierbij worden koördinaten vastgelegd ten opzichte van het koördinatenstelsel van het digitaliseer- tablet. Deze koördinaten kunnen vervolgens worden ge- transformeerd naar verschillende andere (geografische) koördinatenstelsels en naar Mac vektorformaten. De meest in het oog springende ontwikkeling in grafiek voor de kartografie is echter de introduktie van pro- gramma's die Postscript-bestanden aanmaken en bewer ken. Hierbij wordt gebruik gemaakt van alle verfijnde Postscript-funkties voor tekstverwerking en definitie van Bezier-kurves. Adobe (de ontwikkelaars van de Postscript-taal) brachten in 1987 Illustrator op de markt, direkt gevolgd door Freehand van Aldus (produ- centen van het DTP-pakket Pagemaker). Deze program- ma's zijn ideaal voor het werken met scanneruitvoer, aangezien zij de mogelijkheid bieden om een op het scherm afgebeelde bitmap, die is opgeslagen op een aparte tekenlaag, over te trekken (tracing). Latere ver- sies hadden tevens de mogelijkheid van automatisch overtrekken van een in een bitmap opgeslagen lijnen- beeld. Dit was echter niet in alle gevallen suksesvol. Het aan beide zijden volgen van een lijn was een van de voorkomende Problemen. Echte vektorisering op de Mac is zeldzaam en behoeft vaak bepaalde hardware matige ondersteuning zoals het geval is bij de scanner software in MacView die de Agfa S800GS-scanner bestuurt. De populariteit van deze wijze van data-invoer wordt het best geillustreerd door het feit dat het in de karto grafie de meest toegepaste methode is en dat het veel van het eerdere werk met paint- en PICT-formaten heeft vervangen. Postscript levert een zodanige kontrole over schaduwering, lijndikte en definiering van kurves dat het op dit moment het kartografische instrument bij uitstek is. Illustrator en Freehand bieden op dit mo ment ook de mogelijkheid om zowel met steunkleuren als met proceskleuren te werken. Dit heeft de Mac bin nengebracht in de wereld van de vierkleurendruk waar- bij gebruik gemaakt wordt van fotozetters. Parallel hieraan heeft zieh een groei voorgedaan van Postscript 'clip art' in EPS-formaat. Dit behelst het 'knippen en plakken' van dokumentgedeelten in andere dokumenten zoals kaarten en grafiek. Verschillende standaardkaar- ten, zoals Postscript Europe van Instant Art zijn even eens op de markt versehenen. Konkluderend kan worden opgemerkt dat de Mac op dit moment de beschikking heeft over een volwassen kartografische infrastruktuur waarvan op tal van karto grafische plaatsen gebruik wordt gemaakt. Echter, om KT 1991.XVII.3 33

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 35