File Edit Project Windows fQQl 17:51 SOILS =UI Legend:SOILS =Hl Figuur 1. Map II-rasterkaart. Vlaksymbolen op basis van attribuutkode. Resolutie instelling links bovenaan. ropleet. Een ander pakket van dezelfde ontwikkelaars is Quickmap. Het beschikt over instrumenten om datasets te importeren, om hiermee statistische berekeningen uit te voeren en om de resultaten hiervan te karteren mid- dels een aantal ingebouwde kaarten van de Verenigde Staten. Dit laatste levert echter uitsluitend kaarten op die gedefinieerd zijn in het Paint-formaat. Het door Ri chard Wiltshire aan de London School of Oriental and African Studies ontwikkelde pakket Japan Atlas ten- slotte, gebruikt een Hypercard-systeem om, in Paint- formaat, de Japanse prefekturen te karteren, waarbij gebruik gemaakt wordt van zelf gedefinieerde datasets. Het pakket kan worden gebruikt in het onderwijs in de geografie van Japan. Het gekombineerde pakket Geoquery gebruikt raster- funkties in een vektorstruktuur. Gebruikers kunnen ei gen gegevens karteren in Amerikaanse Zip-(post)kode- distrikten. Het pakket geeft de gebruiker de mogelijk- heid om een ASCII-bestand met elk soort gegevens ver bünden met Zip-kodes te importeren en vervolgens per Staat of provincie te karteren om zodoende de ruimtelij- ke verdeling van de gegevens over de Verenigde Staten weer te geven (gegevens per provincie zijn beschikbaar tegen een extra vergoeding). Typisch gebruik kan bij- voorbeeld zijn het karteren van verkoopcijfers of ziekte- gevallen in verschillende regio's door proportionele Symbolen of grijswaarden. Hierbij kunnen de gegevens geklassificeerd of ongeklassificeerd worden weergege- ven. Geoquery beschikt ook over een skala van instru menten voor het plegen van ruimtelijk onderzoek, voor het uitvoeren van zoekopdrachten of voor het opstellen van kumulatieve rapporten over bepaalde regio's. Deze kunnen zowel arbitrair gedefinieerd zijn, als gedefi nieerd door een straal rond een bepaald punt. Het blijkt dat deze regio's zijn gedefinieerd in schermpixels. Zij worden opgezocht in een rasterindex van Zip- lokaties. Op dit moment wordt het pakket buiten de Verenigde Staten weinig gebruikt, maar het ligt in de lijn der verwachtingen dat meer ruimtelijke datasets zullen worden uitgebracht. Op het gebied van vektor-georienteerde geokoppeling is er sprake van een groeiend aantal pakketten. De meeste hiervan vergen grotere middelen, zowel wat betreft fi- nancien, opslag als verwerkingstijden. Een elementair, doch effektief pakket is MapMaker. Dit is een thema tisch karteringssysteem voor het maken van choropleet- kaarten of proportionele kartogrammen van bestaande ruimtelijke eenheden. Het kombineert polygoonbestan- den van gebieden in geografische koördinaten met ASCII-bestanden tot een thematische kaart met pro portionele Symbolen of grijswaarden. De ASCII- bestanden bevatten datasets over de te karteren gebie den. Kombinatie van de gegevens vindt plaats met be- hulp van zogenaamde 'category files'. Het resultaat is uitstekende vektorkaarten met grijswaarde- en/of kleur- reeksen die aan de eigen wensen van de gebruiker kun nen worden aangepast (bijvoorbeeld om te voorkomen dat geneste polygonen zoals meren van symboliek wor- KT 1991.XVII.3 35

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 37