te karteren over een op een aparte laag aanwezige on- dergrond van grenzen. Men heeft hierbij de keuze om de distributie weer te geven door middel van een stip- penkaart, een gridkaart of een isolijnenkaart. Cartographer is een nieuw vektor-gebaseerd karte- ringspakket voor de Mac. Dit programma is voorname- lijk gericht op het verwerken van gegevens over Ameri- kaanse Straten. Het is in Staat om DIME-, TIGER- en ETAK-gegevens te importeren, weer te geven, te bewer- ken en om er zoekopdrachten mee uit te voeren. De analytische kapaciteiten zijn beperkt, hoewel het wel mogelijk is om een gescand beeld over een vektorbeeld heen te leggen. Een ander, pas uitgebracht pakket is MacPower: een geavanceerd programma dat is Staat is om tal van formaten te importeren en te exporteren. Hiernaast kunnen vektorgegevens via digitalisering en rastergegevens via scannen worden ingevoerd. Het be- schikt over bewerkings- en meetinstrumenten en facili- teiten voor zoekakties en overlaybewerking. Het is voor- namelijk een middel om landmeetkundige gegevens te verwerken en beschikt dan ook over de mogelijkheid tot uitvoeren van geometrische bewerkingen. De drie krachtigste pakketten voor de Mac zijn geba- seerd op een speciale ruimtelijk strukturering. Ze kun nen volledig geogekoppelde gegevens verwerken en on- dersteunen enkele vormen van ruimtelijke analyse. Alle drie beschikken ze over de mogelijkheid om een koppe- ling tussen geometrische en attribuutgegevens tot stand te brengen en om op beide soorten gegevens tegelijker- tijd bewerkingen uit te voeren. Zij zijn daarom de eni- ge, voor de Mac beschikbare pakketten, die het predi- kaat Geografisch Informatiesysteem (GIS) verdienen. MacMap is een vektor-gebaseerd programma dat in Staat is om topologische informatie over alle lijnen in een kaart op te slaan en te bewerken. Het beschikt ook over instrumenten voor digitaliseren en korrigeren van ruimtelijke gegevens. Zo kan men bijvoorbeeld be werkstelligen of voorkomen dat een knooppunt onstaat waar twee lijnen elkaar kruisen. Het is ook mogelijk om gebieden van een grijswaarde of een figuratie te voorzien. Dit kan echter alleen wanneer de grenzen po- lygonen zijn. De wäre kracht van MacMap is echter ge legen in de mogelijkheid tot het definieren van begin- en eindpunten van een route waartussen de kortste weg kan worden bepaald. Hierbij kan zowel van een af- standskriterium gebruik gemaakt worden als van elk ander aanwezig attribuut zoals tijd. Hiernaast is Mac Map in Staat om fotografische beeiden op te slaan en weer te geven. Deze beeiden zijn verbonden aan bepaal- de punten op de kaart. Deze mogelijkheid is met name bruikbaar bij zeer grote kaarten of plattegronden. Een ander krachtig vektor-gebaseerd kartografisch pak ket voor de Mac is Mapinfo. Dit pakket is ontworpen rond een relationele database waarin zieh ruimtelijk ge- relateerde gegevens bevinden, die kunnen worden inge- zien op een groot aantal grafische of niet-grafische ma- nieren. Het sleutelonderdeel van Mapinfo is de zogenaamde 'browser'. Dit is een tabel met ruimtelijk gekoppelde gegevens die via een ID-kode kunnen wor den gekoppeld aan een vektorkaart ('a mapper' in het Maplnfo-jargon). Gegevens kunnen ook verkort worden weergegeven door middel van de zogenaamde 'grapher', waarmee een kruistabel kan worden weerge geven in de browser. Mapinfo is in Staat om grafiek in PICT-formaat te importeren, die punten en lijnen in elke willekeurige kombinatie kan bevatten. Wanneer het PICT-bestand polygonen bevat, dan worden deze als zodanig gei'mporteerd en voorzien van een Mapinfo ID. Het pakket is ook in Staat om een groot aantal tekst- formaten te importeren, waaronder spreadsheets (via het SYLK-formaat) en databases (dbase-formaat). De meest krachtige eigenschap van Mapinfo is het feit dat het de volledige syntax van SQL-queries ondersteunt. Dit houdt in dat men in Staat is om selekteeroperaties samen te stellen waarmee bepaalde grafische gegevens uit een kaart worden gekozen. Met deze gegevens kan vervolgens een nieuwe kaart samengesteld worden (fi- guur 3). Waarschijnlijk het meest geavaneeerde pakket op de Mac voor vektor-georienteerd karteren en GIS is Map- Grafix (figuur 4).Dit pakket is een volledig geogekop pelde vektor-GIS met beheer over geprojekteerde geo- grafische gegevens en een koppeling met een externe database met attribuutgegevens (koppeling vindt plaats door identifikatiekode's, ID's genoemd). MapGraphix is in Staat een grote digitaliseertafel aan te sturen (waar- bij automatische transformatie van koördinaten plaats- vindt) en beschikt over een groot aantal bewerkings- instrumenten, waaronder een serie kromme-definities. MapGraphix is ook in Staat om spaghetti-digitalisering te ondersteunen. Het kan polygonen samenstellen uit afzonderlijke lijnstukken. Hierdoor ontstaan gestruktu- reerde geogekoppelde datasets: op het tijdstip dat dit artikel werd geschreven (voorjaar 1990) was deze eigen schap uniek in de wereld van de Mac. Ingevoerde gege vens worden opgeslagen in een serie logische kaartlagen die naar believe aan- of uitgeschakeld kunnen worden, met betrekking tot aktiviteiten zoals weergave of analy se. Het programma is ook in Staat om affiene transfor- maties uit te voeren en kan een willekeurig objekt in een kaart op basis van z'n koördinaten 'globaal' lokali- seren. Het is tevens in Staat om met behulp van de 'map merge'-funktie kaarten met verschillende schalen en/of kaartranden te integreren tot een kaart. Voor het veranderen van projektieparameters wordt het hulppro- gramma MapView met MapGrafix meegeleverd, dat een groot aantal standaardprojekties bevat. Door het toekennen van ID's kunnen geografische Ob jekten worden gekoppeld aan gegevens die een beschrij- ving van het objekt bevatten en zieh in een externe da tabase (zoals FoxBase of 4th Dimension) bevinden. Het resultaat van zoekakties in deze database kan ruimtelijk door MapGrafix worden weergegeven. Het pakket be schikt over een aantal zoekfaciliteiten die in verschillen de soorten gebieden, zoals cirkels of polygonen kunnen worden toegepast. Ook kunnen bepaalde ruimtelijke ei- genschappen van het objekt, zoals oppervlakte of cen- trolde als zoekargument dienen. De uitvoer kan worden weggeschreven naar PICT of EPS (waardoor de geo- koppeling verloren gaat), of naar CGDef, een ASCII- KT 1991.XVII.3 37

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 39