P -'V Traratorm Terrain Derota «Kanced aection Figuur 7. Menuscherm met de inhoud van GISTutor II. verzamelen van gegevens, gegevensstrukturen, bewerken van ruimtelijke gegevens, herstrukturering, zoekakties op basis van zowel attribuut- als ruimte lijke kriteria (inklusief Booleaanse logika), kaartmanipulatie (inklusief projekties), ruimtelijke abstrahering, gegevensintegratie. De GISTutor bevat verschillende casestudies om toepas- singen van GIS in geografische analyse te demonstre- ren. Het bevat ook gedeelten over de toepassing van GIS in een systeemomgeving, directories met aan GIS gerelateerde informatie en een GIS-bibliografie met meer dan 100 ingangen. De bibliografie kan ook vanuit het standaard leerpad benaderd worden (figuur 7). Het leerpad is grafisch van aard. Het bevat animaties om handelingen zoals digitaliseren en strukturering te illustreren. Voor een groot aantal onderwerpen is addi- tionele informatie oproepbaar en het is mogelijk om, alvorens weer op het standaardpad terug te keren, een omweg via andere onderwerpen te maken. Dit doet men door binnen de opgevraagde additionele informatie weer ander additionele informatie op te vragen enzo- voort. Een nieuwe versie (II) van de GISTutor zal in 1991 worden uitgegeven en zal tevens GIS-informatie van een hoger niveau bevatten. Ook zullen meer oefe- ningen en voorbeelden van mogelijke toepassingen zijn toegevoegd. De GISTutor is ook geintegreerd met HyperArc, zodat de deskundige de beschikking heeft over een host-based GIS, waarbij hij/zij hulp kan krij- gen van de GISTutor over de koneepten achter de Pro cessen. Er zijn echter ook een aantal Hypercard-stacks uitgeko- men ter illustratie van theorie en praktijk in kartering en GIS. Een voorbeeld hiervan is de Projections Stack van de US Geological Survey, gepubliceerd als Open File Report 88 - 105. Deze geeft een uitgebreide inlei- ding in kaartprojekties. Hierbij wordt speciale aandacht besteed aan Noord-Amerika. Een ander voorbeeld is de QTM demo van Geoff Dutton van Spatial Effects, die laat zien hoe Hypercard is gebruikt voor het samenstel len van onderwijsmateriaal voor kartografie. In dit ge- val wordt een alternatieve bedekkingsstruktuur (Quar- ternary Triangulär Mesh) voor globale geokoppeling met behulp van boomstrukturen geillustreerd. De toekomst van kartering en kartografie op de Mac Zoals kan worden gekonkludeerd uit de bovenbeschre- ven, belangrijke ontwikkelingen, breidt de wereld van kartering en kartografie op de Mac zieh snel uit. Veel nieuwe toepassingen zijn uitgebracht en een aantal die nu nog onder public domain vallen worden ontwikkeld. Er bestaan op dit moment meer dan 50 pakketten voor de Mac, die in Staat zijn om ruimtelijke gegevens te ver- werken. Bovendien is er een duidelijk trend naar de KT 1991.XVII.3 Velcome Contents Capture Edit Structure Restructure Vector Concepts Tutor Intro Manipulate Search I Anaig Quit GISTutor Vector Raster Vector Correct Raster Attribute Vector Geometrie Raster Convert Raster Attribute Proiect Geo metric Network Application Vector Algorithm Map logic Integrate Go back 44

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 46