bouwparameters, die in dit atlaska- tern aan bod komen, laten nu eens bepaalde overeenkomsten of tegen- stellingen zien; andere kaartbeelden daarentegen lijken geenszins enig verband te tonen. Een verder door- gedreven Cluster - of een multivariaat-analyse had wellicht zulkdanige korrelaties tot uiting doen komen, dat een regionaal syn- thesebeeld met overwegende of type- rende streekkenmerken ruimtelijk voorstelbaar werd. Voor didaktici is dit misschien een mooie oefening met Bertin's permutatiematrix. Deel 17 - Milieu Het zal de atlasgebruiker direkt op- vallen bij het overlopen van de in- houdstafel dat de vlag de lading niet helemaal dekt. Het is waar dat op vele plaatsen in onze westerse wereld het milieu werd en wordt geschon- den, zelfs in Sterke mate. Maar is dit een voldoend doorslaggevend argu- ment om onder 'milieu' enkel de ne- gatieve aspekten te bekijken? Of al- leen maar de nefaste invloeden van het menselijk ingrijpen op het natuur- of kultuurlandschap? Mis schien was 'Milieuproblematiek' of 'Milieuverloedering' een betere be- nadering of betiteling geweest. In dit opzicht volgt dan een logische bena- dering van het probleem. Eerst de milieu-aantasting, waarmee wordt bedoeld: de ongunstige gevol- gen van het wegnemen, 'onttrekken' of verstoren van konstitutionele de menten van het bestaande milieu of landschap. Een voorbeeld: wat zijn de gevolgen van het onbegroeid laten van akkerland of het doen zakken van de grondwatertafel: plaatselijke bodem- en/of winderosie, verzakkin- gen enz. Op de tweede plaats volgt dan de milieuverontreiniging of de nadelige invloed op bepaalde milieukompo- nenten, op het milieu in zijn geheel of op het totale landschap als gevolg van 'toevoegen' van schadelijke bestanddelen, die niet thuishoren in die omgeving en aan essentiele on- derdelen van het milieu schade aan- brengen. Deze ingrepen worden de laatste tijd meer en meer onder de aandacht gebracht van de bevolking en 's lands beleid. Jammer genoeg bestaan nog te weinig overzichts- kaarten van Nederland die een volle- dige inventaris opstellen van de situ- atie. Daarom ook de beperking van het aantal overzichtskaartjes (niet eens 30). Men kent al vrij goed de plaatselijke Problemen van lucht- en grondwaterverontreiniging, lozingen van schadelijke Stoffen in rivieren en kanalen, mestoverschotten en ge- luidshinder. De juiste impakt van elk der vervuilings- of besmettingsbron- nen wordt op de dag van vandaag nog sterk bediskussieerd. In deze atlas wordt, wellicht wijse- lijk, gezwegen over de verhouding van de verantwoordelijkheden van de verschillende vervuilers. In Belgie kwam zopas een Studie op de markt die aantoont dat de verzurende emis- sies voor 27% afkomstig zijn van landbouw en veeteelt, terwijl de in- dustrie 25%, de elektriciteitscentrales 16% en het verkeer 15% voor hun rekening nemen. Blijkbaar hebben de Nederlandse burgers minder ge- luidslast van verkeerslawaai dan de Belgische (2x meer) en zelfs de Fran sen. Het betere beleid op het vlak van Ruimtelijke Ordening (zoals be tere scheiding van verkeerswegen en woonkernen alsook meer gekoncen- treerde bewoning) zal hier wel niet vreemd aan zijn. Wellicht ligt hier ook de bron van grotere grondspe- kulatie in Belgie en de aarzeling om bepaalde landbouwgronden te verko- pen aan de boeren. Zoals de auteur terecht zegt zijn vele Problemen van milieuverminking grensoverschrij- dend. Exporteren van hinderlijke materialen is ook niet altijd een op- lossing. Het dumpen van schadelijke Stoffen in het buitenland zal mis schien hetzelfde effekt hebben als het borstelen van het vuil onder de mat. In de kartografie zelf zien we in de legenda's van kwantitatieve informa- tie toch een positieve noot: figuur 48 en 51 geven een groeiende schaal- waarde van onder naar boven KT 1991.XVII.3 53 concentratie van de rundveehouderij, 1984 sbe rundvee per 100 ha 548 548-696 696-759 759 aandeel van het totale aantal sbe per klasse 25 25 25 25 aandeel van de betreffende gemeenten in de totale oppervlakte cultuurgrond 48.2 19.6 16.9 15.3 48a Runder- en schapenslachterijen, 1984 runderslachterijen aantal runderslachtingen 1 000 - 5 000 stuks 5000 - 10000 10000 - 20000 20000 stuks schapenslachterijen aantal schapenslach- tingen 1 000 - 5000 stuks 5000 - 25 000 25 000 stuks bebouwing, bos, natuurgebied schaal 1:3000000

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 55