dien is de titel misleidend. Ook an dere titels kunnen misleidend zijn. 'Verkeersdrukte' geeft alleen een beeld van de intensiteit van het auto- verkeer op bepaalde wegen van Ne- derland. Andere vervoermiddelen zijn uitgesloten. De kaart 'Verbin dingen' toont slechts een beperkt aantal spoorwegverbindingen in Eu ropa. Störend is verder dat aandui- dingen zoals OL, WL, NB en ZB vergeten zijn. Eilanden worden stief- moederlijk behandeld, Corsica ont- breekt op de kaart van Frankrijk en van de Antillen zijn alleen de Bene- denwindse Eilanden gekarteerd. Vormgeving Bij het doorbladeren van de atlas valt op, dat er weinig verschillende kaarttypen gebruikt zijn. De thema tische kaarten zijn vooral chorochro- maten of isolijnenkaarten, afgewis- seld met een enkele choropleeth. De meest gebruikte visuele variabelen zijn, naast positie, kleur en grijs- waarde. Kleur is door de atlas heen konsequent toegepast, al valt te be- twijfeien of de kontrasten, bijvoor- beeld in de kaart Bodemgebruik Eu ropa, groot genoeg zijn voor de doelgroep. De kontrasten zouden vergroot kunnen worden door meer gebruik te maken van vorm als visu ele variabele voor het weergeven van kwalitatieve verschillen, al dan niet in kombinatie met kleur. Vreemd is dat rivieren in de thematische kaar ten wit zijn gebleven. Grijswaarde is in de meeste gevallen goed toege past, al bestaat ook hier twijfel over de mate van kontrast. Meer kontrast in de vorm van verschillende visuele niveaus is ook gewenst in de thema tische kaarten, waar omringende lan den of provincies, en vaak ook de zee, geen steunkleur hebben gekre- gen. Variatie in grootte voor het weergeven van absolute hoeveelheden wordt helaas niet toegepast. Uiter- mate lelijk zijn de bij de oorsprong afgeknotte rivieren. Van tekst is wel heel summier gebruik gemaakt. Dat blijkt ook uit de omvang van het register, dat ca. 1200 namen bevat. Om een plaats op de kaart te zoeken zal de gebruiker de hele pagina moe- ten scannen, want er wordt slechts een verwijzing naar de pagina gege- ven. Alleen bij plaatsen die voorko- men op de kaart van Europa Staat ook een vaknummer. De legenda's zijn in meerdere opzichten voor ver- betering vatbaar. De algemene legen- da voorin de atlas bevat 10 Symbo len, waarvan er 3 slechts voorkomen op een of twee kaarten (vulkaan, bergpas, tunnel). Het zou beter zijn deze Symbolen weg te halen uit de algemene legenda. Het symbool voor stad 1 miljoen inwoners wordt, be- halve op de kaarten van Europa, al leen gebruikt voor Sydney. Er wordt gezondigd tegen de regel dat alle Symbolen in de legenda terug te vin- den moeten zijn, en wel met dezelfde vorm, kleur, grootte enz. De tekst is ook hier beperkt, hetgeen een snel begrip kan bevorderen, al verdient het aanbeveling sommige begrippen te herzien. De leesbaarheid van de legenda's kan vergroot worden door de Symbolen in een kolom te zetten met de tekst (in onderkast!) in een kolom ernaast. Konklusie Alhoewel de atlas er op het eerste gezicht verzorgd uitziet, blijken er bij nader inzien nogal wat onvolko- menheden. De samenstellers geven weliswaar aan de Problemen van de doelgroep te onderkennen, maar dat heeft lang niet altijd geleid tot ver- antwoorde beslissingen op het gebied van de kartografische vormgeving. Ook met betrekking tot de inhoud zijn veel mogelijkheden onbenut ge- laten. Niet alle potentiele gebruikers zullen de overstap naar een 'gewone' atlas kunnen maken. Daarom valt het destemeer te betreuren dat de ge- legenheid niet is aangegrepen om een breder beeld te geven van de mens en zijn aktiviteiten in de geo- grafische ruimte. C. Blok Wildbur, P., Information Graphics. Houten: Gaade/Unieboek, 1989. 144 pp. 24,5 x 23,5 cm. ISBN 90-6017-990-0. Prijs f59,90. De titel Information Graphics zal bij menig lezer vragen oproepen en dat niet alleen vanwege het feit dat voor een Nederlandse uitgave geen Neder- landse titel voorhanden is. Maar vanuit verschillende disciplines kan aan de titel een verschillende in houd worden toegedacht. Wildbur, de auteur van het boek, bedoelt met de term het hele Spektrum van het ontwerpen van grafische informatie- taal: grafieken, technische handlei- dingen, bewegwijzering in gebouwen, kaarten en plattegronden en de inde- ling en kodering van bedieningstoet- sen van apparatuur. De inleiding begint met een schets van de historische ontwikkeling van de informatieve grafische voorstel- ling. Zo blijkt onder andere dat de kaart de oudste non-verbale kommu- nikatievorm is. Er wordt stilgestaan bij de invloed van het stripverhaal op de manier waarop Processen op grafische wijze worden duidelijk ge maakt aan de konsument. Het boek is verdeeld in zes hoofd- stukken met als titels: Alfanumeriek, Pictogrammatisch, Produktinterface, Diagrammatisch, Spatiaal en carto- grafisch en Informatief en verklä rend. Na elk hoofdstuk volgt een case study waarin verschillende ont- werpers een beeld geven hoe een op- dracht in de praktijk wordt aan- gepakt. In 'Spatiaal en cartografisch' krij- gen kartografische Produkten uit de laatste decennia relatief veel aan- dacht. Het accent ligt daarbij vooral op een totaal andere weergave dan gebruikelijk. De 'voordelen' van de Petersprojektie worden behandeld, en ook kaarten uit recente themati sche Timesatlassen worden belicht. Uitgebreid wordt stilgestaan bij een aantal voorbeelden van metro- en spoorwegkaarten. In de vergelijkende Studie bij dit hoofdstuk komt weinig kartografie aan bod: deze gaat over de overeenkomsten en verschillen tussen informatieve graphics voor drukwerk en televisie. In het hoofdstuk 'Informatief en verklärend' worden de verklärende graphics (in het Nederlands sinds kort: infographics) behandeld die ge bruikt worden om de lezer te infor- meren en te leren. De samenhang tussen tekst en beeld wordt bena- drukt en met duidelijke voorbeelden gei'llustreerd. In 'Diagrammatisch' passeert een rijk skala van diagrammen de revue, waarbij recente, vaak met de Compu ter ontworpen voorstellingen, vooral de aandacht krijgen. Bij dit hoofd stuk hoort een interessante case stu dy van Hans van der Kooi over het ontwerpen van nieuwe kaarten voor het Gemeentevervoerbedrijf Am sterdam. Alle hoofdstukken van het boek zijn rijk voorzien van verduidelijkende il- KT 1991.XVII.3 55

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 57