7 NVK-verenigingsprijzen 1991 Sinds een aantal jaren kent de NVK jaarlijks een drietal prijzen toe aan personen of instanties die zieh op bijzondere wijze hebben onderschei- den binnen de kartografische vak- wereld. De prijzen, die bestaan uit een oor- konde en een bedrag van /250,-, worden uitgereikt tijdens de jaarlijk- se ledenvergadering. De kategorieen waarin prijzen wor den uitgereikt zijn: 1. de NVK-verenigingsprijs, toege- kend aan personen die zieh op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor de vere- niging. 2. de Algemene Kartografieprijs, toegekend aan personen, instan ties of bedrijven die zieh hebben onderscheiden in de kartografi sche theorievorming door midde! van lezing, tijdschriftartikel of boek of door een bijzonder karto- grafisch werkstuk zoals een kaart, kaartserie of atlas. 3. de Technische Kartografieprijs, toegekend aan personen, instan ties of bedrijven die zieh hebben onderscheiden door een opvallen- de prestatie in de ontwikkeling van technieken, werkmethodes, Software en dergelijke. De kriteria voor de NVK- verenigingsprijzen 1991 zijn als volgt. De beoordeling strekt zieh in het algemeen uit over het afgelopen jaar, tenzij de verrichting(en) van de voorgedragene(n) een belangrijke, langdurige aktiviteit betreft, welke in 1991 is afgerond. De beoordeling zal zieh richten op personen, instanties en bedrijven, welke zieh bijzonder hebben onder scheiden of bijzondere werkzaamhe- den hebben verricht, vallend buiten de normale taakstelling. Niet toekenning van een, twee of alle prijzen kan voorkomen door gebrek aan voorgedragenen of doordat niet wordt voldaan aan de kriteria. Het kan voorkomen dat in een kate- gorie twee prijzen worden uitgereikt. De jury verenigingsprijzen 1991 be- staat uit: O. Koop, P. Mijksenaar, G.W.J. van Omme en J. Russchen. Voordrachten voor de NVK- verenigingsprijzen 1991 kunnen ge- daan worden tot uiterlijk 1 februari 1992 bij de sekretaris van de NVK, drs J.H.R. van der Schuit, Postbus 502, 8000 AM Zwolle. De nominatie dient kort beargumenteerd (maxi maal 1 A4) te worden en, indien van toepassing, vergezeld te gaan van voorbeelden of werkstukken. Ieder lid is gerechtigd kandidaten voor een prijs voor te dragen. Men kan ook zichzelf voordragen voor een prijs met uitzondering van de NVK-verenigingsprijs. Ook niet- leden komen in principe in aan- merking. Verslag Technische Dag werkgroep Automatisering, 6 februari 1991 Op 6 februari 1991 heeft de werk groep Automatisering in de Karto- grafie voor de eerste maal een Tech nische Dag georganiseerd, waarbij de Meetkundige Dienst in Delft gast- vrij onderdak verleende. Het doel van een Technische Dag is om in een soort Workshop met een beperkt aantal deskundigen een ont wikkeling op het gebied van automa tisering in de kartografie grondig uit te diepen. Dit zou dan kunnen lei den tot het samenstellen van een we- tenschappelijke publikatie en voor- stellen voor verder onderzoek. Daarmee vormt de Technische Dag een aanvulling op de drukbezochte reeks Themadagen, die meer bedoeld zijn voor overdracht van kennis over meer uitgekristalliseerde onderwer- pen. Dit en het grote aantal deelne- mers laat op Themadagen minder ruimte voor diepgaande diskussies. En hopelijk is de Technische Dag ook een goed alternatief voor de bij- eenkomsten van de Kontaktgroep Automatisering, waarvan de opzet aan herziening toe is. Het onderwerp voor de eerste Tech nische Dag luidde: Rasters en Vek tors in ruimtelijke informatie: wan- neer konversie, wanneer kombinatie? De deelnemers waren uitgenodigd door het sturen van een 'call for pa- pers' aan een groot aantal kartogra fische instellingen en een oproep in KT en Geodesia. De deelname was echter niet vrijblijvend: men moest vooraf een samenvatting voor een le zing over het onderwerp indienen. Dit gold ook voor de definitieve teksten, die vooraf zijn gebundeld en aan de deelnemers toegezonden. Om de mogelijkheid van diskussies te be vorderen kon verder iedere deelne- mer slechts een introduce op de dag zelf uitnodigen. Deze opzet bracht wel wat organisatorische Problemen met zieh mee - zoals het hard ma- ken van toezeggingen - waardoor een eerder vastgestelde datum niet gehaald werd. Uiteindelijk hebben 17 mensen deel- genomen aan deze Technische dag. De lezingen en diskussies waren in drie blokken gegroepeerd: blok 1 - Invoersystemen, blok 2 - Opslagme- thoden, blok 3 - Presentatietech- nieken. Enige konklusies uit de diskussies zijn: invoer van gegevens door digi- taliseren op het beeldscherm neemt steeds meer toe. Problemen hierbij zijn de soms beperkte mogelijkheden in de gebruikte programma's om de daarbij benodigde gescande onder- grond op het scherm weer te geven. Daarnaast is het niet altijd eenvou- dig om een scan van voldoende kwa- liteit te verkrijgen. Overigens be perkt men zieh steeds meer tot alleen vektoriseren wat in die vorm nodig is en laat men de rest in rastervorm KT 1991.XVII.3

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 9