Prof. Ormeling instrueert enkele deelnemers aan het seminar in Bangkok, dat werd verzorgd door de ICA-kommissie voor Opleiding en Training. de betreffende periode van 4 jaar door de Algemene Vergadering aan de kommissie zijn opgelegd. Meestal laten die doelstellingen nog de nodi- ge ruimte. Voor deze kommissie bestünden de doelstellingen uit de revisie van het ICA-leerboek Basic Cartography, en uit het organiseren van bijeenkomsten ('seminars') om kennis over te dragen aan ontwikke- lingslanden. In feite worden de werkzaamheden echter bepaald door de inzet en werkkracht van de kom- missieleden. Een aantal leden van een kommissie wordt door de (door de Algemene Vergadering gekozen) voorzitter 'geerfd' omdat ze al in de kommissie zitting hadden; een kom- missievoorzitter heeft daarnaast de mogelijkheid om ICA-lidstaten te vragen om vertegenwoordigers aan te wijzen, maar hij hoeft niet iedereen te nemen. Hij zal proberen leden te werven waarvan hij weet dat ze de mogelijkheid hebben om te partici- peren in het kommissiewerk. Dat houdt in dat ze tenminste eens per jaar gedurende de zittingsperiode van vier jaar in Staat moeten zijn om een week vrijaf en reisgeld van hun organisatie los te krijgen. Dat leidt er meestal toe dat je terecht komt bij mensen die al een zekere positie in hun organisatie hebben be- reikt. De ICA belijdt met de mond dat ze jonge mensen in de kommis- sies vertegenwoordigd wil zien, en te- vens zoveel mogelijk vrouwelijke kartografen, maar bovenstaande be- perking verhindert dat in feite. Het verhindert helaas ook dat mensen uit Oost-Europa of ontwikke- lingslanden aktief participeren. Van de bemanning van CET behoor- de de helft, afkomstig uit de Vere- nigde Staten, Groot-Brittannie, Duitsland, Japan, Israel, Belgie en Nederland, tot de harde kern die bij de meeste door de kommissie geor- ganiseerde aktiviteiten aanwezig kon zijn. CET is een bijzondere kommis sie omdat er in de periode 1987-1991 twee voorzitters waren: prof. Richard Dahlberg uit de Verenigde Staten en ondergetekende. In de vorige werk- periode van de kommissie viel de toenmalige voorzitter door ziekte uit, waardoor de werkzaamheden stil vielen. Om een herhaling te voorko- men werd het voorzitterschap nu op deze wijze versterkt. De aktiviteiten van CET eindigden met een 'grande finale': een geslaagd seminar in Bangkok in juli 1991, waar twee weken lang door een ploeg van acht docenten aan 80 deel nemers uit Zuidoost-Azie werd ge- toond hoe je de basisaspekten van de kartografie moest onderwijzen. Er werd door het gastland Thailand na afloop gevraagd om over twee jaar een dergelijk seminar nogmaals te organiseren. Daarvoor was er in juni jl. (samen met de ICA-kommis- sie die zieh met de geschiedenis van de kartografie bezighoudt), in Upp- sala een seminar georganiseerd over de manier waarop de geschiedenis van de kartografie moet worden on- derwezen. In de voorgaande drie jaar waren er vergelijkbare seminars geweest, en wel over het ontwerpen van kaarten met computergesteunde technieken (München, 1988); het on- derwijs in het gebruik van geografi- sche informatiesystemen (Baltimore, 1989); het leren van kartografie ten behoeve van milieubescherming (En- schede, 1989); en het onderwijs in de integratie van kartografie, remote sensing en GIS (Budapest, 1989). Afgezien van deze bijeenkomsten van de kommissie zijn er ook nog aparte vergaderingen geweest om de voortgang van de revisie van het leerboek Basic Cartography te orga niseren, o.a. in Huntsville, Alabama. Voor de financiering van zijn aktivi teiten in de vier jaar durende perio de tussen twee Algemene Ledenver- gaderingen krijgt een kommissie van een internationale vereniging een be paald geldbedrag; in ons geval was dat gelijk aan de kosten van twee re- tourtjes naar Bangkok. De fondsen van de ICA worden gevormd door de lidmaatschapsgelden van de lidstaten, de lidmaatschapsgelden van de overige leden (zoals internati- onaal opererende bedrijven) en in toenemende mate ook uit de in- komsten uit de publikaties, die op het ogenblik de lidmaatschapsgelden lijken te overtreffen. Vanwege de be- perkte middelen moeten de kommis- sies, om de benodigde aktiviteiten te kunnen ontplooien, buiten de ICA andere bronnen aanboren. In de praktijk dragen de organisaties waar de kommissieleden toe hören meestal aan de benodigde fondsen bij (in ons geval waren dat bijvoorbeeld de Rijksuniversiteit Utrecht en de NVK, die 1000 gülden per jaar aan het werk van de kommissie bijdroeg). Daarnaast zijn er eigen inkomsten in het geval eigen publikaties zouden kunnen worden verkocht. En tenslot- te is er zeer welkome hulp van Spon sors. In het geval van CET werd fi- nanciele bijstand verleend door Siemens München, Intergraph Ne derland en Eurosense Nederland; daarnaast heeft het ITC ons voor een seminar de ruimte en andere fa- ciliteiten ter beschikking gesteld. Met name door de bijdragen van de Sponsors is het mogelijk geworden om de verslagen ('proeeedings') van de in de periode 1987-1991 door CET georganiseerde seminars te 8 KT 1991.XVII.4

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 10