bundelen en te reproduceren, en gra tis toe te zenden aan degenen waar- van we weten dat ze er hun voordeel mee kunnen doen. De volgende pro- ceedings zijn vervaardigd: 1. Teach- ing computer-assisted map design; 2. Teaching cartography for environ mental information management; 3. Teaching the interface between carto graphy, remote sensing and GIS; en 4. Teaching the history of cartogra phy (voor de financiering van deze laatste, die net voordat het ICA- kongres in Bournemouth begon ge- reed kwam, is een beroep gedaan op het nieuwe historisch-kartografische fonds van de NVK). Door de Thaise gastheren van het seminar in Bang kok wordt ook een verslag (5) van die gebeurtenis vervaardigd. Tijdens de onderhavige zittingsperiode is ook het reeds lang op Stapel staande oefeningenboek (Exercise Manual dat bij het leerboek Basic Carto graphy hoort, gereedgekomen. Het is een bundeling van losbladige, ge- drukte oefeningen die gratis door een aantal ICA-lidstaten, waaronder Nederland, ter beschikking zijn ge- steld en naar Nederland opgezon- den. Tijdens de produktie van dit Exercise Manual raakte een van deze zendingen zoek, en de NVK heeft toen ook nog eens 1000 gülden aan de voor herdruk benodigde druk- kosten bijgedragen. Voor de revisie van Basic Cartogra phy is tot nu toe vooral het eerste deel onder handen genomen. Hier- van is het hoofdstuk over projekties mede herzien door prof. Frans De- puydt, aan de revisie van het hoofd stuk over kaartreproduktie helpt Sjef van der Steen van het ITC mee. Het ITC heeft trouwens met CET de af- spraak gemaakt om samen te wer ken: de participatie van Ton Mank van het ITC in het seminar in Bang kok was daar mede een gevolg van. Voor de körnende periode zijn de doelstellingen van de kommissie als volgt vastgesteld: het herzien van het leerboek Basic Cartography, het produceren van een Franse versie van Basic Cartography (er bestaan nu versies in het Engels, Spaans, Arabisch, Hindi en Thai, en een Japanse versie is in be- werking); het organiseren van seminars ten behoeve van kennisoverdracht aan ontwikkelingslanden; en het ontwikkelen van leerpaketten voor de kartografische aspekten van het werken met geografische informatiesystemen. F.J. Ormeling ICA-kommissie Nationale Atlassen De ICA-kommissie Nationale Atlas sen is, na de bijeenkomst in Zweden in 1989 (zie verslag KT 1989.XV.3, pp. 13-16), nog twee maal bijeen ge- weest. In 1990 vond een bijeenkomst plaats in Beijing, China (8-12 au- gustus) en de volgende bijeenkomst was in Leipzig van 9-12 mei 1991. Bijeenkomst in China Het merendeel van de deelnemers in Beijing waren Chinezen (circa 45); daarnaast waren er 9 buitenlanders: 2 Tsjechen, 1 Zweed, 1 Canadees, 2 Spanjaarden, 1 Amerikaan, 1 Indier en 1 Nederlander (prof. dr F.J. Or meling). De opening werd verricht door dr Liao Ke, het kommissielid uit China, verbonden aan het Geografisch In- stituut van de Akademie van Weten- schappen in Beijing. De bijeenkomst was verdeeld in 6 sessies. De eerste sessie bestond uit körte na tionale rapportages, gevolgd door een sessie met diverse Chinese pa- pers betreffende de samenstelling van thematische en regionale at lassen. De derde sessie had als onderwerp elektronische atlassen. In deze sessie kwamen onder meer video-kaarten op micro-computers aan de orde. Daarna was het thema atlas- produktiesystemen gevolgd door pa- pers over de basisbeginselen voor at- lasontwerp, een beschrijving van een kennissysteem voor de samenstelling van de Economische Atlas van Chi na en van een interaktief systeem voor de produktie van de nationale atlas van Spanje. Nationale atlas informatiesystemen was het onderwerp van de voor- laatste sessie, met onder andere bij- dragen van Nederland, de Verenigde Staten en China. De laatste technische sessie bevatte enkele Chinese papers over de pro duktie van regionale atlassen. Het programma werd gekompleteerd door een aantal werkbezoeken aan het Instituut voor Remote Sensing, het Laboratorium voor Geografische Informatiesystemen en het Laborato rium voor Computerkartografie. De meeste van de 45 papers die in China gepresenteerd werden hadden betrekking op (aspekten van) Chi nese nationale en regionale atlassen. De 'proceedings' zullen gesponsord door de ICA gepubliceerd worden voor de konferentie in Bourne mouth. Nationale rapporten In de tijd na de bijeenkomst in Zwe den werden nog enkele nationale rapporten gepresenteerd: SpanjeHet bureau van de nationale atlas van Spanje heeft een Intergraph-konfiguratie gekocht. Het is moeilijk om aan geschoold perso- neel te komen. Het projekt heeft in- middels een jaar achterstand op- gelopen. Tsjechoslowakije: Na een eerste edi- jt t- #?*$.-$ W f II De deelnemers aan de bijeenkomst van de ICA-kommissie Nationale Atlassen in Beijing, China. KT 1991 .XVI 1.4 9

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 11