tie in 1935 en een tweede in 1966 werkt men nu aan een derde editie, die in 1998 gereed moet zijn. De in- houd is vrij traditioneel en omvat 250 kaarten op de schaal 1:1.000.000. Voor de vormgeving heeft de Neder- landse atlas model gestaan. De atlas zal in delen verschijnen, te beginnen in 1995. IndiaIn India is in 1957 gestart met het maken van een nationale atlas. De uitgave is sterk gekoppeld aan de planning. Na het verschijnen van een atlas van geheel India, in het Hindi, worden nu delen per Staat uitgege- ven, gerelateerd aan vijfjaren- plannen. SovjetunieVan de Sovjetunie is in 1937 een nationale atlas vervaardigd, maar deze is echter nooit verspreid. Later zijn wel atlassen versehenen van de afzonderlijke republieken. Enkele jaren geleden is men weer be gonnen met plannen voor een natio nale atlas, hetgeen door het opko- mend nationalisme weer op de achtergrond dreigt te geraken. Zweden: In Zweden is inmiddels het eerste deel (een kloek boekwerk van 200 pagina's) van de 17-delige atlas versehenen (Maps and Mapping). Naar verluidt zijn er daarvan reeds 80.000 exemplaren verkocht (met name via een boekenclub voor de ge ringe prijs van 100 Skr=/30,-). De volgende delen zijn 'Bosbouw' en 'Bevolking'. Er verschijnt zowel een Zweedse als een Engelse editie. Het ligt in de bedoeling ook een pc- versie van de atlas uit te geven. Verenigde StatenHier zijn weinig aktiviteiten op het gebied van de na tionale atlas te melden. De USGS ('United States Geological Survey') geeft enkele kaarten uit in het natio nale atlas formaat. Verder wil het 'Bureau of the Census' een statisti sche atlas uitgeven naar aanleiding van het 200-jarig bestaan van de Volkstelling. Canada: In Canada wordt momen- teel gewerkt aan de vijfde editie van de nationale atlas, welke in 1992 ge reed moet zijn. Daarnaast is men be- zig met de opbouw van een Natio naal Atlas Informatiesysteem dat in 1994 operationeel moet zijn. Het at- lasbureau houdt zieh ook bezig met afgeleide Projekten, zoals een multimedia-atlas, vervaardigd met Hypercard, in samenwerking met een partikulier bedrijf, en een milieu- video over de St. Lawrencerivier. In 10 Bijeenkomst van ICA-werkgroepen en -kommissies in Huntsville in 1990. Met, niet op de rüg gezien, van links naar rechts: Richard Dahlberg (kommissie voor Oplei- ding en Training), Sjef van de Steen, Kei Kamazawa en Mats Dahlberg (kommissie voor Kaartproduktie Technologie). verband met bezuinigingen is het vaste personeelsbestand de laatste ja ren teruggebracht van 25 naar 8 per- sonen. Het werk wordt momenteel voornamelijk door middel van kon- traktonderzoek op de universiteiten uitgevoerd. Bijeenkomst te Leipzig Tijdens deze bijeenkomst zijn de volgende onderwerpen aan de orde geweest: herzieningen van bestaande en nieuwe nationale rapporten; atlasproduktie in ontwikke- lingslanden; databanken voor atlasproduktie; nationale atlas informatie- systemen; elektronische atlassen en pc-atlassen. Voorts zijn verdere voorbereidingen getroffen voor de uitgave van een eindrapport van de kommissie. Op de bijeenkomst in Bournemouth, tij dens de ICA-konferentie, zal dit ver der worden afgerond. Het eindrap port zal de volgende hoofdstukken bevatten: 1. Nationale rapporten. 2. Organisatie en geografische as- pekten van atlasproduktie. 3. Nationale atlas informatie- systemen. 4. Elektronische atlassen. 5. Digitale produktielijnen voor kleinschalige thematische karto- grafie. 6. Nationale atlas produktie in ont- wikkelingslanden. N.J. Bakker ICA-kommissie voor Kaartproduktie Technologie In de periode tussen de grote ICA- konferenties in Boedapest (1989) en Bournemouth heeft de ICA Com- mission on Map Production Techno logy zieh bezig gehouden met de vol gende aktiviteiten: EUROTOP, een woordenboek met topografische termen in vrijwel alle Europese talen, maakt slechts lang- zaam vordering. Het eerste deel is vrijwel gereed, maar verdere afwer- king zal nog op zieh laten wachten vanwege een onzekere financiele ba- sis. In de vergaderingen in Bourne mouth zal worden bekeken of EU ROTOP voortgang verdient. In 1990 vond, tegelijkertijd met bijeenkomsten van andere ICA- kommissies en werkgroepen, een bij eenkomst plaats in Huntsville, Ala bama (VS) bij de firma Intergraph, een der groten op het gebied van de automatisering in de kaartproduktie. Gedurende ruim een week werden binnen de poorten van deze onder- neming vele facetten van het kaart- produktieproces getoond, besproken en bediskussieerd, hetgeen voor zo wel de deelnemers als de gastheren KT 1991.XVII.4

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 12