zeer nuttig bleek. Uit de Workshops bleek duidelijk, dat de geautomati- seerde kartografie snelle ontwikkelin- gen doormaakt, maar dat er ook nog Problemen zijn die veel aan- dacht verdienen, zoals de automati- sering van het plaatsen van namen en vooral de geautomatiseerde gene- ralisatie. In 1991 is er een Technisch Rap port opgesteld, dat de ontwikkelin- gen en toekomstverwachtingen bevat met betrekking tot de kartografische produktie in verschiliende landen. In het bijzonder werd daarbij aan de volgende aspekten aandacht besteed: a. Huidige stand van zaken met be trekking tot kaartproduktie. b. Gedane investeringen in techni sche apparatuur. c. Ontwikkelingen in de kartografi sche automatisering. d. Stand van zaken met betrekking tot de gehele kartografische pro duktie. e. Verwachte ontwikkeling van de computergesteunde kaartpro duktie. f. Verwachte ontwikkelingen met be trekking tot andere vormen van kaartproduktie. Vlak voor de konferentie in Bour- nemouth werd een nieuwe aanzet ge- geven voor het rapport over stroom- diagrammen door het opstellen van een Approach to the ICA Flow Dia gram Construction. Dit stuk bevat een begin van een bredere diskussie over stroomdiagrammen, waarin ook kartografische automatiseringshan- delingen zouden moeten worden weergegeven. J.F.M. van der Steen Volgende ICA-konferentie in 1993 in Keulen De 16e Internationale Kartografische Konferentie van de ICA wordt ge- houden in Köln, Duitsland. Aanvan- kelijk was het de bedoeling dat de konferentie zou plaatsvinden van 13 ICC'93 KÖLN J6"1 International Cartographic Conference t/m 19 September 1993, maar zeer onlangs is dat vervroegd naar 3 t/m 9 mei 1993. Deze verandering heeft te maken met het feit dat de grote internationale handelstentoonstelling voor geowetenschappen en technolo- gie, Geotechnica, die wordt gehou- den in de beurs van Köln, ook is vervroegd van September naar mei. De Organisatoren hebben van begin af aan een bezoek aan Geotechnica als een belangrijk bestanddeel van de ICA-konferentie beschouwd. Het thema van de konferentie zal zijn Kaarten voor kennis, aktie en ontwikkeling. Aandacht zal worden besteed aan de funkties van kaarten als hulpmiddelen voor ruimtelijk ge- drag en ruimtelijke beslissingen van (groepen) individuen. De specifieke onderwerpen, waarover papers kun- nen worden ingediend, zijn: Kaarten voor de weergave van kennis - Nieuwe taken, nieuwe technie- ken, nieuwe termen - Perceptie van ruimte en kaarten en de taal van weergave - Atlaskartografie - Op kaarten gebaseerde informa- tiesystemen (nationaal, regionaal, stedelijk; nutsvoorzieningen enz.) - Interaktieve en edukatieve karto grafie - Multimedia weergaven en hy per kartografie Kaarten voor aktie en beweging - Navigatiesystemen (elektronische zeekaart, autonavigatie en GPS) - Kaarten voor milieubescherming en voor het voorkomen van na- tuurrampen - Toeristische kartografie - Kartografie van massamedia - Kaarten voor PR en reklame Kaarten voor ontwikkeling en planning - Het in kaart brengen van statis tische gegevens voor ontwikkeling - Het in kaart brengen van grond- gebruik - Kartografie over de grenzen (Eu ropa '92) - Marketing van kartografische gegevens De konferentie wordt georganiseerd door de 'Deutsche Gesellschaft für Kartographie', met ondersteuning door het 'Landesvermessungsamt Nordrhein-Westfalen'. Voorzitter van het organisatiekomite is Rolf Harbeck (Muffendorfer Strasse 19-21, D-5300 Bonn 2). Meer infor- matie over de ICA-konferentie van 1993 kan worden aangevraagd bij AKM Congress Service, Clarastrasse 57, CH-4005 Basel. C.P.J.M. van Elzakker ICA-Nieuwsbrieven 16 en 17 Hoogtepunt voor Nederland in de zestiende editie van de ICA- Nieuwsbrief was een kort artikel van Ferjan Ormeling over het Kartogra- fisch Tijdschrift. Heel treffend pre- senteerde onze hoofdredakteur een van de belangrijkste karakteristieken van het KT in vergelijking met vele andere tijdschriften: ter illustratie van zijn stukje had hij namelijk een goed en een siecht kaartje uit de ru- briek 'Zo kan het maar zo kan het ook!' laten opnemen en dit viel meteen op in de ICA-Nieuwsbrief, waarin bijna nooit kaartjes of ande re grafische illustraties zijn opgeno- men. Naast de tekst wordt alleen, zij het spaarzaam, af en toe een foto afgedrukt. Hoewel er geen lange artikelen in de Nieuwsbrief worden gepubliceerd, kost het daarom toch wel eens wat moeite om je als lezer door de ge- bruikelijke verslagen van 1CA- kommissies en -werkgroepen en kar tografische bijeenkomsten te worste- len, ook al zijn ze vaak zeer infor- matief. Uit de verslagen in de Nieuwsbrieven 16 en 17 blijkt bijvoorbeeld, dat steeds meer ICA-kommissies de overdracht van inhoudelijke informa- tie met betrekking tot hun werkter- rein aan andere kartografen steeds meer serieus gaan nemen. In toene- mende mate verschijnen er nu en in de nabije toekomst goed toegankelij- ke publikaties als resultaat van het kommissiewerk. Naast de aktiviteiten op dit gebied van de Onderwijskom- missie (zie het verslag van Ormeling eiders in dit nummer) is de Kommis- sie 'Thematische Kartografie op ba- sis van Satellietbeelden' bijvoorbeeld bezig met een tweetalig handboek over kartografische methoden voor de integratie van gegevens uit de ruimte in satellietbeeldkaarten. De gemeenschappelijke ICA/IFLA Werkgroep 'Dokumentatie in de Kartografie' probeert daarnaast nog KT 1991.XVII.4 11

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 13