Tom in zwart wit (doorgaans kleiner dan een op een). Ik spreek alleen van een 'schaalon- afhankelijke database', wanneer ik het heb over een DLM, en van een schaalafhankelij ke kartografische database' wanneer ik het heb over het DKM, net zoals de Duitsers doen. Ik zal dus niet redetwisten over iets dat ik niet gezegd heb! N.B. De Duitsers hebben onlangs een nieuwe term gelntroduceerd. Zij spreken over een Digitaal Objekt Model (DOM) - alweer het woord objekt! - ter aanduiding van de digi tale bestanden, die worden geprodu- ceerd na de inwinning van gegevens. DLM's zijn afgeleide toepassingen van DOM's, voor bijvoorbeeld plan- ning of andere doeleinden. DKM's zijn de schaalafhankelijke weergaven van DOM's. 1. Zoals ik al zei in mijn artikel, kijk ik naar het proces van de produktie van geoinformatie. Op die basis stel ik een kartografisch onderzoeksmo- del voor, met een 'agenda' van Pro blemen die naar voren komen tijdens het proces. Ik beweer niet dat het onderzoeksmodel ofwel veelomvat- tend of volmaakt is. Ik ben het er zeker mee eens, dat de manier waar- op mensen geoinformatie gebruiken een ander belangrijk aspekt van het proces is, aangezien dit zijn weerslag heeft op kwesties van mandaat en ook op de relevantie en de kwaliteit van produkten. In zekere zin zou men kunnen beweren, dat de ge- bruiker ook een informatie-'produ- cent' is. In hoeverre het nemen van beslissingen wordt bei'nvloed door kommerciele produkten, instellingen en de interpretaties van gebruikers is niet erg bekend. Ik ben het er mee eens, dat deze problematiek een deel van de onderzoeksagenda zou moe- ten zijn. Literatuur Maguire, DJ., M.F. Worboys H.M. Heamshaw (1990), An introduction to object oriented GISs. Mapping Aware- ness 4, nr. 2, pp. 36-39. Smith, T.R., S. Menon, J.L. Star J.E. Estes (1987), Requirements and principles for the implementation and construction of large-scale geographic information Systems. International Journal of Geographic Information Systems 1, nr. 1, pp. 13-32. J.C. Müller Met toestemming overgenomen uit Trouw van 3 September 1991; cartoon: Tom Janssen. !8 KT 1991.XVII.4

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 20