kunnen omvatten, vooral ook omdat de kartografie ook door samenlevingen zonder schrift wordt gebruikt. In hun zoektocht naar wetenschappelijk 'objektieve' Produkten moeten kartografen niet het feit uit het oog verliezen dat kaarten voor een veelvoud van doelen worden vervaardigd en nooit volledig objektief kunnen zijn, omdat juist een van hun onderscheidende kenmer ken is dat ze de aandacht selektief richten op gebieden, kenmerken, Objekten en thema's (visvalingham, 1989, p. 27). Dat zal zo blijven, ook als nieuwe kartografi- sche produkten en procedures ontstaan. De kaart is een abstraktie van de werkelijkheid, het is niet de werkelijk- heid zelf. Waar het nou om gaat is hoe expliciet de rhe- toriek nu is. De post-modernistische analyses van de kartografie nemen in aantal toe, en schrijvers als David Turnbull, David Wood en Robert Rundstrom stellen vragen waar elke kartograaf eens naar zou moeten kijken. Kunst lijkt onder invloed van de 'wetenschappelijke ob- jektiviteit' van de moderne produktietechnieken uit de huidige kartografie te zijn verdreven. Men kan echter staande houden dat, wil de moderne kartografie verder komen, er niet alleen behoefte is aan meer wetenschap maar ook aan meer kunst. Waters wijst met nadruk, al Roszak citerend, op de kruciale betekenis van de ver- beelding voor theorievorming, voor hypotheses, voor spekulatie en voor inspiratie bij het onderzoek (wa ters, 1989, p. 31). Men kan hieraan de dwingende noodzaak van het beschouwen van de kartografie in zijn sociale kontext toevoegen. Computerisering vereist kwantificering van de kartogra fie, maar (als we Roszak verder aanhalen zoals deze door Waters is geparafraseerd), er kan wel eens evenveel behoefte zijn aan relevantie, koherentie en inzicht, dus aan begrippen die in de moderne kartografie helaas ontbreken. Zoals Waters heeft opgemerkt moet de in- formatie in het systeem worden verhelderd door ideeen en koncepten (waters, 1989, p. 31), en door vragen zo als 'wiens belangen worden door de produkten die kar tografen kreeren gediend?' Het stellen van dergelijke vragen wordt door veel kartografen niet op prijs ge- steld, en men komt ze zelden tegen in de kartografische literatuur. Er zijn drie koncepten die de door technieken bepaalde methodologie en het positivisme van de moderne karto grafie zouden kunnen doorbreken. Dat zijn: de kognitie (het leren kennen), het visualiseren en de kommunika- tie. Met zijn drieen zouden ze een Sterke konceptuele en theoretische basis voor de kartografie kunnen vormen. De kognitie, de kommunikatie en de visualisering De kognitie (het leren kennen) en de kommunikatie zijn geen nieuwe koncepten in de kartografie, maar in het huidige informatietijdperk hebben ze een nieuwe bete kenis gekregen. Vroeger was het zo dat het verkrijgen van voldoende informatie een hoofdprobleem vormde voor kartogra fen. De informatie-revolutie heeft een wäre explosie van gegevens met zieh meegebracht, waardoor opeens ook een hele nieuwe serie van onderwerpen kan worden ge- karteerd. De noodzaak om gegevens in nuttige informa tie om te zetten is thans groter dan ooit, en kaarten en kaartverwante ruimtelijke informatieprodukten zijn ideale media voor de organisatie, presentatie, kommuni katie en gebruik van de groeiende hoeveelheid informa tie die thans beschikbaar komt. Kaarten hebben altijd antwoord gegeven op de vraag 'waar'. In het informatietijdperk moeten ze ook ant woord geven op de vragen 'waarom', 'wanneer', en 'door wie' en 'met welk doel'. Bovendien moeten ze de gebruiker een idee geven van een veel grotere variatie in thema's dan ooit eerder het geval is geweest. David Turnbull's bijzonder interessante boek Maps as territo- ries (turnbull, 1989) is daarom ook zo instruktief om dat het het brede gamma van vragen laat zien die men aan een kaart kan stellen. Het leren kennen (de kognitie) van de realiteit is altijd een doelstelling geweest van de kartografie. Zoals papp- vary (1989) heeft aangegeven is het moeilijk om de vorm (of de kartografische weergave) te onderscheiden van de inhoud (of de weergave van de werkelijkheid). Daarnaast is het zo dat de vorm - hetzij grafisch hetzij digitaal - niet zo wetenschappelijk objektief is als kar tografen graag aannemen. Voor een juist begrip van de komplexiteit van onze mo derne samenleving wordt veel geeist, en er zijn maar weinig diseiplines beter in Staat dan de kartografie om aan dergelijke eisen te beantwoorden. Kaarten zijn al tijd al een hulpmiddel geweest bij de navigatie, maar op het ogenblik gaan kaarten ook een fundamentele rol speien bij het helpen navigeren door een in toenemende mate turbulente zee van nieuwe gegevens en nieuwe in formatie over een grote verscheidenheid van onderwer pen die niet eerder van belang voor de kartografie wer den geacht. De kartografie moet zijn topografische en plaatsbeschrijvende produkten aanvullen met themati sche produkten die ons begrip van de wereld waarin we leven doen toenemen evenals de aanvaarding van het kultureel eigene en de kulturele kontext van zowel kar tografische produkten als kartografische Processen. Het koneept 'kaart' steh ons in Staat om orde te bren- gen in de betrekkingen tussen een grote verscheidenheid van zowel kwalitatieve als kwantitatieve gegevens, ze te analyseren, weer te geven en door te geven op een ma- nier waar geen ander produkt aan kan tippen. Arthur Robinson en Barbara Petchenik hebben in hun funda mentele en stimulerende Studie over kaarten The nature of maps (robinson petchenik, 1976) al aangegeven dat kaarten zo oud zijn als de geschiedenis van de mensheid en in alle kulturen voorkomen. Kaarten hoe- ven niet altijd een gevolg te zijn van een op produkten gerichte benadering zoals die in onze westerse samenle vingen geldt, maar kunnen even goed resulteren uit een op Processen gebaseerde benadering, zoals möge blijken uit recente publikaties van pandya (1990) over de Anda- manen en van Rundstrom over de Inuit (Eskimo's). De koncepten 'kaart' en 'karteren' zijn, of het nu gaat om 20 KT 1991.XVII.4

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 22