mentale konstrukties of fysieke Produkten, zo funda- menteel dat Psychologen het vaak hebben over 'karteer- strategieen' wanneer ze proberen uit te leggen hoe de menselijke hersenen funktioneren. Omdat de kaart het centrale element van de kartografie is, vormt hij ook een expliciet onderdeel van mijn definitie van de karto grafie. Die luidt: "Kartografie is het organiseren, weer- geven, kommuniceren en gebruiken van geo-informatie in grafische, digitale of voelbare vorm. Het kan bij het kreeren van kaarten en kaartverwante Produkten van ruimtelijke informatie alle stadia van weergave, van ge- gevens tot uiteindelijk gebruik, omvatten." 1k geloof niet dat het verstandig is om kartografie te definieren zonder te verwijzen naar kaarten, naar het proces waarbij kaarten worden vervaardigd en naar de sociale kontext waarin ze worden gebruikt. De kartografische kognitie is een uniek proces omdat het gaat om het gebruik van de menselijke hersenen om patronen en betrekkingen te herkennen in hun ruimte- lijk verband. Dat kan men moeilijk vervangen door de Software die op het ogenblik beschikbaar is bij de meeste GIS-systemen, beperkt als ze meestal zijn tot op zekere hoogte door de aard van de op vektoren geba- seerde datastrukturen die dikwijls topologisch, sequen- tieel of objekt-georienteerd zijn. Cartwright heeft al aangegeven dat de volledige informatie-inhoud van ge- gevens vaak alleen maar kan worden overgedragen door het weer te geven in kaartvorm (cartwright, 1989, p. 9). De komst van geografische informatiesystemen heeft de kognitie aan de hand van kaarten zeer aanzien- lijk verbeterd, en sommige aspekten van het proces ge- kwantificeerd, maar er blijven nog belangrijke intuitieve elementen over, terwijl het proces van de ruimtelijke informatie-overdracht ook nog niet geheel verklaard is. De kartografische kommunikatie krijgt in het informa- tietijdperk ook een nieuwe betekenis; er zijn nieuwe uit- dagingen om aan te beantwoorden. Het gaat er om nieuwe Produkten te ontwikkelen om de effektiviteit van de informatie-overdracht te verbeteren en tot een beter begrip te komen van de kommunikatieprocessen. Veel kaarten en aan kaarten ontleende informatiepro- dukten zullen een vorm hebben die afwijkt van het tra- ditionele papieren produkt. De waarneming door de menselijke hersenen van deze nieuwe elektronische beei den verschilt duidelijk van die van de papieren Produk ten. Onderzoek op het gebied van de waarnemingspsy- chologie en van de Psychologie van de menselijke faktoren zal daarom ook voor kartografen van belang zijn. Er is op dit gebied betrekkelijk weinig kartogra- fisch onderzoek gedaan, maar het belang ervan is groot en het zou moeten leiden tot een heropleving van on derzoek en toepassingen op het gebied van de kartogra fische kommunikatie. De nieuwe technologieen stellen ons in Staat tot het leg gen van interessante en vernieuwende relaties tussen de kognitie en de kommunikatie. Het op dit ogenblik op- komende vakgebied van de visualisatie is daar een goed voorbeeld van. Visualisatie is een onderdeel van de Computer graphics (mccormick e.a., 1987) dat zowel de analytische als kommunikatieve kracht van de visuele interpretatie onderzoekt. Sommige auteurs (zoals fried hoff benson, 1989) stellen dat visualisatie de kern is van wat ze de tweede computerrevolutie noemen. Ro bertson heeft nagegaan wat de implikaties van de visua lisatie voor de kartografie zijn (Robertson, 1988). Re- centelijk heeft Nigel Waters hetzelfde gedaan voor de geografie (waters, 1991). "De visuele weergave van ge- gevens is gericht op het effektief exploiteren van de mo- gelijkheid van het menselijke visuele systeem om ruim telijke strukturen en patronen te herkennen. Dit kan de sleutel verschaffen voor een kritische en uitgebreide toe- passing van de gegevens ten behoeve van de daarop vol- gende analyse, verwerking en besluitvorming" (Robert son, 1988, p. 243). Visualisatie is gericht op het oproepen van een intuitieve waardering van de opval- lende karakteristieken van een serie gegevens en "het karteren van de relevante aspekten van de gegevens (die zelf al of niet van visuele aard kunnen zijn) zodat visu ele weergaves ontstaan die makkelijk en intuitief begre- pen kunnen worden door de waarnemer" (Robertson, 1988, p. 243). Onderzoeksresultaten op het gebied van de visualisatie maken aannemelijk dat, wanneer men beeiden gebruikt die overeenkomen met de driedimensionale wereld zoals we die kennen, daardoor zowel de analyse als de kom munikatie kan worden verbeterd. "Men is er in toene- mende mate van overtuigd dat een effektief gebruik van de kapaciteiten voor ruimtelijke analyse van het visuele systeem afhangt van het gebruiken (en niet van het door de war gooien) van de natuurlijke verwerkingsme- chanismen van de zintuigen. Dat suggereert het gebruik van die eigenschappen van de zintuigen waarvan men de attributen duidelijk en intuitief naar waarde kan schatten, als middel om data-variabelen weer te geven met gelijksoortige attributen" (Robertson, 1988, p. 251). Voor kartografen is deze nieuwe techniek een opwindende uitbreiding van de methoden voor een ver- beeldingsvolle weergave van gegevens die al sedert het prille begin aanwezig zijn. Visualisatie hangt natuurlijk af van de nieuwe digitale technieken van analyse en weergave van gegevens, en in die zin is het precies, exakt en nauwkeurig. Hoewel wetenschappelijk van aard vereist het effektieve gebruik van de visualisatie toch de theoretische verbeelding die volgens schrijvers als Roszak nodig is. Visualisatie zou een interface kun nen zijn die de mogelijkheden voor een dialoog tussen positivisten, humanisten, en realisten/strukturalisten (waarvan waters (1989) steh dat die ontbreekt in de huidige situatie) zou kunnen doen toenemen. Visualisatie is een wetenschappelijk gereedschap, maar de toepassing ervan vereist kunstenaarstalent, verbeel ding en intuitie. Figuur 1 geeft een visuele impressie van de betrekkingen die fundamenteel zijn voor de kar tografie en die in het informatietijdperk op nieuwe ma- nieren met elkaar worden gekombineerd. Wil de karto grafie verder komen, dan moet er evenveel aandacht worden geschonken aan alle drie de zijden van de afge- beelde driehoek. Op het ogenblik krijgen de nieuwe di gitale technologieen een buitensporig deel van de aan dacht. Deze nieuwe technologieen zijn natuurlijk van KT 1991.XVII.4 21

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 23