van andere toegevoegd, zoals dat van het gehoor, en op den duur zullen ook de andere zintuigen, zoals het ge- voel en de reuk erbij worden betrokken. Dat komt dan tegemoet aan de kritiek van wood (1991) die stelt dat de waarneming "het hele lichaam in zijn menselijke ekologische situatie" moet betrekken. Met het voortschrijden van de technologie zullen ook de mogelijkheden voor multi-media elektronische karte- ringssystemen worden uitgebreid. Aan een al komplete serie van manieren om alfanumerieke gegevens te analy- seren en weer te geven door middel van beeiden en ge- luid zullen elementen worden toegevoegd zoals de mo- gelijkheid om zintuigen zoals de reuk te gebruiken. Wanneer we met vervuiling te maken hebben zou het systeem de gebruiker bijvoorbeeld een idee kunnen ge ven van de schadelijke geuren die op veel sterk veront- reinigde lokaties aanwezig zijn. Multi-media Systemen zijn natuurlijk niet beperkt tot de kartografie en worden, zoals zo vaak het geval is met nieuwe digitale technologieen, primair voor andere doeleinden ontwikkeld, zoals amusement, opleiding en training. De Peugeot automobielfabriek gebruikt bij voorbeeld een multi-media systeem voor de training van zijn mecaniciens, en de hoofdmarkt voor multi-media Systemen is waarschijnlijk het thuisvermaak waarbij video en compact-disc op een nieuwe manier worden gekombineerd. Het kartografische potentiaal van zulke Systemen is echter groot. De kaart kan deel uitmaken van de data- base van deze nieuwe Systemen, maar hij kan tegelijker- tijd een belangrijk gereedschap zijn voor het organise- ren van de informatie die zulke Systemen bevatten. Ook dit wordt door Louise Guay goed aangegeven: "Kaar- ten plachten de belangrijkste elementen te zijn voor na- vigatie en ontdekking. Nu zijn ze het gereedschap ge worden voor interaktieve computer-navigatie. De modellen van de wereld die ze waren zijn nu veranderd in werelden van modellen. Een kaart waarvan het sys teem de architektuur van de ruimte omvatte bevat niet alleen de organisatie van die ruimte maar ook onze ma nier van het gebruiken van die ruimte en van het weer- geven en simuleren ervan. Met andere woorden: we na- vigeren door kennis. Kaarten hebben ons een geweidige en dynamische manier van kennis verwerven gegeven. Multi-media Systemen gebruiken kaarten en grafieken naast veelsoortige interfaces tussen media en overal doorheen geweven begrippen van legenda's en vertalin- gen. De metaforen van reizen en geografische exploratie doordrenken de multi-media Systemen aangezien we vertrekken naar nieuwe werelddelen van op meerdere zintuigen betrokken talen. Aanvankelijk verscheen het wereldbeeld aan ons geestesoog in hetzij verbale hetzij geschreven (en dus vi- suele) vorm. In het vervolg zal het worden overgedragen en gekommuniceerd door Systemen die meer op de menselijke kommunikatie lijken omdat alle zintuigen erbij worden betrokken" (guay, 1990, p. 2). Met een konceptueel fundament dat nieuw leven is in- geblazen gaat de kartografie een opwindende toekomst tegemoet. In zekere zin zijn we weer terug bij ons uit- gangspunt. De moderne kartografie zal zieh in toene- mende mate terugvinden op het ontmoetingsvlak tussen kunst en wetenschap, en kreativiteit en verbeelding zul len nodig zijn om de steeds meer geavanceerde weten- schappelijke technieken aan te vullen. Tegelijkertijd zal het gewicht van ons vak in toenemende mate worden verzwaard door het besef van de sociale en kulturele konsequenties van het karteren en door de noodzaak om nog nauwkeuriger een hele serie vraagstukken te onderzoeken die te maken hebben met de kartografie in zijn sociale kontext zowel binnen als tussen verschillen- de samenlevingen. Zoals duidelijk gesteld is in deze bijdrage zal de tech nologie, en vooral de Computertechnologie een belang rijk deel blijven uitmaken van de kartografie, maar het mag de kartografie niet gaan overheersen. "Wat er in de toekomst met kaarten zal gebeuren hangt deels af van de mate waarin kartografen bereid zijn om hun op introspektie gebaseerde gewoontes overboord te zetten en hun juiste houding te bepalen tot de sociale en poli- tieke fundamenten van hun kennis. Als ze tenslotte een ondergeschikte rol krijgen te speien in de samenleving dan zal dat de schuld zijn van hun eigen geobsedeerd zijn door de technologie" (harley, 1990a, p. 19). Noten Prof. D.R.Fräser Taylor is verbonden aan de Carleton Univer- siteit in Ottawa, Canada, en is President van de Internationale Kartografische Vereniging (ICA). Dit artikel is een vertaling van de openingsrede die hij op 24 September 1991 hield voor de 15e Internationale Konferentie en de 9e Algemene Vergadering van de ICA in Bournemouth, Engeland. De bijdrage is deels gebaseerd op het door de auteur geschre ven eerste hoofdstuk in het, eveneens door de auteur geredi- geerde, boek Geographie Information Systems. The micro- computer and contemporary cartography, versehenen bij Pergamon Press, 1991. Prof. F.J. Ormeling zorgde voor de vertaling van het artikel van het Engels in het Nederlands. Literatuur Friedhoff, R.M. and W. Benson (1989), Visualisation: the sec- ond Computer revolution. New York: H.N.Abrahams Press. Guay, Louise (1990), A multimedia atlas. National Atlas In formation Services Opportunities Seminar, Ottawa, Depart ment of Energy, Mines and Resources. Harley, J.B. (1988), Maps, knowledge and power. In: Cosgro- ve, D. and S. Daniels (eds.), The iconography of landscape: essays in the symbolic representation, design and use of past environments. Cambridge: Cambridge University Press, pp. 277-312. Harley, J.B. (1989), Deconstructing the map. Cartographica 26, 2, pp. 1-20. Harley, J.B. (1990a), Cartography: ethics and social theory. Cartographica 27, 2, pp. 1-23. Vervolg literatuur op blz. 35. KT 1991.XVII.4 23

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 25