D Een op kennis gebaseerd systeem voor de keuze van vlaktinten uit een kleurenkaart Ze-shen Wang en A. Brown cHqDS)I1 Acf Inleiding Voor het ontwerpen van kaartsymbolen maken karto- grafen gebruik van de bekende visuele variabelen van Bertin. Hierbij zijn kleur en grijswaarde (helderheid) de belangrijkste voor vlaksymbolen. Een derde variabele, verzadiging, kompleteert de reeks van specifieke kleur- variabelen. Van deze drie wordt grijswaarde het meest gebruikt voor het weergeven van kwantitatieve informa- tie. Door de jaren heen hebben kartografen veel prakti sche kennis opgebouwd in kleurgebruik ter bevordering van efficiente kommunikatie. Maar deze kennis werd en wordt vaak niet schriftelijk vastgelegd, waardoor hij niet direkt beschikbaar is voor niet-kartografen. Dit ar- tikel is gebaseerd op een klein onderzoeksprojekt, waar- in een eenvoudig rekenkundig model werd gemaakt op basis van de ITC 'Ostwald'-kleurenkaart, voor gebruik in een kleurkeuze computerprogramma geschreven in de taal 'Prolog'. Dit programma biedt hulp aan de (oner- varen) kaartmaker, zowel bij het konventionele als bij het digitale ontwerpen van kaarten. Kleur in grafische softwarepakketten Grafische softwarepakketten, die ook voor kartografi- sche doeleinden gebruikt kunnen worden, laten een vrije kleurkeuze toe, binnen zekere beperkingen. Vaak kunnen bijvoorbeeld 256 kleuren tegelijkertijd verschij- nen op een beeld, uit een palet van 16,8 miljoen. In het algemeen krijgt de gebruiker weinig of geen advies in het gebruik van kleuren, zelfs niet in specifieke karto- grafische programma's, met uitzondering van de soms aanwezige 'default' kleuren. In grafische softwarepak ketten wordt kleur beschreven op een of meer van de volgende manieren: RGB (rood, groen, blauw); CMG (cyaan, magenta, geel); KHV (kleur(soort), helderheid, verzadiging). De laatste methode is gebaseerd op een driedimensionale figuur, die veel overeenkomsten ver- toont met de Munsell- en Ostwald-kleursystemen. Nog- al betreurenswaardig is het feit, dat er verschillende ma nieren bestaan voor het omzetten van RGB- (en dus CMG-)waarden in KHV-koördinaten. 'Default' kleuren in veel kartografische, GIS en remote sensing programma's zijn niet altijd gebaseerd op de kartografische 'regels'. Een voorbeeld is de blijkbaar door computerdeskundigen geliefde spektrale reeks, die vaak wordt gebruikt in remote sensing programma's, met geel tussen rood en groen. Zelfs de betere 'de- faults' zijn niet altijd bruikbaar voor alle soorten kaar ten. Als antwoord op dit probleem zijn er een aantal meer geavanceerde programma's geschreven, die zijn gebaseerd op het koncept van de 'waarnemingsunifor- me kleurenruimte" en die middels kleurselektie op het beeldscherm aanvaardbare kleurenreeksen opleveren, met name voor remote sensing beeiden (gill trigg, 1988). Een ander groot probleem heeft te maken met de ge- drukte uitvoer. Een kleurenmonitor maakt gebruik van additieve (RGB) kleurmenging, terwijl bij een kleuren- printer (bijvoorbeeld 'inkjet' of thermische printer) juist subtraktieve (CMG) kleurmenging wordt toege- past. Zo veel moeilijk te kontroleren variabelen speien een rol bij de overgang van beeldschermkleuren naar gedrukte uitvoer, dat een volmaakte overeenstemming niet te verwachten valt. Hetzelfde beeld, gedrukt op verschillende printers kan er heel anders uitzien door verschillen in inkten, 'dither' patronen2 en resolutie (robinson et al., 1990). In deze nogal ongrijpbare situ- atie bieden kleurenkaarten uitkomst, mits geproduceerd op exakt dezelfde manier als de te drukken uitvoer. Kleurkeuze geschiedt dan met behulp van de gedrukte kleurenkaart en niet rechtstreeks op het beeldscherm. Om de toepasbaarheid van de resultaten van het hier beschreven onderzoeksprojekt te vergroten, en de uit- voerproblemen tot een minimum terug te brengen, wer den er drie uitgangspunten vastgesteld. In de eerste plaats werd het onderzoek beperkt tot PostScript film- uitvoer, bedoeld voor offsetdruk. Deze vorm van uit voer kan konventionele puntrasters exakt nabootsen (brown schokker, 1989a). In de tweede plaats wer den alleen de 342 kleuren van de ITC 'Ostwald'- kleurenkaart gebruikt, opdat de resultaten ook voor konventionele kaartproduktie bruikbaar zouden kunnen zijn, waarin slechts een klein aantal tintrasters wordt toegepast. In de derde plaats moest het programma op een PC-AT of -XT kunnen 'draaien', aangezien deze Computers, of hun klonen, wereldwijd zijn verspreid. De ITC 'Ostwald'-kleurenkaart In een poging om de kleurkeuze te vergemakkelijken, werd er tien jaar geleden op het ITC een kleurenkaart3 ontworpen, gebaseerd op het Ostwald-kleurensysteem (brown, 1982; van den worm, 1983). Het systeem is gebaseerd op een dubbele kegel, met een grijstrap van zwart naar wit als centrale as (figuur 1). Het azimut KT 1991.XVII.4 25

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 27