D Kaartgebruiksonderzoek en computergesteunde statistische kartografie C.P.J.M. van Elzakker IJICOW Abi Inleiding De laatste 30 jaar is er veel kartografisch onderzoek verricht, zowel op het gebied van kaartgebruik en kaartontwerp als in de computerkartografie, met recen- telijk duidelijk meer nadruk op het laatste. Ongetwijfeld hebben kaartgebruikers geprofiteerd van de voordelen van de als gevolg van dit onderzoek toege- nomen kennis en begrip van kaartgebruik en kaartont werp, resulterend in meer doelmatige kaarten. Tegelijkertijd zullen de snelle ontwikkelingen in de computerkartografie leiden tot een toenemend gebruik van kaarten, aangezien (personal) Computers nu tegen relatief läge kosten de mogelijkheden bieden tot snelle gegevensverwerking en kaartproduktie door de gebrui- ker voor de gebruiker. Heiaas is de integratie tussen beide terreinen van karto grafisch onderzoek tot dusver echter onvoldoende. Als gevolg daarvan worden alle computergesteunde metho- den voor kartografisch ontwerp en produktie nog niet optimaal toegepast in de praktijk en wordt de compu terkartografie aan de andere kant vaak bekritiseerd op grond van een onvoldoende afstemming op doel en gebruik. Het is duidelijk aan het worden, dat er in de afgelopen paar jaar misschien wat te weinig nadruk is gelegd op doel en gebruik van de kartografische Software, die is ontwikkeld. Diegenen, die onlangs zijn begonnen met het onderzoeken van de mogelijkheden voor het opzet- ten van kartografische kennissystemen, welke bestaande kartografische Software in zieh op kunnen nemen, heb ben nu ook ontdekt, dat er in de kartografische weten- schap nog steeds grote leemtes zijn in kennis en begrip van kaartgebruik en kaartontwerp. Het doel van dit artikel is om het belang aan te tonen en te benadrukken van hernieuwd fundamenteel kaart gebruiksonderzoek, waarvan de resultaten kunnen wor den toegepast op het ontwerp van kartografische Software. Alhoewel de argumentatie, die in dit artikel wordt ge- presenteerd, ook van kracht kan zijn in andere gebieden van de kartografie, beperkt de bespreking zieh hier tot de statistische kartering. Deze bijzondere kartografische specialisatie wordt beschreven in de volgende paragraaf. Daarna wordt aandacht besteed aan de veranderingen in de statistische kartografie, die door de Computer zijn teweeggebracht. Het tweede deel van het artikel tracht een antwoord te geven op de vraag naar welk (statis tisch) kaartgebruiksonderzoek de basis heeft gevormd voor de huidige produktie van statistische kaarten. Dit mondt uit in enkele aanbevelingen voor de soort van onderzoeksaktiviteiten, die nog moeten worden uit- gevoerd. In dit artikel wordt de aandacht niet alleen beperkt tot de statistische kartografie, maar ook tot het kaartge bruiksonderzoek in relatie tot kaart- en symboolont- werp, dat wil zeggen in relatie tot de feitelijke kartogra fische weergave van ruimtelijke gegevens. Deze gegevens zelf, en hun eigenschappen, blijven hier buiten be- schouwing, hoewel ze zeker meer aandacht verdienen dan dat ze tot nu toe hebben gekregen in het kartogra fisch onderzoek. Een goede kennis van de aard van de gegevens die moeten worden gekarteerd, inklusief kwali- teitsaspekten, is van fundamenteel belang voor het ont- werpen van kaarten en daarmee voor de effektiviteit van het in kaart brengen (vergl. jones, 1990). Statistische kartografie De termen 'statistische kartografie' en 'statistische kaart' worden veel gebruikt, maar zelden verklaard. In de Multilingual Dictionary of Technical Terms in Car- tography van de ICA (1973) wordt een statistische kaart gedefinieerd als: "ledere thematische kaart die statisti sche gegevens weergeeft. Deze worden doorgaans ge- toond in relatie tot speeifieke administratieve gebieden of tellingseenheden." Het tweede deel van deze bijna 20 jaar oude definitie is wellicht een reflektie van het feit, dat toentertijd vooral gedacht werd aan volkstellingsgegevens en andere sociaal-ekonomische data, die inderdaad per gebieds- eenheid werden vastgesteld. Nu nog steeds komt deze beperking soms ook naar voren in, bijvoorbeeld, karto grafische leerboeken en onderwijsprogramma's. In het Kartografisch Vakwoordenboek, dat van 1985 tot en met 1987 in afleveringen werd opgenomen in het Karto grafisch Tijdschrift, werd een statistische kaart nog al- tijd gedefinieerd als een: "Thematische kaart waarop per telgebied de uitkomsten van (volks)tellingen zijn weergegeven.(bös et al., 1986, p. 56). Met de toegenomen aandacht voor milieuvraagstukken in de afgelopen jaren, hebben we echter ook een aan- zienlijke groei meegemaakt van de milieustatistieken en van de kartografische weergave van statistische gegevens met betrekking tot het fysische milieu. Te denken valt bijvoorbeeld aan gegevens over neerslag en luchtvervui- ling; kwantitatieve gegevens, die zijn verkregen op be- KT 1991.XVII.4 29

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 31