paalde meetpunten, waartussen, bijvoorbeeld voor kar- tografische weergave, kan worden gei'nterpoleerd. Deze wat andere manier van dataverzameling - en daardoor soms inderdaad ook van kartografische weergave - mag geen reden zijn om milieugegevens impliciet of expliciet uit te sluiten van een definitie van een statistische kaart. De statistische kartografie heeft betrekking op elke soort statistische gegevens met een geografische komponent, zoals ook naar voren komt uit het eerste deel van de ICA-definitie. De statistische kartografie bestrijkt daarmee in potentie een zeer breed terrein. Maar in plaats van de nadruk te leggen op de aard van de gegevens die moeten worden weergegeven, is het identificeren van de statistische kartografie misschien meer een weerspiegeling van de wetenschappelijke be- hoefte om een bepaalde vorm van thematische karto grafie en thematisch kaartgebruik te onderscheiden. Want in de statistische kartografie ligt de nadruk door- gaans niet op het genereren van kaarten, die vooral een visueel antwoord geven op Bertin's elementaire vraag: wat is er op die bepaalde plaats? (bertin, 1981, p. 152). Voor dit elementaire doel kan bijvoorbeeld gedacht worden aan wegenkaarten (figuur 1), leidingkaarten en geomorfologische kaarten, die allemaal vallen onder de algemene definitie van thematische kaarten (kaarten waarin er een specifieke nadruk ligt op een bepaald as- pekt van de werkelijkheid, geplaatst tegenover topogra- fische kaarten, die een meer 'komplete' weergave van de werkelijkheid tot doel hebben). mmmer TERDAM Figuur 1. Fragment van een wegenkaart van Nederland op schaal 1:250.000: een voorbeeld van een thematische kaart, die vooral gericht is op Bertin's elementaire niveau van kaart gebruik zwart-wit opname van een gekleurd origineel ver- vaardigd door de Topografische Dienst Nederland, Emmen, 1988). Figuur 2. Omvang van de verkopen per Staat: voorbeeld van een statistische kaart met proportionele puntsymbolen voor Bertin 's tussenliggende en globale niveau 's van kaartgebruik (Bron: F.J. Ormeling). Statistische kaarten, als een speciale vorm van themati sche kaarten, worden veeleer gemaakt om ook antwoor- den te geven op vragen op het tussenliggende en het globale/totale niveau (bertin, 1983, p. 141), zoals: wat is er in een bepaalde regio?; waar bevindt zieh een be paald kenmerk? of, wat is de ruimtelijke spreiding of trend van een bepaald verschijnsel? Dit zijn vragen die betrekking hebben op regionale evaluaties, geografische distributies en interne en externe ruimtelijke vergelijkin- gen, die het meest efficient beantwoord worden door 'zien'-kaarten, in plaats van door iees'-kaarten (ber tin, 1981, p. 147). Voor dat doel worden in de statisti sche kartografie kenmerkende thematische kaarttypen gegenereerd, zoals choropletenkaarten, figuratieve kaar ten (figuur 2), stippenkaarten en isolijnenkaarten. Deze kaarten verschijnen als 'echte' kaarten in nationale en regionale atlassen, aardrijkskundeboeken, geografische onderzoeksrapporten, pianologische studies e.d. Steeds meer verschijnen deze kaarten ook als zogenaamde 'virtuele' kaarten op een computerscherm, waar ze bij voorbeeld als analytische hulpmiddelen worden geraad- pleegd door de gebruiker en na gebruik weer worden afgedankt. Computergesteunde statistische kartografie Alhoewel statistische kaarten in grafisch opzicht relatief eenvoudig zijn, moesten auteurs en gebruikers voor de produktie ervan in het verleden toch een beroep doen op de handvaardigheden van kartografen. Het bijko- mende voordeel van dit bouwen op kartografen voor het genereren van statistische kaarten was dat deze de laatste resultaten van onderzoek op het gebied van kaartgebruik en kaartontwerp konden toepassen terwijl ze de kaart 'tekenden', en dat deden ze doorgaans dan ook. Tegenwoordig zijn geografen, pianologen en andere sta tistische kaartgebruikers vaak in Staat om direkt hun ei gen kaarten te maken met behulp van een of ander ge- bruiksvriendelijk grafisch softwarepakket, zodat ze niet 30 KT 1991.XVII.4 Volume ofsales .0, '•vrr-i/c iWKterdorp m 1990 t BADHOEVEOW st eIvb bUK 50-250K 50K-1 M

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 32