psychofysisch en kognitief kaartgebruiksonderzoek een vruchtbare Start maken met een koncentratie op de sta tistische kaart en statistisch kartografische Systemen. In het bijzonder is meer aandacht nodig voor de aller- eerste fase in het proces van het genereren van kaarten: de fase waarin een probleem wordt geidentificeerd en waarin de konklusie wordt getrokken dat een statisti sche kaart kan helpen bij het oplossen van het pro bleem. De volgende vraag is onmiddellijk welk statis tisch kaarttype in het bijzonder het meest bruikbaar is in de gegeven omstandigheden en pas daarna komen de Problemen met betrekking tot het konkrete ontwerpen van Symbolen. Met name in deze allereerste fasen van het genereren van statistische kaarten, maar ook in de latere ontwerpfasen, hebben doe-het-zelf kartografen behoefte aan meer hulp van hun statistisch kartografi sche Systemen. Gerealiseerd moet worden, dat mogelijke verbeteringen op het gebied van het ontwerpen van statistische kaar ten en Symbolen, die het resultaat kunnen zijn van her- nieuwd kaartgebruiksonderzoek, niet ook automatisch toepasbaar zullen blijken te zijn op andere kaartsoor- ten, die bestemd zijn voor andere doeleinden en ge- bruikers. Voor andere thematische en topografische kaartsoorten zijn nieuwe onderzoeksaktiviteiten op het gebied van kaartgebruik en kaartontwerp ter verdere verbetering van de kartografische Software van even groot belang. Met name onderzoek naar het gebruik van kaarten als geheel zal een betere afstemming ople- veren tussen de ontwerpers van kartografische Systemen en de (niet-kartografische) gebruikers van die Systemen en kan manieren aan de hand doen waarmee gebrui kers, die hun eigen kaarten tot stand brengen, een beter en nuttiger gebruik kunnen maken van de beschikbare Software. Dit artikel is vooral gebaseerd op literatuuronderzoek en wat eerste gedachten. Het dient alleen als een uit- gangspunt voor verder onderzoek door de auteur naar de behoeften van de gebruikers bij de statistische karto- grafie met behulp van microcomputers, dat moet leiden tot aanbevelingen voor het ontwerp, de struktuur, de organisatie en het gebruik van statistisch kartografische Software en kennissystemen. Natuurlijk worden in dat geval tegelijkertijd de middelen verschaft voor de evalu- atie van bestaande statistisch kartografische Software en Systemen, met het oog op het specifieke gebruik dat er van wordt gemaakt. Op basis van uitgebreid literatuuronderzoek zal het hui- dige stelsel van regels en principes met betrekking tot het ontwerpen van kaarten en Symbolen moeten worden 'vastgesteld', inklusief een indikatie van de wetenschap- pelijke betrouwbaarheid van elk van deze regels en principes. Bovendien moet er een vergelijkende analyse worden gemaakt van bestaande statistisch kartografi sche softwarepakketten en de faktoren, die tot dusver een rol hebben gespeeld bij de ontwikkeling van die pakketten, moeten worden onderzocht. Door middel van een Studie van de Software en hun handleidingen, en door middel van interviews met de ontwerpers van de Software, zal de mate moeten worden bepaald waar in bestaande kartografische kennis en ervaring is opge- nomen. Daarnaast wordt gekeken naar de gebruiksmo- gelijkheden en naar de variatie in kartografische weergavemethoden die worden geboden door de Software. Met gebruikmaking van de resultaten van deze eerste stappen als uitgangspunten kan het feitelijke kaartge bruiksonderzoek van start gaan, gekoncentreerd op sta tistische kaarten die op een (micro)computer worden gegenereerd door de gebruiker voor de gebruiker. Naast een analyse van de kaarten die daadwerkelijk worden geproduceerd (en bijvoorbeeld verschijnen in onder- zoeksrapporten of publikaties), zal met name de 'hardop-denk-methode' worden toegepast om konklu- sies te kunnen trekken ten aanzien van de drijfveren voor de produktie van statistische kaarten. Deze metho- de, die al eerder is toegepast in andere wetenschappelij- ke disciplines (bijvoorbeeld in taalbeheersingsonder- zoek), bestaat uit geluids- en (eventueel) video-op- namen van zorgvuldig geselekteerde proefpersonen, die gevraagd zijn om, hardopdenkend, een nauwkeurig om- schreven geografische taak uit te voeren met behulp van kartografische hulpmiddelen. De 'hardop-denk- protokollen', die het resultaat zijn van de toepassing van deze onderzoeksmethode, zullen worden gebruikt om kriteria te ontwikkelen voor het opzetten en evalue- ren van statistisch kartografische Software. Dit onderzoek zal passen in het nieuwe onderzoeksmo- del dat Olson al in 1984 suggereerde: een model waarin de gebruiker centraal Staat en de komponenten bestand- delen zijn als de innerlijke behoeften, drijfveren en ver- werkingskapaciteit van de gebruiker met betrekking tot kaarten (olson, 1984). Noot Drs Corne van Elzakker is universitair docent bij de afdeling Kartografie van het ITC (Postbus 6, 7500 AA Enschede, tel. 053-874478). Dit artikel is een vertaling van de paper, die door de auteur werd gepresenteerd op het 15e internationale ICA-kongres in Bournemouth, Groot-Brittannie (23 Septem ber t/m 1 Oktober 1991). Literatuur - (1973), Multilingual Dictionary of Technical Terms in Carto- graphy. ICA, Kommissie II, Voorzitter E. Meynen. Wiesba den: Franz Steiner Verlag. Bertin, J. (1981), Graphics and graphic information- processing. Berlijn, New York: Walter de Gruyter. Bertin, J. (1983), Semiology of graphics. Diagrams, networks, maps. Vertaald door W.J. Berg. Madison, Wisconsin: The University of Wisconsin Press. Blatchford, R. D. Rhind (1989), The ideal mapping pack- age. In: D.W. Rhind D.R.F. Taylor (red.), Cartography past, present and future. Festschrift for F.J. Ormeling. London New York: Elsevier Applied Science Publishers ten behoeve van de International Cartographic Association, pp. 157-168. Bollmann, J„ M. Breithaupl, W. Dransch U. Freitag (1988), Thailand in maps. Application of the mapping System KT 1991.XVII.4 34

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 36