J.C Müller MSSE Het opzetten van kennisreservoirs voor op regels gebaseerde generalisatie Inleiding Het doel van generalisatie is duidelijk: men wil een ruimtelijk bestand kreeren waarvan de mate van detail overeenkomt met een bepaalde schaal van weergave en/of analyse. Verschijnselen zoals plaatselijke atmosfe- rische turbuleptie of migratie tussen staten, kunnen al- leen herkenbaar zijn op bepaalde schalen van waarne- ming. Een eiland kan niet worden gei'ndentificeerd als een eiland, als je alleen maar de kiezelstenen aan de kust kunt zien (minsky, 1986). Vandaar de noodzaak om de schaal en, als gevolg daarvan de mate van detail, aan te passen aan het waarnemingsniveau waarop je verschijnselen wilt her kennen. Hoewel ik me er bewust van ben dat het probleem van de generalisatie van ruimtelijke informatie bekeken moet worden in de bre- dere kontekst van het ruimtelijk modelleren, teneinde de mate van detail aan te passen aan het doel van de analyse, zal ik met opzet de grafische en weergave- aspekten van de kartografische generalisatie benadruk- ken, op basis van de opvatting dat de publikatieschaal van een kaart bedoeld is om tegemoet te komen aan zo- wel analytische als kommunikatieve doelen. Het onderwerp generalisatie is onlangs opgedoken in kartografische kringen als een onderwerp dat de hoogste prioriteit verdient. Samen met de geautomati- seerde objekt-interpretatie, schijnt automatische genera lisatie een van de belangrijkste nog onoverwonnen obstakels te zijn bij het streven naar volledig geautoma- tiseerde produktielijnen in de kartografie. Gelijktijdig zijn er op verschillende plaatsen initiatieven genomen om te proberen het probleem op te lossen, onder ande re bij het IGN in Frankrijk (le men, 1991), de Universi- teit van Hannover (meyer, 1989, jager, 1990), de Uni- versiteit van Buffalo (buttenfield delotto, 1989), de Universiteit van Syracuse (mcmaster monmonier, 1989), Birkbeck College (joäo, 1990) en het ITC (mul ler mouwes, 1990). Op tenminste twee gebieden be- staat er een urgente behoefte aan geautomatiseerde voorzieningen voor generalisatie: de mogelijkheid om dynamische 'on-line zoom' operaties te verrichten op meerdere schalen in een GIS-omgeving, en de mogelijkheid om digitale kartografische modellen (DKM) onmiddellijk te kunnen bijwerken vanuit een centraal gegevensbestand, dat een digitaal land- schapsmodel (DLM) wordt genoemd. Het tweede aspekt in het bijzonder is van belang voor de kartografische produktie. De meeste nationale topo- grafische diensten zijn nu begonnen met digitale karte- ringsprogramma's. Digitale kartografische gegevens- bestanden worden typisch gekenmerkt door grote hoeveelheden data en komplekse organisatorische struk turen, die zowel geometrische als attribuutinformatie bevatten over kartografische verschijnselen. Deze ken merken veroorzaken komplekse problemen met betrek- king tot beheer en onderhoud. De huidige Strategie is om DKM's te produceren, die een exakte replika zijn van de topografische kaartseries. De resulterende Pro dukten zijn schaalafhankelijk en ingericht naar de tra- ditionele bladindeling en formaten. Vandaar dat we ook te maken hebben met een zekere inefficientie in de opslag van gegevens. Dit zou konsistentieproblemen kunnen veroorzaken, aangezien men zeker moet stellen dat iedere herziening op de ene schaal ook verwerkt wordt op de andere schalen. Verder kan het bijwerken van een verschijnsel andere naastliggende verschijnselen op verschillende manieren beinvloeden op verschillende schalen, waardoor gekompliceerde 'opsporingsroutines' nodig kunnen zijn, die mogelijk tot inkonsistente kor- rekties kunnen leiden. Tenslotte is er het probleem, dat er niet automatisch een nieuwe schaal, laten we zeggen 1:150.000, uit de bestaande datasets kan worden afge- leid. Dit is ongunstig, omdat fysische en sociaal geogra- fische verschijnselen kenmerken vertonen, waarvan de schaalafhankelijkheid niet noodzakelijkerwijze overeen komt met de willekeurige diskrete schalen die worden toegepast in nationale karteringsinstellingen. Het verzamelen van kennis over kartografische generali satie betekent een noodzakelijke stap in de richting van de formalisatie en uitvoering van geautomatiseerde ge- neralisatieprocedures. In dit Stadium is het zinvol om vorige pogingen op het gebied van de automatische ge neralisatie de revue te laten passeren, om de kontekst te verschaffen voor toekomstige vooruitgang. Achtergronden De meeste recente pogingen om het proces van het ge- neraliseren van kaarten te automatiseren waren gericht op de geometrische aspekten van het probleem, en de oplossingen waren van toepassing op geisoleerde karto grafische Objekten, zoals digitale lijnen op grootschali- ge kaarten, in de reeks van 1:5.000 tot 1:25.000. Veel van de gepresenteerde algoritmen voor lijngeneralisatie houden geen rekening met de geografische eigenschap- pen van kartografische lijnen en gaan er blindelings van KT 1991.XVII.4 41

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 43