Geautomatiseerde produktie van de topografische overzichtskaart 1:250.000 A. Dortland Inleiding De Topografische Dienst maakt al geruime tijd gebruik van digitale technieken bij het vervaardigen van de kaartseries 1:50.000 tot 1:250.000. De opgebouwde bestanden worden gebruikt bij de handmatige afron- ding van het produktieproces en tevens als digitaal Pro dukt geleverd. Het gaat daarbij om lijnvormige infor- matie, vooral van het wegennet. Het lijnenbeeld wordt met een CAD-systeem gedigitaliseerd en bewerkt. Vanuit de afnemers van topografische Produkten ont- wikkelt zieh een toenemende vraag naar volledig digita le Produkten, die bijvoorbeeld kunnen dienen als basis voor een geografisch informatiesysteem of voor een lo- gistiek systeem. En vanzelfsprekend heeft de Topografi sche Dienst zelf behoefte aan een efficienter en sneller produktieproces. Daarom is gezocht naar mogelijkhe- den om ook de vlakgegevens en het schrift op te nemen in een proces, dat gericht is op de zo volledig mogelijk automatische produktie van kaarten. Omdat de kaartserie 1:250.000 digitaal beschikbaar is en toch moest worden herzien, werd besloten om dit bestand te kiezen als uitgangspunt voor een testpro- gramma. Het afgelopen jaar is er gewerkt aan een testprogram- ma, dat heeft geleid tot een nieuwe, op Map Publisher gebaseerde, werkmethode. Daartoe heeft de Topografi sche Dienst in januari 1990 een Optronics 4040 scan- ner/plotter aangeschaft en een InterPro340 Werkstation van de firma Intergraph, waarop het programmapakket Map Publisher geinstalleerd is. Dit systeem biedt de mogelijkheid om vanuit vektor bestanden, via rasterbestanden, te komen tot een volle dig automatische vervaardiging van eindfilms. Deze eindfilms zijn direkt geschikt voor het maken van de drukplaten voor de kaart. Het testprogramma bestond uit het: leren werken met rasterbestanden; onderzoeken van de mogelijkheden van het scannen en plotten met de Optronics; opbouwen van de benodigde invoerbestanden voor het Map Publisher pakket; het aanpassen van bestaande vektorbestanden, zodat deze geschikt zouden zijn voor de verwerking met Map Publisher. Ondanks het feit dat de ontwikkeling van de nieuwe werkmethode nog niet geheel is afgerond, kunnen wij het nieuwe blad 'Leeuwarden, NN 31-9 uit de serie 1501, schaal 1:250.000' nu als resultaat tonen (zie de losse kaartbijlage bij dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift). Het kaartbeeld van dit blad is geheel volgens de nieuwe methode gemaakt. Alleen voor de legenda is nog ge bruik gemaakt van bestaand materiaal. In dit artikel wordt ingegaan op de bewerkingen die op het digitale bestand van de 1:250.000 zijn uitgevoerd ten behoeve van de produktie van de kaart. Het digitale bestand 1:250.000 Het vektorbestand van de kaart 1:250.000 is opgebouwd in de jaren 1979-1984. Het bestand beslaat 6 bladen en is samengesteld uit 36 deelbestanden (figuur 1). Deze deelbestanden zijn in het RD-stelsel opgebouwd, maar voor de uiteindelijke kaartbladen worden de bestanden getransformeerd naar het UTM-stelsel. De 1:250.000 is de eerste kaartserie van de Topografi sche Dienst waarvan, afgezien van het schrift en de vlakinformatie, een kompleet digitaal bestand beschik baar is. Het bestaat uit een vektorbestand waarin oorspronke- lijk alleen gekodeerde lijnen (Tinestrings') en cirkels voorkomen. De hartlijnen van de wegen worden gedigi- Figuur 1. Indeling topografische kaart 1:250.000 in 6 kaartbla den (in UTM) en 36 deelbestanden (in RD). KT 1991.XVII.4 figuur a: Bladindeling 1:250.000 LEI IUWARBER in R.D. GENT in U.T.M AMSTEI GELT 47

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 49