goed leesbaar, terwijl de bestandsgrootte van de raster bestanden dan nog redelijk beperkt is. Voor een goede kwaliteit van drukrasters en lijnenwerk van de eindfilms is het noodzakelijk dat deze met een resolutie van 12,5 micron worden belicht. InterPro340 De InterPro340 is een Intergraph-werkstation met een kleurenbeeldscherm (256 kleuren), 16 Mb intern geheu- gen, 2 x 156 Mb extern geheugen en een verwer- kingssnelheid van 5 Mips. In de testfase is echter al gebleken dat het geheugen, zeker als er meerdere kaartbladen tegelijk onder handen komen, toch nog te beperkt is. Daarom zal de machine binnenkort worden uitgebreid met extra geheugenruimte en met een externe schijf van 670 Mb. MicroStation MicroStation is het standaard Intergraph CAD-pakket, dat op de InterPro werkstations is geinstalleerd. Hier- mee kunnen vektorbestanden ('design-files') worden opgebouwd en bewerkt. Alle manipulaties met vektor- elementen kunnen worden uitgevoerd met dit pakket. Iras32 Iras32 is het pakket waarmee de rasterbestanden op scherm kunnen worden weergegeven en bewerkt. Dit kunnen zwart-wit rasterbestanden ('.RLE-files' 'Run Length Encoded files') zijn, maar ook bestanden met grijStinten of kleuren ('.COT-files' 'COntinuous Tone files'). De rasterbestanden kunnen gelijktijdig met de vektorbestanden uit MicroStation op het scherm af- gebeeld worden. Daartoe is het mogelijk manipulaties uit te voeren met het rasterbeeld, zoals inpassen en ro teren. Ook kan het rasterbeeld worden bewerkt, zodat rasterelementen kunnen worden toegevoegd of gekorri- geerd, vlakken gevuld en dergelijke. Iplot Iplot is het programma waarmee uit vektorbestanden elementen kunnen worden geselekteerd die vervolgens naar een werkbestand worden overgeschreven. Iplot gebruikt pen-tabellen, waarin gegevens staan over welke elementen er moeten worden geselekteerd en over de wijze waarop het element naar raster moet worden omgezet. Verder wordt er informatie over rotatie en schaal mee- gegeven, waarna het werkbestand met de TT9rasterdriver' wordt gerasterizeerd. Automatische vlakvulling gebeurt in dit proces. Map Publisher Map Publisher is een programmapakket waarmee rasterbestanden worden gekombineerd tot plotbestan- den ('plotfiles'). Deze kunnen met behulp van de Op- tronics op film worden geplot. Deze eindfilms hebben een zö hoge kwaliteit, dat zij direkt kunnen worden ge bruikt voor het maken van de drukplaten. Map Publisher bestaat uit een aantal programma's, waarvan PHOTOLAB het belangrijkste is. PHOTOLAB is het programma dat de rasterbestanden kombineert. Bij het uitvoeren van het programma kan worden opgegeven wat voor soort bestand moet worden aangemaakt: ten behoeve van het plotten of ten behoe- ve van kontrole op het beeldscherm. Vanuit aange- maakte plotbestanden kunnen de eindfilms worden ge plot. Maar het is ook mogelijk om een 'soft copy'-bestand aan te maken. Dit is een bestand waar mee het resultaat van de rasterkombinatie op het beeld scherm kan worden getoond. Als invoer heeft het programma, naast alle raster bestanden, een 'specifikatiefile' (prioriteiten rasterover- lay) nodig en een 'pathfile' (gerelateerde filenamen van de overlay's). Naast PHOTOLAB zijn een aantal hulpprogramma's aanwezig zoals: SPREAD: verdikking van het rasterbeeld waarmee mas kers gemaakt worden; CUT-RAS: opknippen van rasterbestanden in kleinere delen; LOGICAL-RLE: uitvoeren van een logische kombinatie met twee rasterbestanden (bijvoorbeeld twee bestanden bij elkaar optellen of van elkaar aftrekken). Noten Mw A. Dortland is werkzaam bij de sektie Automatisering van de Topografische Dienst te Emmen. In 1990 is de auteur nauw betrokken geweest met het operationeel maken van de in het artikel beschreven werkmethode. Nadere informatie over de topografische kaartserie op de schaal 1:250.000 kunt u aantreffen in het artikel van G.G. Evers in KT 1990.XVI.3 (pp. 82-86). 52 KT 1991.XVII.4

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 54