F.J. Ormcling kaartgebruik VUGA - Overzicht benodigde reispapieren voor Europa en enige landen daarbuiten Drie jaar geleden, in KT 1988.XIV.3, werd op blz. 55 de handout van VUGA, die op gemeentehuizen klaar lag voor degenen die reispapieren nodig hadden, besproken in de rubriek kaartgebruik. Blijkbaar heeft VUGA deze professionele aandacht geapprecieerd, want de dit jaar versehenen tweede editie is ook weer aan het KT aangeboden, zodat we deze bij dit nummer konden voegen en er weer een bespreking aan wijden. Van de eerste editie was geen kartografisch producent bekend; deze editie is door Geografiek (Amsterdam) vervaar- digd. Het is alleen de vraag of ze de eerste bespreking gelezen hebben. Politieke omstandigheden Vergeleken met drie jaar geleden is er het nodige in Eu ropa veranderd, en dat is ook op het nieuwe kaartje te zien. De eerste editie was echt nog een produkt van de koude oorlog: een hard rood voor de kommunistische landen, ver van huis dreigde gevaar. Op het ogenblik is het voor toeristen op een aantal Europese bestemmin- gen veel gevaarlijker dan in 1988, maar konform de tijdgeest is het harde rood tot een donker oranje afge- zwakt. De kaart oogt daardoor een stuk vriendelijker. Ook is het kommunistische, monolithische blok in het oosten aardig opgebroken; het 'cordon sanitaire' rond de Sovjetunie is opgebleekt. Grafische aspekten In principe is het huidige produkt grafisch meer verant- woord. De zee heeft in plaats van hetzelfde wit als Ne- derland nu een beschaafd achtergrondraster; de te vette beschrifting is nu dunner aangegeven en de dikke zwar- te kontouren/kustlijnen zijn door verrasterde banden vervangen. Grafisch ziet dat er veel aardiger uit, maar met name de tekst is nu niet duidelijk genoeg meer. Er is eigenlijk ook geen reden om de namen van de grotere landen niet breder te zetten. De dikke verrasterde zwarte strook die zee en land nu Scheidt maakt de topografische informatie wat vager: Bornholm komt erdoor aan Zweden vast te zitten, en de Kanaaleilanden aan Frankrijk. En is het echt zo dat je voor Groot-Brittannie wel en voor de Britse Kanaaleilanden geen geldig paspoort nodig hebt? De legenda blijft op dezelfde logische manier opgezet: hoe donkerder, hoe hoger de eisen die aan de reispapie ren worden gesteld. Topografie In het kommentaar op de eerste editie werd om grensjes in zee gevraagd, om aan te geven dat Noord-Ierland bij Groot-Brittannie hoorde, de Faeröer bij Denemarken (of althans niet bij Groot-Brittannie), en Corsica bij Frankrijk. Dat is op deze tweede editie niet gebeurd, noch is de weergave van de Gazastrook, die thans niet onder Egypte valt maar onder Israel, gekorrigeerd (van de in 1967 door Israel bezette gebieden zijn op de kaart de Gazastrook en Golan-hoogten aan Egypte respektie- velijk Syrie gelaten, de 'West Bank' (Judea en Samaria) is, gezien de tint bij Israel getrokken, maar gezien de ingetekende grenzen hoort het daar toch ook niet bij). Cyprus bestaat op de kaart uit een in plaats van twee staten. Malta is op de kaart te klein om te zien of je er nu wel of niet met een identiteitskaart heen mag. De eilanden Rügen, Fehmarn en Usedom hören bij Duitsland en niet bij Denemarken. Randinformatie Aan de vorige maal geuite wens om aan te geven wat de benodigde reispapieren zijn voor Europese bestem- mingen die niet op deze kaart kunnen worden aangege ven (Azoren, Madeira, Canarische eilanden), is nog niet tegemoetgekomen. Natuurlijk heeft het geen zin de makers te wijzen op recente veranderingen die begin dit jaar nog niet waren te voorzien. Wel is het zo dat de de afgelopen 8 jaar Libanon in feite een bestemming was die door Buiten- landse Zaken werd ontraden, en dat had best kunnen worden aangegeven. De 'B/BJ' toevoeging in de legenda is nog niet ver- klaard en werkt mystificerend. Bovendien blijven we in onzekerheid over de vraag of de pas nu mag worden af- gegeven of niet in buitenlandse hotels of campings. Dat kan nog steeds makkelijk worden aangegeven op deze handout. Maar het eindoordeel over de kaart is nog steeds het zelfde als voor de eerste editie: het is geweidig dat de overheid een dergelijke kartografische handout uitdeelt; nog steeds wensten we dat alle ambtelijke formulieren zo duidelijk zouden zijn. Het blijft een prima voor- beeld van de manier waarop de kartografie bij kan dra- gen tot het minder ingewikkeld maken van de wereld om ons heen. Lees verder op blz. 72. KT 1991.XVII.4 53

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 55