c Samenvatting overige Nederlandse voordrachten in Bournemouth I ACI QW J.E. Drummond, R.J. van Essen en P. Boulerie - Verbeteringen van vektorisatie- algoritmen In de afgelopen jaren zijn de mogelijkheden tot auto matische kaartvervaardiging aanzienlijk toegenomen. Voorwaarde voor de toepasbaarheid is echter dat de in- formatie in digitale vorm aanwezig is. Veelal leggen in- teraktieve digitaliseermethodes een te groot beslag op de beschikbare middelen. Automatische digitalisering vormt vaak geen alternatief, omdat het resultaat vaak een aanzienlijke hoeveelheid interaktieve korrektie ver eist. Ondanks het feit dat het optreden van deze Proble men inherent lijkt aan de methode en dus niet te ver- mijden, kan verder onderzoek naar verbeteringen leiden tot uitvoer van een hogere kwaliteit en aldus tot grotere efficientie in het kaartvervaardigingsproces. Deze paper is de neerslag van een door de OEEPE on- dersteund onderzoek naar het verbeteren van de algorit- men die ten grondslag liggen aan automatische digitali sering. Automatische digitalisering bestaat uit een aantal af- zonderlijke stappen (figuur 1). Een belangrijk deel van de problematiek vindt zijn oorsprong in de verdun- ningsstap: het zodanig bewerken van het oorspronkelij- ke rasterbeeld dat de aanwezige Objekten uitsluitend worden gepresenteerd door hun middellijn en dus slechts een rasterpunt dik zijn. De Problemen hierbij zijn enerzijds het gevolg van de tekortkomingen van het algoritme en anderzijds van de kwaliteit van het rasterbeeld. Mogelijke verbeteringen dienen dus te worden gezocht in beide aspekten. Een belangrijke tekortkoming van de tot op heden ont- wikkelde algoritmen is dat kruisingen tussen lijnele- menten worden verplaatst. Twee benaderingen kunnen worden gekozen om dit probleem op te lossen: een be- nadering op objektniveau en een benadering op pixelni- veau. In dit onderzoek is gekozen voor een benadering op pixelniveau. Hierbij is gebruik gemaakt van een be- staand verdunningsalgoritme. Dit algoritme is zodanig aangepast dat de probleemlokaties worden gei'dentifi- ceerd, en vervolgens op een iets afwijkende manier be- handeld. De kwaliteit van het rasterbeeld is voor een belangrijk deel afhankelijk van twee faktoren, de hoeveelheid ruis en de resolutie waarmee het beeld gescanned is. Ruis kan worden onderverdeeld in objektruis (gei'soleerde ruiselementen) en kontourruis (ruis verbonden met de kaartobjekten). Het onderzoek heeft zieh met name ge- richt op het ontwikkelen van een algoritme ter verwij dering van kontourruis. Ten aanzien van de resolutie wordt opgemerkt dat deze enerzijds bepaald wordt door het gewenste resultaat (resolutie zo fijn mogelijk) en anderzijds door efficientie-overwegingen (resolutie zo grof mogelijk). Problemen voortkomend uit het scannen met een te grove resolutie zijn dus niet altijd te vermijden. Het onderzoek heeft zieh gericht op het op- lossen van topologie-verstoringen, het in elkaar over- vloeien van vlak bij elkaar gelegen Objekten. Lokaties waar dit kan gebeuren worden gei'dentificeerd op basis van pixelkonfiguratie. Vervolgens wordt de topologie hersteld door het verwijderen van de betreffende pixels. De bovengenoemde algoritmen lieten goede resultaten zien op de kunstmatig geprodueeerde rasterbestanden. I Figuur 1. Negen stappen bij vektorisatie paper Drummond, Van Essen Boulerie). KT 1991.XVII.4 Raster gegevens Scannen verdünnen Verbetering G van knooppunten Opsporen van lijnen Verwijdering van ruis Samenvoegen van D Segmenten Rekonstruktie van de topologie Konstruktie van komplexe Objekten Kodering van de eigenschappen van komplexe Objekten Attribuutkodering Vector gegevens proces dat bijna altijd wordt uitgevoerd proces dat vaak wordt uitgevoerd opties die soms worden uitgevoerd 54

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 56