mm id De Nederlandse inzending voor de kaartententoonstelling in Bournemouth Zoals gebruikelijk bij een ICA-kongres waren er ook ditmaal weer een aantal tentoonstellingen georgani- seerd, waaronder een 'International Map Exhibition'. Daarvoor had ieder lidland naar gelang van de hoogte van de kontributie ruimte toegewezen gekregen. Dit re- sulteerde voor Nederland in een beschikbare ruimte van zeven panelen met elk een oppervlakte van 160 X 160 cm. Om enigszins een lijn in de tentoonstelling te krij- gen had de organisatie een aantal onderwerpen aange- geven waaruit men kon kiezen. Los van deze onderwer pen was aan ieder land gevraagd om het thema van het kongres Mapping the Nations te illustreren. Hiervoor werd gedacht aan een vrij te kiezen kaartblad uit een nationale systematische topografische kartering. Om met dit laatste te beginnen: de tentoonstellingskom- missie van de NVK had voor dit onderdeel een kaart blad gekozen op de schaal 1:50.000, uitgegeven door de Topografische Dienst. Ingezonden werd blad 37 West. Voorzien van de technische informatie leek de kommis- sie dit blad een goed voorbeeld met betrekking tot het kongresthema. De keuze voor het algemene deel werd uiteindelijk be- paald op twee thema's, die de laatste twee jaar in Ne derland veel aandacht hadden gekregen, en wel 1. Atlassen en 2. Kaarten die geheel vervaardigd zijn met behulp van digitale technieken. Waarom deze twee onderwerpen? Het thema 'Atlassen' werd gekozen omdat het overwel- digende aanbod hiervan de laatste jaren in Nederland zijn weerga eiders niet vindt. Heel wat informatie wordt hierdoor voor een ieder bereikbaar. Het thema 'Digitaal vervaardigde kaarten' werd gese- lekteerd omdat dit blijkbaar toch een zeer moeizaam proces is, waarbij een ieder die weer een stapje verder is daar erg trots op is. Volledigheidshalve moet nog worden vermeld dat bij de keuze-onderwerpen ook het thema 'onderwijs' aanwe- zig was. Het ITC had op verzoek van de Organisatoren deze mogelijkheid gekozen, en ook de invulling en op- bouw van twee panelen hiervoor verzorgd. Dit gedeelte bevatte werkstukken van Studenten uit diverse landen. De Nederlandse inzending bestond hiermee uiteindelijk uit vier panelen voor de atlassen, drie voor de 'digitale' kaarten en twee panelen voor onderwijs. Omdat atlas sen wat moeilijk op te hangen zijn, werden er twee ta- fels gevraagd om vöör de panelen te plaatsen. Om de atlassen met de vele verschillende inhoudelijke onder werpen te presenteren was er voor een bindend element gekozen en wel door twee gebieden in Nederland uit te kiezen: een gedeelte van Groningen en een gedeelte van Zuid-Holland. Van deze gebieden is getracht afbeeldin- gen uit alle soorten atlassen die de laatste twee jaar zijn versehenen bij elkaar te brengen. Eerst werd door mid- del van een satellietbeeld een overzicht van een gebied gegeven. Daar de luchtfoto al jaren de basis is, van waaruit bij vele kaarten vertrokken wordt, is tevens een zwart-wit luchtfoto op de schaal van 1:7500 opgeno- men. Uit de atlassen waren een of twee pagina's met afbeeldingen van de geselekteerde gebieden opgehangen en op de tafels vöör de panelen waren de volledige at lassen (intakt) aanwezig. De veranderingen in de tijd binnen een gebied werden op diverse manieren uitge- beeld: door middel van kaarten op verschillende scha len en met verschillende uitgiftedata, luchtfoto's met verschillende opnamedata en satellietbeelden. Door de keuze van de gebieden was ook het verschil in ontwik- keling van de gebieden te volgen. Dat er bij 1. de atlassen en 2. de kaarten, exemplaren zouden zijn die tot beide kategorieen gerekend konden worden was eigenlijk vanzelfsprekend. Als overgang van het ene naar het andere onderwerp fungeerden daarom twee atlassen: ten eerste de Wadatlas (hieruit de kaarten bodem (23), geomorfologie (25), windkracht en win- drichting (28) en gemiddelde hoeveelheid neerslag (30)) en ten tweede de Geohydrologische Atlas Usselmeerge- bied (hieruit de topografische kaart en de waterstaat- kundige kaart). Om het onderwerp verder te illustreren was vervolgens gekozen voor enige kaarten van het Staring Centrum: een recente bodemkaart (blad 22) en een nog in een Een deel van de Nederlandse kaartententoonstelling, zoals die stond opgesteld in Bournemouth (foto: J.F.M. van der Steen). KT 1991.XVII.4 1" Bournemouth 23 September - 1 October 1991 MAf PINIi T H F N A T I O N S 57 ZUID-HOLLAND

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 59