proefstadium verkerend blad van de Geomorfologische kaart van Nederland 1:50.000 (blad 24-25). Behalve van het landgedeelte bestaan er ook geomorfo logische kaarten van de met water bedekte Nederlandse zee- en kustgebieden. Als voorbeeld werden de kaarten van de Benedenrivieren Rijn en Maas 1970 en 1986 van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat gekozen. Dit zijn twee reeksen van drie kaarten die het verschil van de geomorfologische toestand van de zeebodem van de zeearmen kort na het afsluiten in 1970 en zestien jaar later laten zien. Deze kaarten zijn bij de Meetkundige Dienst in ontwikkeling. Het onderwerp 'digitaal vervaardigde kaarten' werd vervolgd met een tweetal kaarten van de ANWB (de Ruiterrecreatiekaart en de Verkeersinformatiekaart, beide behorend tot de reeks Themakaarten Nederland) en een inzending van de gemeente Utrecht. Deze inzending toonde een ge- deelte van de stad Utrecht, afgebeeld op diverse scha len. Tot slot was er een toeristische kaart van het eiland Texel, gemaakt door het kartografisch bureau DPA. De tentoonstelling vertegenwoordigde een breed Skala van Nederlandse kartografische bedrijven, diensten en instellingen. Dit was dan ook de wens van de Organisa toren. Het tot stand komen van de inzending kostte veel zorg en tijd; medewerking werd door een ieder die ge- vraagd werd royaal gegeven. Een moeilijkheid die opviel was het feit dat er nog geen centraal punt is in Neder land waar men kan informeren welke kaarten waar uit- gegeven zijn. Het ingezonden materiaal mocht (uitge- zonderd het ITC-gedeelte) in Engeland blijven en zal na het ICA-kongres opgenomen worden in de British Library. Aan de tentoonstelling werd door het ter beschikking stellen van materiaal medewerking verleend door: ANWB, DPA, Gemeente Utrecht DRO afd. Vastgoedin- formatie, ITC, Meetkundige Dienst, Robas Produc- tions, Rijks Geologische Dienst, Staring Centrum, Topografische Dienst en Wolters-Noordhoff Atlasprodukties. (foto: J.H.R. van der Schuit) De afdeling Kaarten van de Koninklijke Bibliotheek verleende haar medewerking door middel van adviezen. Behalve de eerder vermelde kaarten werden de volgende atlassen ingezonden: Historische Atlas Zuid-Holland, Grote Provincie Atlas 1:25.000 Zuid-Holland, Grote Historische Atlas van Nederland 1:50.000 deel 1 West- Nederland 1839-1859, Grote Topografische Atlas van Nederland 1:50.000 deel 1 West-Nederland, Foto-Atlas Zuid-Holland, Satellietbeeld Atlas van Nederland, Historische Atlas Groningen, Grote Provincie Atlas 1:25.000 Groningen, Grote Historische Atlas van Neder land 1:50.000 deel 2 Noord-Nederland 1851-1855, Grote Topografische Atlas van Nederland 1:50.000 deel 2 Noord-Nederland, Foto-Atlas Groningen, Wadatlas, Geohydrologische Atlas IJsselmeergebied. Voor het voorbereiden van deze Nederlandse inzending werd een ad-hoc werkgroep gevormd, bestaande uit Astrid en Douwe Dijkstra, Ferjan Ormeling en Albert Ras. A. Ras 58 KT 1991.XVII.4

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 60