besprekmg 7 "Ii. John Paddy Browne, Map cover art: a pictoral history of Ordnance Sur- vey cover illustrations. 1991. 144 pp. ISBN 0-319-00234-9. Prijs f46,65. De Britse Ordnance Survey (OS) werd in 1791 opgericht. Aanvankelijk vervaardigde deze dienst kaarten die alleen door het Britse leger verkrijg- baar waren. Sedert het begin van deze eeuw zijn ze ook door niet- militairen te verkrijgen. De steeds grotere mobiliteit van de burgers - vanaf de jaren twintig nam zowel het rekreatief wandelen, als het rei zen per trein, auto en (motor)fiets sterk toe - was hier debet aan. De kaartverkoop nam in evenredige mate toe. Om dit zoveel mogelijk te stimuleren Steide de Ordnance Sur vey zieh ten doel om, behalve goede kaarten, ook aantrekkelijke omsla- gen aan het reislustige publiek te presenteren. Dit gebeurde door de omslagen van gevouwen kaarten van fraaie pikturale voorstellingen te voorzien. Een van de eerste omslag- ontwerpers was Arthur Palmer. De bibliografie van omslagontwerpen somt vijfentwintig omslagen van zijn hand op. Hij tekende deze tussen 1919 en 1924. Zonder enige twijfel is Ellis Martin de belangrijkste omslagontwerper in dienst van de Ordnance Survey ge- weest. Dit blijkt al uit de titels van de hoofdstukken in het boek: The Background, The Early Artists, Ellis Martin, The Later Artists, The Co vers de bibliografie). In het boek worden 48 pagina's aan het werk van Martin gewijd. Tussen 1919 en het begin van de Tweede Wereldoorlog werden 45 kaartomsla- gen van zijn hand gedrukt. Op 2 no- vember 1940 werd hij bij de OS ont- slagen. Hiervoor waren twee redenen. Ten eerste noodzaakte de oorlog tot bezuinigingen. Men gaf er de voorkeur aan dit ten koste te la- ten gaan van de omslagen en niet van de kaartinhoud. De tweede re den lijkt belangrijker. Vanaf de jaren vijftig verdringen grafische ontwer- pen, al dan niet gekombineerd met fotografische inzetjes, de pikturale tekeningen. De ontwerper die tot aan het eind van de jaren zestig 20 van zijn grafische ontwerpen gedrukt zag was Stanley Phillip Reeves. In de jaren zeventig en tachtig ver schonen nog twee vermeldenswaardi- ge series waarvan er een - zij het in een afwijkende stijl - teruggrijpt op de oude pikturale stijl. Het betreft een nieuwe serie Tourist-Maps. De il- lustraties op de omslag worden om- ringd door een zwaar aangezette zwarte rand. In de tekeningen komen geen geleidelijke kleurovergangen voor. Hierdoor laten ze een niet realistisch - om niet te spreken van onwezenlijk - beeld van bestaande lokaties zien. De tweede serie is die van de kunstenaar/ornitoloog Harry Titcombe. Tussen 1972 en 1984 te kende hij in uniforme stijl 21 fraaie vogels. Hier van werden er 18 op kaartomslagen (soms op meerdere edities) gedrukt. Achterin het boek is een bibliografie opgenomen waarin de ontwerpers van in totaal 199 kaartomslagen ge- noemd worden. Naast Palmer, Ellis, Reeves en Titcombe werkten er nog 16 kunstenaars aan de layout mee. Verder werden opgenomen de be- schrijvingen van de ontwerpen en de titels en jaren van uitgifte van de kaarten waarop het ontwerp gedrukt werd. Alle beschreven ontwerpen zijn in kleur op ruim postzegelfor- maat afgebeeld. In de voorafgaande hoofdstukken werden tientallen ont werpen op groter formaat en even- eens in kleur opgenomen. Dit bete- kent dat een groot aantal omslagen twee maal werd opgenomen. Omdat de onderlinge kleurverschillen erg groot zijn is het de vraag hoe de kleurstellingen van de reprodukties overeenkomen met de werkelijkheid. Het boek van John Paddy Browne behandelt een onderdeel van de re- cente geschiedenis van de kartogra- fie. Hij bewijst hiermee de vele ver- zamelaars van Engelse OS-kaarten een grote dienst. Zijn Map Cover Art geeft veel informatie over een aspekt van het kartografische pro- duktieproces dat nimmer eerder te boek werd gesteld. Naast de infor matie die het boek biedt oogt het ook nog aantrekkelijk. Het is bij uit- stek geschikt als kartografisch (rela- tiejgeschenk aangeboden te worden. Na het bekijken van met name de vooroorlogse illustraties beklijft een gevoel van weemoed. Immers: je gaat vergelijken met hedendaagse omslagontwerpen. AI gauw kom ik dan tot de konklusie dat de funktio- nele, grafische ontwerpen die tegen- woordig de omslagen van de bladen van de grotere karterende instellin- gen sieren, zelden uitnodigend zijn om de fantasie de vrije loop te laten over de aardige dingen die ik tijdens een reis tegen zou kunnen komen. Heiaas, die tijd is voorbij. M. Hameleers Scanmaps - The national map series of the nordic countries - A common marketing concept. 18 pp., 21 x 29,5 cm. Gratis verkrijgbaar bij de Skan dinavische topografische diensten. De nationale karteringsdiensten van Denemarken, Finland, Noorwegen en Zweden hebben gezamenlijk een aantrekkelijke brochure uitgegeven waarin door middel van illustraties en bladwijzers de aandacht wordt gevestigd op de officiele Skandinavi sche kaartseries bestemd voor ver- schillende kategorieen van toeristen. De Kort- og Matrikelstyrelsen Map and Cadastral Service), de nieuwe naam van het gereorganiseer- de Geodaetisk Institut te Kopenha- KT 1991.XVII.4 61

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 63