Mapping the Netherlands Elke vier jaar wordt van de landen die lid zijn van de International Car- tographic Association (ICA) ver wacht, dat zij een rapport opstellen met daarin een overzicht van de kar- tografische aktiviteiten in de betref fende lidstaat sinds de vorige rap- portage. Dit jaar kwamen de leden van de ICA in Bournemouth (Vere- nigd Koninkrijk) voor de 9e Algeme- ne Vergadering (tevens het 15th World Conference) bijeen. De konfe- rentie had als motto Mapping the Nations. In dit kader heeft de Ne- derlandse Vereniging voor Kartogra- fie tijdens deze bijeenkomst de Ne- derlandse bijdrage aanboden onder de titel Mapping the Netherlands. De Nederlandse bijdrage is dit keer uitgebracht op diskette en bevat een selektie van kartografische Produk ten van een tiental kaartproducen- ten/uitgevers. Van ieder van deze in- stanties zijn een beschrijvende tekst en enkele gescande kaartfragmenten opgenomen. Via een menu kan de gebruiker de gescande kaartfragmen ten bekijken en de beschrijvende teksten lezen en/of afdrukken. Om een zo groot mogelijke versprei- ding van Mapping the Netherlands mogelijk te maken is er voor geko- zen de beeiden af te stemmen op het VGA kleurenbeeldscherm. Dit heeft overigens beperkende gevolgen voor de grafische kwaliteit (beeldscherm- resolutie en kleuren). Daarnaast moet men minimaal over 2.5M vrije ruimte op de harde schijf van de personal Computer kunnen beschik- ken, als ook over een 3,5 inch 1.44M diskdrive. Het rapport is in Bourrie- mouth verspreid onder de ICA-leden en zal in Nederland aan alle institu- tionele NVK-leden worden toege- zonden. Belangstellenden kunnen in bezit van Mapping the Netherlands komen door overmaking van /25,- op giro- rekening 484407 ten name van pen- ningmeester NVK te Zoetermeer on der vermelding van 'National Report'. Mapping the Netherlands werd vervaardigd door het CCGM/Faculteit der Geodesie. M.J. Kraak Digitale Grootschalige Topografie Reeds een aantal jaren bestaat het Grote Steden Overleg Vastgoedinfor- matie (GSOV). Aan dit overleg ne- men ambtenaren deel van de vier grote Steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Zij zijn werk- zaam op het gebied van de gemeen- telijke informatievoorziening. Het GSOV heeft een rapport gepu- bliceerd over de grootschalige digita le topografie. Na een uitvoerig over zicht betreffende de lange historie van de stedelijke topografie, de in- houd en de bijhouding van digitale bestanden spitst het rapport zieh toe op de financiele aspekten. Met name komen aan de orde de faktoren die de hoogte van de kosten bepalen en wordt uiteengezet waarom kan wor den verwacht dat de kosten in groot- stedelijk gebied hoger zijn dan ei ders. De totale vervangingswaarde van de digitale bestanden van de vier grote Steden ligt ruim over de 100 miljoen gülden, terwijl jaarlijks 10 15% nodig is voor een adequate bij houding. Het rapport is geillustreerd met af- beeldingen van kaartmateriaal van de Grote Vier en met een veelzeg- gend kostendiagram. Het rapport is verkrijgbaar onder de naam Digitale Grootschalige Topo grafie. Samen hebben de gebruikers belang bij het geheel. Het kan wor den besteld bij: Dienst van Gemeen- tewerken Rotterdam, Afdeling Land meten en Vastgoedinformatie, Bureau Kaartverkoop, Postbus 6633, 3002 AP Rotterdam; tel. 010-4894311, fax 010-4894547. De prijs bedraagt /30,- (exkl. BTW). NVK-publikatiereeks 1. Standaardisatie en uitwisseling van kartografische gegevens. Re daktie: M.J. Kraak, werkgroep Automatisering in de Kartografie, 1991. Bestellen door het overmaken van 25,- op Postbankrekeningnr. 484407 t.n.v. Penningmeester NVK te Zoetermeer, onder ver melding van 'NVK-publikatie reeks nr. 1, Lezingen Themadag 1990'. 2. Kartografisch onderzoek in Belgie en Nederland. Redaktie: F.J. Or- meling, werkgroep Onderwijs en Onderzoek, 1991. Bestellen door het overmaken van 20,- op Post bankrekeningnr. 579700 t.n.v. Geografische Studies, Vakgroep Kartografie RU Utrecht, onder vermelding van 'NVK-publi katiereeks nr. 2'. KT 1991.XVII.4 65 creen and a 3'5 inch 1 o install type ainstall National Repo Dutcn Cartographic 9'" general assembly nee ICA Society fo

Kartografisch Tijdschrift | 1991 | | pagina 67